Zainteresowanie pracą na wsi zaczyna wygasać. Co jest przyczyną?

zbiór brokułu

Temat dotyczący problemów z pozyskaniem odpowiedniej liczby pracowników jest nam doskonale znany, gdyż nieustannie powtarza się od wielu lat. Niestety, wraz z biegiem czasu zaczyna być coraz bardziej odczuwalny, a problemy przy zbiorach i pracach w gospodarstwach stają się coraz częstsze.

Sezonowe prace przy zbiorach warzyw ruszyły pełną parą, jednak zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich krajach, producenci zmagają się z kwestią braku siły roboczej. Problem był już dość mocno widoczny przy zbiorach szparagów. Rolnicy informowali, że część ich plantacji zostanie po prostu pominięta, ponieważ nie zdołają znaleźć wystarczającej liczby chętnych rąk do pracy. Nawet, jeśli pracownicy sami zgłaszają się do gospodarza, dość często ich wymagania dotyczące wynagrodzenia są dość wysokie. A czy przy aktualnych cenach warzyw można sobie na to pozwolić?

Braki odczuwalne są na wielu liniach. Począwszy od pracowników wymaganych do zbiorów i kończąc na tych, którzy potrafią obsługiwać różnorakie maszyny i można im zlecić bardziej wymagające zadania. Przyczynia się do tego, zwiększający się wraz z upływem lat, standard życia. Nie każdy chce już pracować na wsi i powiedzmy wprost… nie każdy się do tego nadaje. Otaczające nas ceny wszelkich dóbr czy usług rosną, jednak rolnictwo nie może za tym podążyć i zaoferować pracownikom lepszego wynagrodzenia, ponieważ stawki oferowane za warzywa czy inne płody rolne, zdają się stać w miejscu a nawet maleć. A do tego dochodzą przecież zwiększone koszty produkcji…

Czasy zmieniają się niestety w bardzo szybkim tempie i mało kto rozważa pracę u rolnika. Wychowanie dzieci drastycznie się zmieniło, a młodzież zaczęła szukać lżejszych zajęć na wakacje. To samo tyczy się osób starszych. Dość istotną kwestią jest także konkurencja ze strony innych branż, które również zmagają się z niską dostępnością pracowników. W ostatnim czasie pojawia się co prawda ciut większa ilość chętnych rąk do pracy z Ukrainy, jednak jest to tylko chwilowe, gdyż wielu producentów truskawki zakończyło zbiory lub ma chwilowy przestój.

Skoro mowa o pracownikach z Ukrainy… Tutaj również sprawy nie przybierają niestety pozytywnego kierunku. Ogromna ilość uchodźców w Polsce to w dużej części kobiety z dziećmi, które nie skorzystają z ofert rolników. Możemy również zauważyć, że wiele osób, które mają styczność z taką formą pracy pierwszy raz, bardzo szybko rezygnuje. Praca jest dość ciężka i każdy, kto oczekiwał łatwego zarobku, zazwyczaj nie pojawia się kolejnego dnia… Niestety w tym wszystkim nie pomaga szeroki wachlarz premii przyznawanych przez rząd, które skutecznie zniechęcają do podjęcia zarobku.

Problem jest na tyle znaczący, że dotyka zarówno polskich jak i zagranicznych producentów. Wszystko sprowadza się jednak do cen warzyw, na które mogą liczyć producenci…. Jak zachęcić pracowników skoro otaczające nas warunki są coraz gorsze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności