yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZbliża się termin złożenia oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii elektrycznej

Zbliża się termin złożenia oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii elektrycznej

Sytuacja na rynku energii elektrycznej wiąże się z wysoką niepewnością. Tyczy się to głównie cen surowca… W celu ich zminimalizowania została wprowadzona ustawa o środkach nadzwyczajnych. Należy jednak pamiętać, że niektórzy odbiorcy muszą złożyć stosowane oświadczenie, by móc skorzystać ze wsparcia… 

Jaką cenę energii zapłacą przedsiębiorstwa? 

Możliwość zastosowania ceny 785 zł/MWh wprowadzono dzięki ustawie z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Gwarantowana cena maksymalna energii elektrycznej będzie stosowana przez sprzedawców energii do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi, wśród których znajdują się podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Czy przedsiębiorstwa powinny złożyć oświadczenie? 

Aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh, jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie. Oświadczenie można składać w formie papierowej lub elektronicznej (tzn. plik opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłanym pocztą elektroniczną).

Gdzie szukać wzoru oświadczenia? 

Wzór oświadczenia stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego. Znajdziemy go pod linkiem.

Jakie są limity dla odbiorców w gospodarstwach domowych? 

Ustawa określa również maksymalną cenę energii elektrycznej w wysokości 693 zł/MWh. Tyczy się to odbiorców w gospodarstwach domowych dla zużycia powyżej limitów:

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
  • 2 MWh (wszystkie gospodarstwa domowe),
  • 2,6 MWh (osoby niepełnosprawne),
  • 3 MWh (osoby z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy).
Czy gospodarstwa domowe muszą złożyć oświadczenie? 

Gospodarstwa domowe, aby skorzystać z ceny energii elektrycznej 693 zł/MWh nie muszą składać żadnego oświadczenia. Sprzedawca energii elektrycznej dokona samodzielnie stosownego rozliczenia odbiorcy.

Co w przypadku, w którym limit zużycia nie zostanie przekroczony? 

Odbiorcy w gospodarstwach domowych do momentu przekroczenia wskazanych limitów zużycia, korzystają z energii elektrycznej po cenach „zamrożonych” na poziomie cen w 2022 r., co gwarantuje ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. W tym celu również nie muszą składać oświadczenia, by skorzystać w rozliczeniach ze sprzedawcą energii z limitu 2 MWh.

Czy rolnicy muszą złożyć oświadczenie? 

Gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia do 30 czerwca 2023 r. Informacje i wzory oświadczeń odbiorcy w gospodarstwach domowych znajdują się u poszczególnych sprzedawców energii.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl