yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościWzrost liczby skontrolowanych przesyłek przez PIORiN

Wzrost liczby skontrolowanych przesyłek przez PIORiN

PIORiN skontrolowała w 2022 roku o 49% więcej przesyłek w imporcie do UE.

Rok 2022 był kolejnym z rzędu, w którym wzrosła liczba przeprowadzonych przez inspektorów oddziałów granicznych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) granicznych kontroli fitosanitarnych. Skontrolowano 50 481 przesyłek towarów, regulowanych unijnymi przepisami fitosanitarnymi, co stanowiło wzrost o 49% w stosunku do 2021 roku, w którym skontrolowano łącznie 33 896 przesyłek.

Głównymi kierunkami importu były: Ukraina, Białoruś, Federacja Rosyjska, Chiny, Indie, Kazachstan, Mołdawia. W ogólnej liczbie zrealizowanych kontroli, 541 dotyczyło przesyłek w tranzycie fitosanitarnym, a w 18 przypadkach przesyłek w procedurze dalszego transportu (kontrola dokumentacji była realizowana w punkcie kontroli granicznej, a pozostałe części kontroli we wskazanym przez importera miejscu przeznaczenia przesyłki).

W wyniku granicznej kontroli fitosanitarnej, 456 przesyłek zostało uznanych za niespełniające wymagań przepisów i dla nich wystawione zostały decyzje zakazujące wprowadzenia przesyłek na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dla porównania w 2021 roku zakazano wwozu 331 przesyłek).

Obecność agrofagów wykryto w 20 przesyłkach, były to m.in.: nicień Bursaphelenchus mucronatus oraz żywe larwy żerdzianek (Monochamus spp.) w opakowaniach drewnianych pochodzących z Białorusi, żywe larwy szkodników w opakowaniach drewnianych pochodzących z Federacji Rosyjskiej i Białorusi, wirus wyboistości owoców pomidora (Tomato brown rugose fruit virus) w nasionach pomidora pochodzących z Chin, wiroid wrzecionowatości bulw ziemniaka (Potato spindle tuber viroid) również w nasionach pomidora pochodzących z Chin.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: PIORiN

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl