Nowe zagrożenia fitosanitarne dla uprawy ziemniaka, papryki, pomidora

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) opublikowała Raport 19, w którym stwierdza nowe zagrożenia fitosanitarne dla Polski.

Nowe zagrożenia dla psiankowatych

Pierwsze zagrożenie podane przez PIORiN dotyczy obecności motyla Neoleucinoides elegantalis, który jest żywicielem roślin z rodziny psiankowatych (Solanaceae), do nich zalicza się m.in. pomidora, oberżynę, paprykę. Jego obecność zaobserwowano na początku 2021 r. w prywatnym domu w Szwajcarii. Przypuszcza się, że szkodnik został przyniesiony wraz z importowanymi warzywami. Jak informuje PIORiN: W naszym kraju istnieje możliwość rozwoju tego szkodnika w szklarniowych uprawach na warzywach psiankowatych oraz pojawiania się krótkotrwałych populacji na roślinach gruntowych, lecz brak możliwości przezimowania w gruncie.

Guzak holenderski – stanowi duże zagrożenie

Nowym zagrożeniem, o którym wspomina PIORiN, jest pojawienie się guzaka holenderskiego (Meloidogyne fallax), nicienia glebowego, który może występować w uprawach m.in.: ziemniaka, kukurydzy, zbóż. Tymczasem w Szwecji, w 2017 na roślinach ziemniaka po raz pierwszy stwierdzono występowanie pokrewnego gatunku – guzaka amerykańskiego (Meloidogyne chitwoodi), który także podlega obowiązkowi zwalczania w krajach Unii Europejskiej.

Oba kwarantannowe gatunki guzaków rozprzestrzeniają się na większą odległość wraz z porażonym materiałem roślinnym – roślinami do sadzenia, bulwami ziemniaka, cebulami roślin ozdobnych, a także wraz z podłożem. Gatunek ten może zasiedlić potencjalnie obszar całej Polski – informuje PIORiN.

Źródło: PIORiN

 

Related Posts

None found

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności