• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZapamiętajmy ten skrót: BMSB

Zapamiętajmy ten skrót: BMSB

Europejska i Śródziemnomorska Organizacja Ochrony Roślin (EPPO) ostrzega w swoich alertach przed nowym zagrożeniem dla upraw ogrodniczych – pluskwiakiem Halyomorpha halsy. W nomenklaturze EPPO ma on kodową nazwę HALYHA, w literaturze jest skrótowo określany jako BMSB.To szkodnik wielożerny o bardzo szerokim spektrum występowania. Jest już nie tylko odnotowywany w wielu krajach Europy, ale i uznany za groźnego nieproszonego gościa – wyrządza szkody na plantacjach warzyw i w sadach.

Halyomorpha halys (Heteroptera, Pentatomidae) wywodzi się z Azji. Swoją ekspansją zdążył już objąć terytorium USA i Kanady, w ostatnich latach pojawił się w Europie. Pierwszy jego okaz na tym kontynencie został złapany w pułapkę świetlną w 2004 roku na terytorium Liechtensteinu. Potem stwierdzono go w Szwajcarii (2007), Niemczech, Grecji (2011), we Włoszech i Francji (2012), na Węgrzech (2013), w Rosji, Rumunii (2014), Austrii i Serbii (2015).

W północnych Włoszech H. halys (BMSB) stał się już problemem gospodarczym, choć od jego wykrycia tam upłynęło dopiero 5 lat. Z prowincji Emilia Romagna gwałtownie rozprzestrzenia się na inne części Włoch. Spośród warzyw zagraża tam głównie kukurydzy. Zimę przeżywa w tej strefie klimatycznej około 20% osobników, w sezonie występują dwa zachodzące na siebie pokolenia.

Włoscy naukowcy i organizatorzy rynku mobilizują się do zwalczania tego nowego zagrożenia. Są zdania, że przede wszystkim należy postawić na profilaktykę, następnie metody fizyczne (siatki), pułapki feromonowe, potem selektywne insektycydy.

O wadze, jaką Włosi przykładają do wystąpienia i kontrolowania BMSB świadczy powołanie regionalnego centrum badawczo-eksperymentalnego mającego zwalczać ten właśnie gatunek. To pierwszy obiekt we Włoszech, wobec którego podjęto takie szeroko zakrojone działania. Okolice Werony, w której pracuje ta placówka, jest producentem około 60% warzyw wytwarzanych w regionie, tu pracuje 70% firm prowincji, obroty których przekraczają 570 mln euro.

za: eppo.int

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl