Czy zagraża nam susza?

"Moja woda". Fot. Pixabay

W ostatnim roku o suszy nie mówiło się wiele. Zjawisko to jednak nadal nam zagraża. Na wielu rzekach wciąż utrzymują się niskie stany wód.

Zaczynamy nowy rok hydrologiczny. Jego cykl związany jest z retencją wód opadowych pochodzących z sezonu zimowego. To właśnie opady śniegu i deszczu ze śniegiem mają wpływ na późniejsze wiosenne roztopy. W ostatnich latach w naszym kraju występowały niemal bezśnieżne zimy, skutkiem czego w sezonie wiosennym pojawiał się deficyt wody w środowisku. A wraz z nim – zagrożenie suszą.

Sposób na deficyt

Jedynym sposobem na ograniczenie skutków suszy jest zwiększanie możliwości gromadzenia i zatrzymywania wody w środowisku, zarówno w postaci retencji krajobrazowej, leśnej, rzecznej, jak i retencji zbiornikowej. Jest to konieczne dla zachowania zasobów wodnych niezbędnych dla zaspokojenia potrzeb ludzi oraz środowiska.

Deficyt wody oraz stres wodny to dziś bolączki wielu rejonów świata. W dobie zmian klimatu dotykają również Europy i Polski. Nasz kraj należy do najuboższych w zasoby wodne spośród wszystkich państw Starego Kontynentu.

Źródło: stopsuszy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności