yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościZakończono pierwszy etap dystrybucji węgla

Zakończono pierwszy etap dystrybucji węgla

Pierwszy etap dystrybucji węgla został zakończony pomyślnie. W ramach tego etapu prawie milion ton węgla trafiło już do gmin, które uczestniczą w programie dystrybucji węgla.

– Dzięki działaniom Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz spółek Skarbu Państwa udało nam się uniezależnić Polskę od rosyjskiego węgla – mówi wiceminister Karol Rabenda.

Spółki Skarbu Państwa importujące węgiel w 2022 roku sprowadziły do kraju ok. 14 mln ton węgla. To rekordowa ilość jeśli chodzi o wydolność polskich portów. Węgiel zabezpieczył przede wszystkim gospodarstwa domowe, ale będzie wykorzystywany także w ciepłownictwie i energetyce.

– Systematycznie dostosowujemy system logistyczny dostarczania węgla do zapotrzebowania konkretnych gmin. Otworzyliśmy szereg nowych punktów odbioru, tak by w miejscach, w których jest więcej zamówień na surowiec mógł on być sprawniej odbierany – mówi Karol Rabenda.

Dystrybucja węgla przez samorządy

Spółki Skarbu Państwa dostarczają węgiel prawie do wszystkich gmin w Polsce.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Z polskich kopalń do gospodarstw domowych trafiło ponad 3 mln ton odsianego węgla. Jeśli chodzi o proces dostarczania węgla przy wsparciu samorządów, to w 2022 r. wydaliśmy gminom ok. 1 mln ton węgla – argumentuje wiceminister Karol Rabenda

Obecnie obserwujemy, że niektóre gminy które zamówiły węgiel nie odbierają go. Na składach jest ok. 20 tys. ton nieodebranego surowca. Taka sytuacja spowodowana jest prawdopodobnie przerwą noworoczną i wysokimi temperaturami w ostatnim czasie. Wiceminister zaapelował do samorządów, aby odbierały zaawizowany surowiec. Jeśli nie zamierzają tego zrobić powinny poinformować spółki, a te skierują go do gmin, które zgłaszają zapotrzebowanie.

Karol Rabenda podkreśla, że import węgla przez SSP spowodował obniżkę cen węgla, w prywatnych składach węglowych. W ciągu kilku tygodni cena węgla z 4 tys. zł za tonę, spadła do gwarantowanej ceny przez samorządy2 tys. zł za tonę.

Nasza interwencja na rynku przyniosła skutek powiększenia dostępności węgla i skończyła się pewnego rodzaju spekulacja cenowa, która istniała – mówi wiceminister.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że dostawy będą realizowane do końca sezonu grzewczego, tj. do kwietnia zgodnie z zapotrzebowaniem. Spółki Skarbu Państwa są na to przygotowane.

Źródło: MKiŚ

 

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl