Henryk Kowalczyk nowym ministrem rolnictwa

Henryk Kowalczyk

To już oficjalna informacja. Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że Henryk Kowalczyk zostanie nowym ministrem rolnictwa, który zostanie także wicepremierem. 

O jesiennej rekonstrukcji rządu mówiono od sierpnia. Dziś przyszła zmiana na stanowisku ministra rolnictwa. W fotelu ministra rolnictwa Grzegorza Pudę zastąpi z kolei Henryk Kowalczyk.

Przypomnijmy kim jest Henryk Kowalczyk?

Przez wiele lat uczył matematyki w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie. Jako 34-latek objął stanowisko wójta gminy Winnica. Stanowisko to okazało się trampoliną do Sejmu RP.

W 1997 roku Henryk Kowalczyk kandydował do Sejmu z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Do Sejmu nie wszedł, ale z dość dalekiego miejsca uzyskał drugi wynik i dzięki temu został wojewodą ciechanowskim. Ponownie na listach do Sejmu pojawił się w 2005 roku. Tym razem się powiodło i został posłem na Sejm z Prawa i Sprawiedliwości. Pracował w komisjach: Finansów Publicznych oraz Rolnictwa. Od 7 czerwca 2006 do 16 listopada 2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnikiem rządu ds. kształtowania ustroju rolnego.

W rządzie Beaty Szydło pełnił rolę ministra w KPRM oraz szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. W 2015 r w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego Kowalczyk otrzymał tekę szefa resortu środowiska. Od września do grudnia 2016 pełnił obowiązki Ministra Skarbu Państwa. Również we wrześniu 2016 został wiceprzewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. 1 grudnia 2017 objął stanowisko ministra bez teki w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego, ponownie został też przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

We wrześniu 2020 został przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zawieszony w prawach członka partii za złamanie dyscypliny klubowej, głosując przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt; zawieszenie wygasło w listopadzie tegoż roku. W 2021 powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego w skład Rady Doradców Politycznych.

Przypomnijmy, że Grzegorz Puda pełnił funkcję ministra rolnictwa od 6 października 2020 roku. Zastąpił na tej funkcji Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Nie pozostaje nam nic innego, tylko pogratulować nowemu ministrowi oraz życzyć powodzenia.

Źródło: wikipedia

 

 

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności