• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBrokuły po hiszpańsku

Brokuły po hiszpańsku

W minionym tygodniu wraz z grupą polskich producentów miałam okazję zobaczyć, jak wygląda produkcja brokułów w rejonie Murcji w Hiszpanii. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie Producentów Brokuła wraz z firmą hodowlano-nasienną Sakata.

Reprezentanci tej firmy z Hiszpanii zorganizowali odwiedziny w wielu gospodarstwach, dzięki czemu mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie etapy uprawy u europejskiego lidera w produkcji brokułów.

Odwiedziliśmy m.in. producenta rozsady FuturPlant Semillas SL k. miasta Lorca. Na początku marca mogliśmy zobaczyć tam brokuły w fazie siewek – w tunelu foliowym oraz hartowanie gotowej rozsady pod konstrukcją przykrytą siatką. Spośród innych gatunków ten producent rozsady zaczynał wysiewać melony.

Na niektórych polach widzieliśmy nowe nasadzenia brokuła. Warzywo to w Hiszpanii najczęściej wysadzane jest ręcznie w rzędach wyścielonych czarną, biodegradowalną folią. Ręczne sadzenie prowadzone jest bardzo sprawnie, ponieważ plantatorzy używają do tego celu specjalnego urządzenia – rury zakończonej prostym system pozwalającym na umieszczenie rośliny w glebie i dociśnięcie korzeni. Pola usytuowane są na pagórkowatym terenie, gleby są bardzo zakamienione, co utrudnia wykorzystywanie tradycyjnych sadzarek. Wiele pól podzielonych jest na niewielkie kwatery, w których stosuje się zalewowy system podlewania. Najczęściej jednak rośliny nawadniane są kroplowo. Niedobór naturalnych opadów jest w tym rejonie, jednym z głównych problemów. Plantatorzy budują zbiorniki retencyjne, w których gromadzą wodę opadową.

Widzieliśmy również zbiór brokułów. Na dużych polach brokuły są wycinane ręcznie przez kilku pracowników, przed którymi jedzie ciągnik z zawieszonym z tyłu podnośnikiem, na którym umieszczone są plastikowe skrzyniopalet. Zbierano tam odmiany Triton F1 oraz Parthenon F1. Obie z firmy Sakata. Róże były bardzo wyrównane, o masie ok. 500 g, z drobnymi pączkami.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy to dwa przedsiębiorstwa zajmujące się konfekcjonowaniem brokułów – Deilor w mieście Totana oraz Cricket w Lorce. Organizacja pracy w tych przedsiębiorstwach była imponująca. Linie i ciągi technologiczne były zautomatyzowane i dobrze przemyślane. Dzięki uprzejmości hiszpańskich producentów dowiedzieliśmy się wiele o tutejszej technologii uprawy. Ponadto pokazano nam również dwa obiekty – w La Union oraz w Lorce, w których odbywa się sprzedaż brokułów. O tej porze roku plantatorzy narzekali na niską cenę (ok. 0,30 euro/kg), ale średnio z sezonu jest ona nawet dwa razy wyższa. Odwiedziliśmy też jedną z sieci supermarketów oraz lokalną sieć sklepów – Mercadona, w których widzieliśmy, jak oferowane są brokuły i w jakiej cenie (1 euro/szt.).

Podczas wyjazdu zobaczyliśmy również zagłębie produkcji pomidorów i papryki pod tunelami foliowymi w Almerii. Widok blisko 5 tys. ha powierzchni niemal całkowicie przykrytych foliowymi obiektami zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie.

Ważnym punktem tego wyjazdu była wizyta w stacji badawczej firmy Sakata w Torre Pacheco w regionie Murcji, gdzie zobaczyliśmy m.in. poletka z prezentacją ponad 80 odmian szpinaku. W stacji tej Javier Barnabeu z Sakata Hiszpania przedstawił nam ciekawą prezentację dotyczącą historii rozwoju produkcji brokułów w tym kraju. Argumentował nam, jak ważna jest promocja tego warzywa, i w jaki sposób hiszpańskie stowarzyszenie promocji realizuje swój program. Wyjazd był okazją do wielu ciekawych dyskusji dotyczących np. opłacalności, zabiegów agrotechnicznych i sposobów sprzedaży. Zobaczyliśmy też uprawę nowego typu odmiany brokuła gałązkowego z oferty firmy Sakata oferowanego pod marką Bimi.

Poza polami i gospodarstwami podczas wyjazdu zwiedziliśmy piękną Murcję, Kartagenę oraz port w Alicante.

Więcej szczegółowych informacji z tego wyjazdu zamieścimy na łamach miesięcznika „Warzywa” oraz „Szklarnie Tunele Osłony”.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl