yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZmiany w handlu hurtowym warzywami. Czego możemy się spodziewać?

Zmiany w handlu hurtowym warzywami. Czego możemy się spodziewać? [05.08.2022]

Ostatni tydzień przyniósł niemałe zmiany w handlu hurtowym na podwarszawskich Broniszach. Niektóre warzywa cieszą się nieco lepszymi cenami na wzgląd zainteresowania ze strony Ukrainy. Nie tyczy się to niestety wszystkich pozycji… Jak więc kształtuje się sytuacja w poszczególnych przypadkach?

Weekendowe deszcze dość znacząco wpłynęły na sytuację ziemniaków. Obfite opady spowodowały bowiem braki podażowe, które były widoczne na rynku. Idąc za tym, producenci dostrzegli szansę na nieco lepsze wynagrodzenie. Tym samym, stawki wzrosły do 20,00 zł za 15 kilogramowy worek. Ceny jednak nie zdołały się długo utrzymać, gdyż aktualnie wynoszą one 13,00-15,00 zł. Na ten moment nie ma już również znaczenia odmiana, którą posiadamy. Wszystkie cenione są tak samo. Obserwując aktualne warunki pogodowe możemy spodziewać się delikatnych zmian. Wynika to z upałów przechodzących przez Polskę, które mogą wpłynąć na wahania podażowe.

Stabilna sytuacja wciąż dotyczy cukinii. Producenci mogą oczekiwać stawek rzędu 2,50-3,00 zł za kilogram. Zdarza się jednak, że towar jest przerośnięty. Wpływają na to ciepłe noce, przez co warzywo rośnie dosłownie w oczach. Zarówno w tym przypadku, jak i w przypadku produktu z wadami skórki, producenci otrzymają nieco niższe wynagrodzenie. Mówiąc natomiast o kabaczkach… Ich ilość jest bardzo niska w porównaniu do cukinii. Ceny oczywiście są wyższe, niemniej, niestety mało kto decyduje się zapłacić więcej za to warzywo. Na ten moment stawki zaczynają się od 4,00 zł.

Idąc dalej, dość ciekawa sytuacja dotyczy marchwi. Ceny warzywa mają bowiem tendencję do niewielkich wzrostów. W handlu hurtowym stawki kształtują się na poziomie 1,40-1,60 zł za kilogram. Dość duże znaczenie odgrywa tutaj jakość. Towar z defektami sprzedawany jest taniej.

Swoją dobrą passe kontynuuje również cebula. Stawki, na które mogą liczyć producenci w sprzedaży detalicznej, oscylują w granicach 2,00 zł za kilogram, czyli 30,00 zł za worek 15 kilogramowy. W ramach przypomnienia, jeszcze niedawno była to cena rzędu 21,00 zł za worek. W handlu hurtowym ma natomiast znaczenie rodzaj warzywa. Zimowa siewka oraz cebula z dymki, która niedawno weszła na rynek to dwa różniące się przedziały cenowe. Cebula z dymki wiąże się niestety z nieco niższą trwałością. Możemy jednak przyjąć ceny na poziomie 25,00-30,00 zł za worek. Zależy to także od skali zakupów. Mówiąc natomiast o cebuli czosnkowej, cukrowej, czerwonej czy obieranej, stawki możliwe do osiągnięcia oscylują na poziomie 3,00-3,50 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wzrost cen cebuli oraz marchwi w dość dużym stopniu zawdzięczany jest wysokiemu zapotrzebowaniu ze strony Ukrainy. Hurtownicy dość często czyszczą rynek i nie tyczy się to jedynie rynku w podwarszawskich Broniszach.

Tak ja wspominaliśmy w zeszłym tygodniu, wśród ofert na rynku pojawił się również por od nieco większych producentów. Sprzedawany jest w 10 kilogramowych opakowaniach w cenie 3,80-4,00 zł. Poza nim występuje również warzywo sprzedawane w pęczkach. Tutaj rolnicy mogą liczyć na stawki rzędu 1,80-2,20 zł za sztukę. Wszystko zależne jest od jakości, niemniej… Trzeba zaznaczyć, że ta z każdym dniem jest coraz wyższa. Co więcej, pozytywną wiadomością dla producentów jest zanik importu, który jeszcze niedawno mogliśmy spotkać na rynku. Dotychczas był on alternatywą dla hurtowników, którzy ze względu na wygodę w zakupie dość często kierowali się w jego stronę. Nie musieli bowiem gromadzić towaru u rolników a dostawali zapakowaną paletę wraz z fakturą. Tak czy inaczej… To już przeszłość.

Seler w dalszym ciągu dzieli się na dwie grupy. Młode warzywo z nacią kosztuje na ten moment 2,00 zł za sztukę. Natomiast, jeśli chodzi o obcięty produkt, jego ceny kształtują się na poziomie 3,80-4,00 zł za kilogram w hurcie oraz 5,00 zł w detalu.

Handel pietruszką wciąż wiąże się dość dużym rozstrzałem cenowym. Rolnicy, którzy oferują produkt sypany, mogą oczekiwać stawek rzędu 3,00 zł za kilogram. Niemniej, wśród ofert na rynku znajdziemy również towar sortowany, zapakowany w worki. W takim przypadku cena może osiągać poziom 6 zł za kilogram w detalu. Najczęściej spotykaną ceną jest jednak 4,00-4,50 zł.

Sytuacja rzodkiewki uległa dość dużej zmianie. W ostatnim czasie podaż oferowanego produktu znacząco wzrosła. Ceny, których mogą oczekiwać producenci kształtują się w granicach 1,50-1,70 zł za pęczek. W detalu można doszukiwać się stawek oscylujących na poziomie 2,00 zł. Duży wpływ na ceny ma jakość warzywa. Na rynku znajdziemy również oferty rzodkiewki od większych producentów. Towar pakowany w plastikowe skrzynki osiąga w tym przypadku ceny rzędu 1,40 zł w hurcie.

Idąc dalej, fasolka szparagowa wciąż trzyma swoją cenę. Co prawda bywają dni, w których cena spada do 7,00-9,00 zł za kilogram, jednak w większości przypadków możemy oczekiwać stawek na poziomie 10,00 zł za fasolkę gruntową oraz 13,00 zł za produkt pochodzący z tunelu.

Na koniec… Handel burakami. Warzywo niestety zaliczyło dość znaczące spadki względem początku sezonu. Brak produktu ubiegłorocznego wywołał bowiem ceny rzędu 2,00 zł. Z czasem sytuacja uległa zmianom. Producenci mogą spodziewać się stawek na poziomie 0,70-0,90 zł za kilogram w hurcie, gdzie towar sprzedawany jest na palety. Natomiast mówiąc o sprzedaży detalicznej, ceny oscylują w przedziale 1,20-1,30 zł.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl