W poniedziałek 7 lutego 2022 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił z apelem skierowanym do Rządu. Jak podaje – sytuacja, w której znaleźli się rolnicy nie należy do najlepszych… Obawia się, że jeśli potrwa to dłużej, wiele gospodarstw upadnie.
Z czym aktualnie wiąże się prowadzenie gospodarstwa? Nie ma się co oszukiwać – są to nieustanne komplikacje związane z rosnącymi kosztami produkcji jak i niepewność co przyniesie jutro. Ogrzanie szklarni przy aktualnych kosztach gazu czy innych paliw to nie lada wyzwanie. Co za tym idzie, ceny nawozów także pozostawiają dużo do życzenia. A to tylko ułamek aktualnych problemów. Bez pomocy nie damy rady utrzymać naszych gospodarstw…
Pomoc, dla nas rolników, nie leży tylko w naszym interesie. Wszyscy powinni się zastanowić co się wydarzy, gdy nas zabraknie. Ceny żywności momentalnie pójdą w górę. My stracimy swoje gospodarstwa, a sytuacja w kraju stanie się jeszcze bardziej napięta. Jaki w tym sens?
Nie ma się co oszukiwać, dotychczasowe działania rządu nie przyczyniły się znacząco do poprawy sytuacji i nie widać oznak, by miało się to zmienić. W przedstawionym apelu Prezes KRIR popiera nadchodzące protesty. Póki co jest to najbardziej pewna droga do zmian, które są konieczne, by rolnictwo w Polsce przetrwało kryzys. Zjednoczmy się i pokażmy, że nie można nas pozostawić na pastwę losu. W środę Agrounia organizuje protesty ostrzegawcze w całym kraju pod hasłem „stop drożyźnie”. Czy to nie ostatni moment na połączenie sił i dokonanie zmian? Nie pozostawajmy obojętni…
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wielokrotnie wskazywał na nabrzmiałe problemy prowadzenia gospodarstw rolnych. Dlatego solidaryzuje się z rolnikami, uznając za słuszne protesty w związku z pogarszającymi się warunkami prowadzenia gospodarstw rolnych, tj. dramatycznie wzrastającymi kosztami produkcji, trwającą tragiczną sytuacją na rynku trzody chlewnej, nierozwiązanym problemem ASF i niepewnością prowadzenia produkcji rolnej związaną z nieprzewidywanymi skutkami wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Brak skutecznych rozwiązań Rządu spowoduje upadek wielu gospodarstw rolnych oraz znaczący wzrost cen żywności.
W związku z tym Zarząd KRIR apeluje do Rządu o podjęcie natychmiastowych, skutecznych działań w celu rozwiązania problemów w rolnictwie.
/-/ Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz
Źródło: KRIR