• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBrokuły w przed- i poplonie

Brokuły w przed- i poplonie

W minioną środę 17 października w Brudni w gminie Dąbrowa Biskupia (woj. kujawsko-pomorskie) zorganizowano już po raz drugi w tym sezonie prezentację odmian brokułów z oferty firmy Syngenta w gospodarstwie Adriana, Damiana i Marka Zielińskich. Podczas pierwszej prezentacji rośliny sadzono na przełomie marca i kwietnia i zaprezentowano je pod koniec czerwca (relację z tego spotkania przeczytają Państwo w Warzywach 8/2018 na str. 42. Tutaj zaprenumerujecie nasz miesięcznik www.plantpress.pl).

Na spotkaniu w październiku można było zobaczyć te same odmiany sadzone w połowie lipca (jedynie odmiana Monrello F1 była sadzona 7 lipca). Miesiąc po posadzeniu roślin na plantacji wykonano oprysk preparatem Ridomil Gold, a w czasie wiązania róży zastosowano Scorpion. Warunki dla wzrostu roślin – zarówno na zbiory letnie, jak i jesienne były trudne, ze względu na panującą suszę, ale jak można było się przekonać na polu wszystkie odmiany były dobrej jakości, co potwierdzali również uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele zakładów przetwórczych m.in. CK Frost, Orlemans, Greenyard Frozen czy Unifreeze.
Z firmy Marek Zieliński reprezentujący firmę Syngenta przedstawił odmiany brokułów: Monrello F1, Beachy F1, Monclano F1, Batory F1 oraz Monaco F1.

W przypadku mieszańca Monrello F1 zaznaczył, że jest to typowa odmiana do uprawy na jesień, którą należy sadzić pod koniec czerwca, do początku lipca. W nasadzeniach na zbiór jesienny sprawdza się również odmiana Monclano F1 o silnym wzroście, wyróżniająca się odpornością na choroby, dająca wysoki plon dobrej jakości. Natomiast nowa odmiana Beachy F1 najlepiej sprawdza się w nasadzeniach wiosennych, wczesnych, ale udaje się również na zbory jesienne. Wyróżnia się wysoką jakością róż, z drobnymi pąkami, cenną jej cechą odmianową jest brak tendencji do jamistości głąba. Warto pamiętać, że odmianę tę należy sadzić w dość dużym zagęszczeniu 35–38 tys. roślin/ha. Batory F1 – to również odmiana szczególnie polecana na nasadzenia wiosenne, w tym sezonie bardzo dobrze znosiła suszę, zachowała wysoką jakość. Z kolei Monaco F1 – to uniwersalny mieszaniec sprawdzający się z nasadzeń wiosennych i jesiennych (nasadzenia po 5 lipca), nie wcześniej, bo wówczas ma tendencje do przerastania liśćmi. Przy zagęszczeniu 30 tys. roślin/ha, z nawadnianiem. Wszystkie zaprezentowane odmiany nadają się zarówno dla przemysłu, jak i na rynek świeży.

Współorganizatorem spotkania była firma Bio Agris oraz Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Krzysztof Kucharski (Grupa Kasoń) informował, że kolekcja odmian została założona z rozsady wyprodukowanej w tej firmie, ale oferta rozsad jest znacznie szersza, obejmuje zarówno warzywa gruntowe, jak i do upraw pod osłonami.

Szymon Cieśliński z firmy Bio Agris zwrócił uwagę na termin stosowania preparatu X-Stress. Informował, że produkt ten musi być zastosowany stosunkowo wcześnie, tzn. gdy róża brokuła lub kalafiora ma nie więcej niż 5 cm średnicy. Celem tego środka jest spowolnienie efektów starzenia się roślin, żeby wydłużyć termin zbioru. Składnikiem środka X-stress jest hormon roślinny, który przemiesza się w roślinie systemicznie, aby ten transport był efektywny roślina musi być w pełni turgoru. Szymon Cieśliński zapowiedział pojawienie się nowego produktu w ofercie firmy Bio Agris – będzie to nawóz Delta, zawierający azot w formie amidowej – szybko dostępnej dla roślin.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Informacje z zakresu ochrony warzyw kapustnych przed chorobami i szkodnikami przekazał Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Mówił on przede wszystkim o problemach ze zwalczaniem szkodników m.in. śmietki, chowaczy, mączlika warzywnego, mszyc, tantnisia krzyżowiaczka.

Więcej szczegółowych informacji z tego spotkania zamieścimy na łamach miesięcznika „Warzywa”.

Zapraszamy do galerii:

Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl