Znowu będzie wietrznie

Obraz z dnia 11 marca 2019 r.

W tym sezonie zimowym mamy wyjątkowo wietrzny czas. Silne wiatry wielokrotnie siały zniszczenia w gospodarstwach, które posiadają tunele foliowe.

W prognozach widoczne są kolejne wichury, które dotrą do Europy Środkowej po połowie lutego. W naszym kraju jeśli pojawiają się silne wiatry zimowe związane z orkanem mają najczęściej kierunek wiatru z południowo-zachodni, zachodni lub północno-zachodni.  Z wiatrem możemy jednak walczyć. Bardzo silne wiatry, które wieją najczęściej z jednego kierunku pozwalają nam walczyć z przewiewnością naszego gospodarstwa. Najlepszą przeszkodą, która znacznie wytrąci prędkość wiatru i zabierze bardzo mało miejsca są tuje.  Żywotnik zachodni, czyli tuja, w okresie zimowym zapewni szczelną zaporę przeciwwietrzną. Krzew ten nie rozrasta się na boki jak inne drzewa i krzewy, a także nie buduje zbyt bujnego systemu korzeniowego. Oznacza to, że rośliny uprawne nie będą konkurować o wodę z krzewami.

Pasy wiatrochronne hamują siłę wiatru nawet o 70 proc. co znacznie minimalizuje straty wywołane wichurami w tunelach foliowych. Zadrzewienia minimalizują również szkody wywołane przez gwałtowne ulewy w okresie ciepłym. Minimalizując prędkość wiatru zapobiegamy również wywiewaniu drobnej frakcji glebowej i niszczeniu warstwy próchnicznej między tunelami oraz w ich pobliżu.

Zmiany klimatu, które zwiększają ryzyko gwałtownych zjawisk pogodowych, w tym nasilenia prędkości wiatru, może boleśnie wpłynąć w najbliższych latach na gospodarstwa  trudniące się uprawą warzyw w tunelach foliowych.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności