HM.Clause od wielu lat specjalizuje się w produkcji szerokiej gamy warzyw, a w tym kapustnych. Oferujemy asortyment odmian uniwersalnych i sprawdzonych tj Ardent, Trident, Naruto, Sabord, Thalassa, na które w chwili obecnej mamy promocję 10+1*. Więcej o odmianach kalafiorów HM.Clause opowie nasz specjalista Hubert Tabor w poniższym filmie: https://bit.ly/2PJPvPr.

Dodatkowo w bieżącym roku w ofercie HM.Clause pojawią się NOWOŚCI: kalafiory DUROK i MAYBACH oraz brokuły TRAJANO, na które w chwili obecnej mamy promocję 3+1**. W poniższym artykule o tych odmianach opowie Przedstawicielka ds. rozwoju produktu Dorota Wielgat, która od ponad 15 lat pracuje w branży ogrodniczej i rolniczej i od ponad 8 lat zasila nasz zespół.


DUROK (CLX 33712) F1 odmiana doskonale wpisująca się w trendy uprawy kalafiora w Polsce

DUROK (CLX 33712) F1 - odmiana doskonale wpisująca się w trendy uprawy kalafiora w Polsce
DUROK (CLX33712) okolice Zamościa

Zgodnie z naszymi wieloletnimi badaniami popartymi danymi z GUSu rynek kalafiora nieustannie się zmienia. Niezależnie od ogólnej tendencji główna produkcja kalafiora przeznaczona jest pod przemysł przetwórczy. Parametry polskich różyczek cały czas są lepsze, niż tych z rejonu Beneluksu czy Północy Francji. Jednak krajowi producenci ze względu na problemy z pracownikami powoli przekonują się do różyczkowania mechanicznego. Obserwujemy też co najmniej dwa kolejne trendy przy uprawie kalafiora jesiennego. W pierwszej kolejności odchodzi się od odmian o dłuższym okresie wegetacji (90-100 dni), gdyż uniemożliwiają one wykorzystanie pola w dwóch cyklach. Oczywiście kalafior o dłuższym okresie wegetacji ma zwyczajnie więcej czasu by wydać wyższy plon, ale przez ostatnie lata firma HM.CLAUSE intensywnie pracowała nad optymalizacją tego procesu tak, aby sadzenie odmian wcześniejszych jak nasz nowy DUROK CLX 33712F1(80-85dni), czy inne kalafiory z naszej oferty jak Ardent F1 (75 dni), czy Sabord F1 (80 dni) pozwalało uzyskiwać podobne plony o doskonałych parametrach jakościowych. Świetnie wpasowuje się w ten trend nasza nowa odmiana DUROK F1 szczególnie polecana na zbiór wczesną jesienią od 10 września, do końca października. Ze względu na zmianę warunków klimatycznych w Polsce w porównawczych cyklach wieloletnich w ostatniej dekadzie notujemy przesunięcie końca lata – ocieplenie jesieni, czyli końca sezonu. Z tego powodu bezwzględnie wymagane są odmiany o wysokiej tolerancji na podwyższoną jesienną temperaturę i okresy suszy. Ta tolerancja musi objawiać się również utrzymaniem powtarzalnej długości okresu wegetacji danej odmiany, tak aby Plantator zbierał plon w zaplanowanym czasie. Odmiana DUROK F1 w ostatnich dwóch latach 2017 – południe Polski/ Zamojszczyzna – ogromna susza, 2018 – Północ Polski / Kujawy- również dotknięte klęską suszy wyróżniała się znacznie na tle innych odmian i standardów. Nie wydłużała cyklu wegetacji, a przede wszystkim dawała wysoki jakościowy plon różyczek. Najlepsze efekty uprawy uzyskaliśmy z terminów wysadzenia do 10 lipca. Róże DUROK F1 są śnieżnobiałe, zbite , a pole jest bardzo wyrównane. Łatwo i wydajnie się różyczkują dając małą ilość odpadu i kruszu. Gorąco jak tegoroczne jesienne temperatury zachęcamy do wypróbowania efektów pracy naszych kalafiorowych specjalistów.

Dlaczego DUROK [CLX 33712] F1:

 • Wysoki udział różyczek frakcji handlowej, mało strat, mały głąb
 • Krótszy niż standard okres wegetacji około 80-85 dni
 • Niezawodność, wierne plonowanie, powtarzalność cyklu wegetacji
 • Dobra tolerancja na warunki jesiennych upałów i długotrwałej suszy
 • Duża zdrowotność i wyrównanie plantacji

Kalafior “pod osłony” MAYBACH F1

Kalafior "pod osłony" MAYBACH F1 - fot .1.
Kalafior “pod osłony” MAYBACH F1

Maybach F1 odmiana kalafiora wczesnego pod osłony. W wieloletnich testach działu Rozwoju Produktu HM.CLAUSE, potwierdziła bardzo krótki okres wegetacji. Waha się on między 53-56 dni w zależności od warunków glebowo-klimatycznych. Róże tej odmiany są białe, zwarte i bardzo szybko osiągają masę handlową. Rozbudowany liść sprawia, że towar przygotowany do sprzedaży na świeży rynek ma bardzo atrakcyjny wygląd. Odmiana MAYBACH wprowadzana została w Polsce, na podstawie pozytywnych wyników testów prowadzonych na polskich poletkach doświadczalnych, produkcyjnych oraz po osiągnięciu akceptacji przez współpracujących z firmą HM.CLAUSE bardzo dobrych producentów.

Dlaczego warto spróbować MAYBACH F1:

 • Bardzo wczesna 53-56 dni
 • Róże rozmiarów standardu na rynku
 • Duża zdrowotność i wyrównanie plantacji

Brokuły – warzywo mocarz TRAJANO (CLX 3530) F1

Brokuły – warzywo mocarz TRAJANO (CLX 3530) F

Według szacunkowych danych uprawa brokułów w Polsce stale rośnie. Od wielu lat warzywo to stanowi poszukiwany składnik wielu potraw i mrożonek. Niezmiennie też pozostające w trendach zdrowego odżywiania. I nic w tym dziwnego, bo w rankingu warzyw iowoców znajduje się na pierwszym miejscu pod względem swoich właściwości przeciwnowotworowych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku na ten gatunek, powiększamy naszą ofertę o kolejną odmianę na przemysł i na świeży rynek. W testach wieloletnich odmiana TRAJANO nie miała tendencji do wydłużania cyklu wegetacji (77-80 dni) niezależnie od warunków pogodowych. Wykazała dobrą tolerancję na warunki suszy i podwyższonych jesiennych temperatur. Róże tej odmiany są wyrównane kopulaste, różyczkują się łatwo dając wysoki udział frakcji handlowej w plonie. Poniższy wykres z wynikami pochodzącymi z rejonu uprawy – Kujaw ilustruje badanie porównawcze jakie wykonał Klient. Dodatkowo co ważne odmianę tę cechuje trwałość polowa.

Trajano (CLX 3530) F1 - Straty przy różyczkowaniu

Dlaczego warto spróbować TRAJANO (CLX 3530) F1:

 • Wysoki udział różyczek frakcji handlowej
 • Krótszy niż standard okres wegetacji około 77-80 dni
 • Powtarzalność cyklu wegetacji
 • Dobra tolerancja na warunki jesiennych upałów i długotrwałej suszy
 • Dobra trwałość polowa
 • Duża zdrowotność i wyrównanie plantacji

W razie dodatkowych pytań, nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji:
Polska pd.-wsch. – Hubert Tabor – tel. +48 694 434 502
Polska pn.-zach. – Maciej Rakocy – tel. +48 606 934 967
Polska centr. i pn.-wsch. – Sławomir Mechacki – tel. +48 668 118 700
Dorota Wielgat – Przedstawicielka ds. rozwoju produktu – tel. +48 696 461 870

*10+1 Promocja 10 opakowań w cenie regularnej + 1 opakowanie w cenie 1 PLN netto obowiązuje do 15 czerwca 2019
**3+1 Promocja 3 opakowań w cenie regularnej + 1 opakowanie w cenie 1 PLN netto obowiązuje do 15 czerwca 2019

Ogólne warunki i zasady sprzedaży dostępne na https://hmclause.com/pl/


Informacje Ogólne: Prezentowane opisy, ilustracje, zdjęcia, porady, wskazówki oraz cykle wegetacyjne są adresowane do profesjonalistów i zostały stworzone na podstawie obserwacji dokonywanych w określonych warunkach podczas różnorodnych prób. Są udostępniane w dobrej wierze, tytułem prezentacji i – w żadnym wypadku – nie mogą być uznane za wyczerpujące, stanowić jakiejkolwiek gwarancji plonu czy wyników hodowli, przewidywać czynników lub specyficznych okoliczności (obecnych lub mogących zaistnieć w przyszłości), a także być traktowane jako umowa pomiędzy stronami. Użytkownik powinien przede wszystkim sprawdzić adekwatność warunków uprawy, lokalnych warunków geograficznych, okresu planowanej hodowli, gleby, środków (takich jak wiedza i doświadczenie techniczne oraz operacje na kulturach), materiałów (takich jak testy i metody kontroli) oraz wyposażenia, a także, bardziej ogólnie, kontekstu agronomicznego, klimatycznego, sanitarnego, środowiskowego oraz ekonomicznego dla hodowli, technik oraz zaprezentowanych odmian. Wszystkie odmiany przedstawione w niniejszej publikacji zostały sfotografowane w sprzyjających warunkach i nie gwarantują osiągnięcia identycznego rezultatu w innych warunkach. Jakiekolwiek kopiowanie (częściowe lub w całości) niniejszej publikacji (nośnik i/lub zawartość) jest formalnie zabronione bez otrzymania uprzednio określonego upoważnienia.
Wygląd produktu może różnić się od przedstawionego na zdjęciu – Wszystkie prawa zastrzeżone – © 2018 – HM.CLAUSE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności