Bez kategoriiAktywne zarządzanie gospodarką wodną w glebie, w uprawach warzyw - Transformer

Aktywne zarządzanie gospodarką wodną w glebie, w uprawach warzyw – Transformer

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W ostatnich latach kluczowym tematem poruszanym podczas rozmów w gospodarstwach jest temat dostępności wody w glebie. Najczęściej w kontekście powtarzających się coraz częściej długich okresów suszy w ciągu okresu wegetacji. Jest to już trzeci rok z rzędu, kiedy obserwujemy niedobory wody w ważnych okresach uprawy. W tym roku jest to szczególnie dotkliwe w związku z bezśnieżną zimą i suchą jesienią w roku 2019. Oczywiście w maju bieżącego roku mieliśmy sporą liczbę opadów, ale to tylko w niewielkim stopniu zminimalizuje poziom deficytu wody.

Według specjalistów długotrwały nadmiar wody nam nie grozi. Musimy się bardziej nastawić i przygotować na coraz częstsze susze, co niestety będzie miało niekorzystny wpływ na wzrost i rozwój upraw.

Woda jest niezbędna w wielu istotnych procesach życiowych rośliny, takich jak fotosynteza i transpiracja. Bez wody nie mogłyby skiełkować nasiona. Woda utrzymuje turgor komórek, a także  odpowiada za transport składników pokarmowych pobieranych z gleby do różnych organów. Brak wody osłabia wschody roślin, zamyka aparaty szparkowe hamując transpirację i fotosyntezę. Dodatkowo zakłócony zostaje transport składników pokarmowych w roślinie. W trakcie suszy zmniejsza się wykorzystanie składników pokarmowych. To wszystko niekorzystnie przekłada się na finalny plon, a także pogarsza jego jakość. Zjawisko niedoboru wody jest szczególnie odczuwalne na glebach lekkich, przepuszczalnych, a takich w Polsce mamy bardzo dużo.

W przypadku gleb ciężkich, zwiewnych bardzo wiele zależy od zawartości próchnicy w glebie. Na  tego typu glebach powinna być jak najwyższa zwartość próchnicy. Próchnica chłonie wodę i pozwala ją dłużej utrzymać w glebie i dodatkowo znacząco poprawia strukturę gleby czyli stosunki powietrzno-wodne. Dla poprawy zawartości próchnicy niebagatelną rolę ma stosowanie w technologii uprawy obornika, a także środków zawierających kwasy humusowe i fulwowe. Takim jest na przykład AGRIKADET stosowany w dawce 5 l/ha do 14 dni po siewie/sadzeniu warzyw. Zawiera on kwasy humusowe i fulwowe, a także potas i azot.

Woda w warzywach jest najważniejszym czynnikiem plonotwórczym. Popularnie mówimy, że „wody nie da się oszukać”. Stąd nieuchronna jest konieczność nawadniania upraw warzyw i jak najdłuższe utrzymanie tej wody w warstwie do 50 cm gleby. W tej to strefie są korzenie aktywnie pobierające wodę. Często po nawodnieniu, szczególnie w przypadku gleb lekkich, przepuszczalnych, woda szybko „ucieka” z tej warstwy przemieszczając się w głąb profilu glebowego, co czyni ją praktycznie niedostępną dla rośliny uprawnej. Natomiast nam powinno chodzić o to, żeby woda z nawodnienia, czy też z opadów deszczu jak najdłużej utrzymała się w warstwie 0-50 cm gleby. Dodatkowo chodzi o to, aby została ona doprowadzona do mikroporów glebowych. W tych to miejscach są zlokalizowane składniki mineralne i głownie z tych miejsc są pobierane przez włośniki. Jeśli znajduje się w tych mikroporach woda, to włośniki aktywnie ją poszukując dochodzą do mikroporów i dzięki temu roślina uprawna może łatwiej pobrać zmagazynowane tam składniki pokarmowe.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Najnowszą metodą aktywnego zarządzania wodą w glebie jest stosowanie nowoczesnego kondycjonera glebowego TRANSFORMER. Zastosowany w uprawach warzyw przed nawodnieniem lub tuż przed prognozowanymi opadami deszczu w dawce 5 l/ha pozwala równomiernie rozłożyć wodę w warstwie 0 – 50 cm gleby, a przede wszystkim pozwala ją utrzymać w glebie przez długi okres czasu, zapobiegając jej wymywaniu w głąb profilu glebowego. Wpływa na zwiększenie ilości tlenu, co poprawia warunki w glebie do rozwoju systemu korzeniowego. TRANSFORMER pozwala dojść wodzie do mikroporów glebowych i ją tam utrzymać, dzięki czemu jest polepszone pobierania składników pokarmowych przez roślinę uprawną. TRANSFORMER najlepiej zastosować we wczesnych fazach rozwojowych rośliny uprawnej, tak aby mógł dotrzeć do powierzchni gleby. TRANSFORMER może być stosowany łącznie ze środkami ochrony roślin, odżywkami, czy też regulatorami wzrostu.

 Trasnformer

Podsumowując, powinniśmy w naszych uprawach zrobić wszystko, co możliwe, aby utrzymać wodę z nawodnień czy z opadów deszczu jak najdłużej dostępną dla rośliny uprawnej. Przysłowiowo mówiąc „każda kropla wody w glebie na wagę złota”. Od tego zależy przyszłość naszych plonów i ich jakość. TRANSFORMER zdecydowanie w tym pomoże.

Jacek Czernichowski    

Specjalista ds. sprzedaży środków ochrony roślin


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl