• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZiemniaczany gigant coraz mocniej uzależniony od importu...

Ziemniaczany gigant coraz mocniej uzależniony od importu…

Polska to kraj, który zajmuje jedno z pierwszych miejsc na liście największych producentów ziemniaków w Unii Europejskiej. Statystyki są jednak bezlitosne… Okazuje się bowiem, że zamiast wykorzystać potencjał krajowej produkcji, sprowadzamy coraz większą ilość towaru z zagranicy…

Polska kojarzyła się dotychczas jako kraj, który jest ziemniaczanym gigantem. Niewielu producentów w Unii Europejskiej było i jest w stanie nam pod tym względem dorównać. Czy jest to jednak równoznaczne z niezależnością? Wręcz przeciwnie… Niejednokrotnie widzieliśmy już krzywdzące dla krajowych producentów zjawisko, którym jest import z zagranicy. Niestety, prawda jest taka, że dla niektórych liczą się tylko pieniądze…

O ile import nietypowych dla Polski ziemniaków może być jeszcze zrozumiały, tak sprowadzanie tego samego towaru nie znajduje uzasadnienia w naszym mniemaniu. Nie wspominając o procederze fałszowania kraju pochodzenia… W ramach przypomnienia, często na rynku pojawia się towar z zagranicy, który następnie jest przepakowywany i trafia do konsumenta jako produkt polski. Tymczasem, krajowi producenci są zmuszeni obniżyć ceny, gdyż wyżej wspomniany zabieg wywołuje nadpodaż i obniża popyt.

Wszystko to dzieje się zazwyczaj w momencie, gdy polski ziemniak jest w stanie pokryć zapotrzebowanie społeczeństwa. Przykładem na to może być tegoroczne zdarzenie z rynku w Krakowie, gdzie proceder wykonywano na niezwykle szeroką skalę… Warto jednak zaznaczyć, że to jedno z wielu zdarzeń. Nieścisłości w tej kwestii mogliśmy dostrzec nawet w popularnych sieciach marketów. Nie były to pojedyncze przypadki…

Dlaczego o tym mówimy? Odpowiedź jest bardzo prosta. Tak jak wspominaliśmy, Polska to jeden z największych producentów ziemniaków w Unii Europejskiej. Spoglądając na dane Eurostatu możemy się jednak mocno zdziwić. Okazuje się, że jesteśmy w coraz większym stopniu uzależnieni od importu. Widać to szczególnie w porównaniu ubiegłego sezonu do dziewięciu pierwszych miesięcy sezonu bieżącego, które do tej pory przedstawił Eurostat.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Miesięczny import ziemniaków z krajów UE

Wykres przedstawia ilość importowanych do Polski ziemniaków z pozostałych krajów Unii Europejskiej. Zaprezentowane liczby podane są w tonach. Bez jakiegokolwiek trudu możemy dostrzec, że import wzrósł w każdym miesiącu. Zjawisko jest niezwykle niepokojące, szczególnie na wzgląd wysokich kosztów produkcji. Stwarzają one konieczność uzyskania wyższego wynagrodzenia, które pozwoli zachować opłacalność i umożliwi produkcję w przyszłych latach. Czy będzie to jednak możliwe, jeśli zagraniczne ziemniaki wciąż będą zwiększać swój udział na polskim rynku?


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl