Zadbaj o odpowiedni odczyn gleby, to może się opłacać

Dziś przy wysokich cenach nawozów, wapnowanie gleby staje się opłacalne. Dlaczego? Na dzień dzisiejszy węglany wapnia nie zmieniły swojej ceny.

Wapnowanie pól powszechnie wykonuje się późnym latem lub jesienią, dopuszczalne jest stosowanie tego zabiegu w ciągu całego roku. Warto pamiętać, że nadmierne zakwaszenie prowadzi do niskiej przyswajalności nawozów, ogranicza plonowanie roślin oraz obniża ich jakość. 

Rolnicy wciąż mogą starać się o dofinansowanie na wapnowanie pól. Jak wynika z Powszechnego Spisu Rolnego 2020 rolnicy coraz częściej stosują nawożenie wapniowe.

Zobacz także: Dopłaty do wapnowanie gleb

Wapnowanie wpływa nie tylko na poprawę struktury gleby, ale także na jej pojemność wodną. Odkwaszona gleba jest także bardziej przyjazna dla rozwoju pożytecznych organizmów w glebie. Taką ziemię chętnie zasiedlają np. dżdżownice. Dzięki nim warzywa rosną zdrowiej, są bardziej odporne na choroby, zwłaszcza grzybowe, oraz szkodniki.

Odczyn gleby jest jednym z najważniejszych wskaźników jej urodzajności. Umiejętne wapnowanie pozwala na kształtowanie optymalnego pH dla gleby i uprawianych roślin. Ustalanie pożądanego pH dla pola w pierwszej kolejności należy rozpocząć od określenia rodzaju gleby, a następnie wymagań planowanej uprawy. Prawidłowy odczyn gleby i stosunki wodnopowietrzne mają kluczowy wpływ na rozwój mikroorganizmów uczestniczących w przemianach azotu. Produktów mających w składzie wapń jest wiele, ale jeśli chcemy podnieść pH gleby, powinniśmy wybrać węglan wapnia. W przypadku, gdy zależy nam na szybkości odkwaszania gleby warto zastosować najmłodszy rodzaj węglanu wapnia, czyli kredę. Dziś cena węglanu wapnia oscyluje na poziomie 80-120 zł/tonę (luzem), z kolei granulowana forma jest już pięciokrotnie wyższa.

Prawidłowy odczyn gleby a kiła kapusty

Kiła kapusty, to groźna choroba wielu roślin z rodziny kapustowatych. Sprawcą jest organizm Plasmodiophora brassicae, i w tym przypadku rozwojowi sprzyja zakwaszona i wilgotna gleba. Stwierdzono, że najszybciej do infekcji dochodzi przy pH 5,3–5,7. Wapnowanie i podniesienie pH gleby do minimum 7, nie powoduje niszczenia zarodników kiły w glebie, ale hamuje ich kiełkowanie, co ogranicza porażenie roślin.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności