• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZłoty coraz słabszy względem innych walut

Złoty coraz słabszy względem innych walut

Co jest przyczyną, że nasza waluta się osłabia? Większość z Państwa już pewnie się domyśla – konflikt na wschodzie Europy. Największą różnicę możemy dostrzec porównując ją do euro lub dolara. W jaki sposób odbije się to na naszej gospodarce, a co za tym idzie, na sektorze rolniczym?

Mimo wtorkowej interwencji NBP, który sprzedał część walut obcych za złote, by powstrzymać rosnący kryzys, on zdaje się mieć trend wzrostowy. Rozwiązanie okazało się krótkotrwałe i już dzień później widzimy jak polski złoty ponownie traci na wartości.

Notowania krajowej waluty idą w dół. Mówiąc o złotym w stosunku do euro widzimy ogromną przepaść. Już od wczoraj mogliśmy zauważyć słabnięcie waluty. W południe, dzisiejszego dnia 1 euro miało równowartość 4,83 zł. To pierwsza taka sytuacja od 13 lat.

Aktualne notowania euro
Kurs euro do złotego. Źródło: www.stooq.pl

W przypadku dolara również obserwujemy znaczną różnicę. Kurs w dniu dzisiejszym osiągnął 4,35 zł/1 USD. Co prawda, złoty zaczął się w ostatnich godzinach umacniać, jednak patrząc na wykres 10-dniowy wciąż widzimy tendencję wzrostową – waluta traci na wartości.

Aktualne notowania dolara
Kurs dolara do złotego. Źródło: www.stooq.pl

Niewątpliwie przyczynił się do tego wspomniany konflikt na Ukrainie. Inwestorzy wycofują kapitał z rynków wschodzących, takich jak Polska. Przyczyną takiego zjawiska jest bliskie sąsiedztwo z Ukrainą. To z kolei wywołuje zwiększoną podaż złotego i wpływa na jego kurs względem innych walut.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kto zyska – a kto straci? Bez wątpienia taki obrót spraw przyniesie korzyści dla eksporterów. Sprzedając zagranicą otrzymują zapłatę w euro. Mając taką samą ilość wynagrodzenia, w przeliczeniu na złotówki otrzymają więcej. Inaczej sytuacja kształtuje się wobec dóbr importowanych. Chcąc zapłacić w euro musimy poświęcić większą ilość polskiej waluty.

Surowce jak ropa, gaz, których ceny już teraz pozostawiają wiele do życzenia, będą kosztowały Polaków więcej. Nie wspominając o inflacji…

Źródło: stooq.pl / Facebook Wojciech Świder – ekonomia i inwestycje


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl