Zaostrzenie ograniczeń użycia neonikotynoidów

Obecne ograniczenia UE dotyczące neonikotynoidów są stosowane od 2013 r., ponieważ substancje z tej grupy uważano za toksyczne dla pszczół i innych zapylaczy. Komisja Europejska planuje w dalszym ciągu ograniczyć stosowanie pestycydów neonikotynoidowych.

 

4 sierpnia 2017 r. Komisja poinformowała Światową Organizację Handlu o propozycjach restrykcyjnych. Okres wypowiedzenia zakończył się 3 października 2017 r. Propozycje KE zakazałyby wszystkich zastosowań w przypadku klotianidyny, imidakloprydu i tiametoksamu, z wyjątkiem zabiegów nimi w szklarniach.

Środki takie są uznane za konieczne przez Komisję Europejską ze względu na zagrożenia dla pszczół wskazane w ostatnich sprawozdaniach Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Jeśli zostaną one przyjęte w najbliższej przyszłości, oznaczałoby to, że wszystkie zakazy mogą wejść w życie w pierwszej połowie 2018 r.

za: GAIN Reports

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności