yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościZbiór marchwi w Sielcu

Zbiór marchwi w Sielcu

Dorota i Krzysztof Książek wraz z synami Dominikiem i Michałem zajmują się uprawą warzyw korzeniowych: marchwi, pietruszki i selera na łącznej powierzchni blisko 10 ha. W strukturze zasiewów tych gatunków największy udział zajmuje marchew (5 ha). W czerwcowym wydaniu miesięcznika Warzywa (6/2018, str. 23) ukazał się artykuł pt. „Odżywione warzywa korzeniowe kluczem wysokiego plonu”. Pomimo niesprzyjających warunków, spowodowanych upalnym i prawie bezdeszczowym latem, plony marchwi w tym gospodarstwie wyglądają bardzo dobrze.

“Odpowiednio wybrane i przygotowane stanowisko pod uprawę marchwi jest podstawowym warunkiem uzyskania wysokich i dobrych jakościowo plonów. Jej wieloletnia uprawa jest zlokalizowana m.in. w województwie świętokrzyskim, w gminie Skalbmierz. Jak przekonali się Państwo Książek z Sielca Kolonii bez precyzyjnego nawożenia warzyw korzeniowych trudno uzyskać wysoki plon.

Siew nasion marchwi w tym gospodarstwie zwykle przypada w pierwszych dniach kwietnia oraz w drugim terminie − od 20 kwietnia. Ogrodnicy postawili na sprawdzone odmiany. Dużą uwagę przywiązujemy do wyboru odmian. Zwracamy uwagę nie tylko na plonowanie, ale inne parametry, np. na zdrowotność roślin, wygląd korzeni i łatwość w czyszczeniu. Dostrzegliśmy, że w naszych warunkach dobrze sprawdza się odmiana Elegance F1. Intensywnie wybarwione, gładkie korzenie tej odmiany dorastają do długości 1820 cm. Jej zbiór zwykle odbywa się we wrześniu. Korzenie tej odmiany nie mają tendencji do pękania podczas zbioru mechanicznego oraz obróbki pozbiorczej. Do długiego przechowywania z kolei wybraliśmy odmianę Volcano F1.  Marchew ta wyróżnia się wysoką zdrowotnością naci i atrakcyjnym kształtem korzeni przekazał D. Książek. Norma wysiewu dla tych mieszańców wynosi około 1,2 mln nasion/ha.” – (frag. z miesięcznika “Warzywa” 6/2018, str. 23).
Zapraszamy do prenumeraty www.plantpress.pl

Archiwalne zdjęcia z dnia 27 maja

Do siewu marchwi i pietruszki wykorzystano siewnik pneumatyczny firmy Stanhay. Do formowania redlin stosowany jest agregat firmy Weremczuk. W bieżącym sezonie produkcyjnym nasiona tych gatunków warzyw miały trudne warunki do kiełkowania. Pierwsze wschody nasion marchwi były zaobserwowane przez producentów w Sielcu dopiero miesiąc od terminu siewu. Często duże rozdrobnienie pół uniemożliwia wykopanie własnej studni i nawadniania pól uprawnych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wczesny zbiór marchwi zwykle rozpoczyna we wrześniu, z kolei na długie przechowywanie − w październiku. Zbiór warzyw korzeniowych odbywa się kombajnem firmy Dewulf przyczepianym do ciągnika.

Jak informują mnie bracia Dominik i Michał Książek, w bieżącym sezonie plon marchwi oscyluje na poziomie 70-75 ton/ha, pomimo, iż na plantacji nie zastosowano nawadniania.

Październikowy zbiór marchwi (odmiana Volcano F1) w gospodarstwie państwa Książek:

Zapraszamy na krótki filmik “Zbiór marchwi w Sielcu” nadesłany przez M. Książek:

Tekst: Anna Wilczyńska
Fot. M. Książek, A. Wilczyńska

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl