yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZimna plazma. Nowa technologia zabezpieczająca żywność

Zimna plazma. Nowa technologia zabezpieczająca żywność

Naukowcy w Australii badają skuteczność urządzenia „The Food Safety Supercharger” do niszczenia mikroorganizmów na powierzchni owoców, warzyw i orzechów.   

Sprowadzony z Niemiec sprzęt o masie 250 kg po raz pierwszy zostanie wykorzystany do badań nad żywnością. Dotychczas zimną plazmę wykorzystywano w testach medycznych. Naukowcy chcą wypracować technikę, która pozwoli na masową skalę odkażać świeże produkty, w tym warzywa liściowe i owoce jagodowe. Pozwoli to na ograniczenie występowania zatruć, które mogą być wywoływane przez takie bakterie jak, Escherichia coliListeria, Salmonella. Oprócz zdrowszych produktów korzyścią będzie także uzyskanie dłuższej trwałości żywności i ograniczenie strat w łańcuchu dostaw. 

Tak zwana zimna plazma, czy plazma niskotemperaturowa to zjonizowany gaz, który może przewodzić ładunki elektryczne. W przeciwieństwie do gorącej plazmy, która znajduje się w gwiazdach, ta ma ok. 30-40 stopni C. Zimna plazma oprócz cząsteczek zjonizowanych ma także w składzie cząsteczki niezjonizowane, elektrony, wolne rodniki np. tlenu i azotu, a także ozon i promieniowanie UV.  Uszkadzają one komórki bakterii (w tym spory) oraz drożdże, pleśnie i wirusy. Dzieje się tak przez rozkład błony i ściany komórkowej oraz DNA (promienie UV).

W przeciwieństwie do obróbki termicznej czy chemicznej, zimna plazma nie zmienia struktury warzyw i owoców. Brak pozostałości po zabiegu dezynfekcji jest kolejną dużą zaletą tej technologii – podkreślają naukowcy. 
 

Źródło: biotechnologia.pl, horticulture.com.au, fot.: Hort Innovation 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl