yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
Aktualności1200 ton nielegalnych pestycydów o wartości 80 mln euro przejęto w ramach...

1200 ton nielegalnych pestycydów o wartości 80 mln euro przejęto w ramach operacji Europolu

Jednym z celów strategii „Od pola do stołu” jest zmniejszenie stosowania pestycydów w rolnictwie. Tymczasem Europol podsumował szóstą edycję operacji Silver Axe, którą koordynował, ukierunkowaną na zwalczanie handlu podrabianymi i nielegalnymi pestycydami. Działania zostały przeprowadzone pomiędzy 13 stycznia i 25 kwietnia 2021 r., w wyniku których z rynku wycofano 1 203 tony nielegalnych pestycydów, zaangażowały się organy ścigania z 35 krajów (wszystkie 27 państw członkowskich UE i 8 krajów spoza UE).

Podrobione i nielegalne środki ochrony

W trakcie operacji organy ścigania skupiły się na sprzedaży podróbek, produktów zakazanych i nieregulowanych. Przeprowadzono inspekcje lądowe i morskie, na konwencjonalnych rynkach, rynku internetowym oraz u dostawców usług kurierskich. Nadużycia w handlu nielegalnymi pestycydami są różne – od handlu podrobionymi lub błędnie oznakowanymi produktami po nielegalny import zakazanych substancji, takich jak chloropiryfos, który był szczególnym celem operacji “Silver Axe VI”. Chociaż Azja nadal pozostaje głównym źródłem nielegalnych pestycydów, Europol zauważył wzrost sprzedaży pestycydów w Internecie.

Odnotowano 763 zgłoszonych naruszeń i 268 zabezpieczeń w tym łącznie skonfiskowano 1 203 ton nielegalnych pestycydów: 100 ton podrobionych pestycydów skonfiskowano u sprzedawców, producentów i firm logistycznych i 82 tony pestycydów, które podejrzewa się o podrobienie – obecnie w tej sprawie trwa dochodzenie.

W Polsce obok Policji w operacji wzięli udział funkcjonariusze Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej.

Zabezpieczono około 1000 sztuk niedozwolonych, w tym podrobionych środków ochrony roślin w pojemnikach oraz opakowaniach zbiorczych z tworzyw sztucznych. Najwięcej zabezpieczeń środków ochrony roślin odnotowano na graniach zewnętrznych UE oraz targowiskach przygranicznych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: Policja, Food Fakty

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl