• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
PolecaneBrokuły zdrowe z natury

Brokuły zdrowe z natury

Polska jest – po Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii – jednym z największych producentów brokułów w Europie. W Hiszpanii uprawia się ok. 40 tys. ha tego warzywa, we Włoszech – ok. 12 tys. ha, w Wielkiej Brytanii ok. 10 tys. ha, a w Polsce – już ponad 7 tys. ha. Niestety, jeśli chodzi o spożycie w naszym kraju wynosi niecałe 700 g brokułów na osobę, podczas gdy w Wielkiej Brytanii sięga 5 kg/osobę.

W celu poprawy tych niekorzystnych statystyk 3 lata temu powołano w Polsce Stowarzyszenie Promocji Brokułów. W akcję tę włączyli się przed wszystkim producenci tego warzyw, między innymi grupy producentów: Vegro – Warzywa Groblewskich, Aura, RSP Bachorzewo, Daucus, Kalgrup, Agro-Garden, a także przedstawiciel firmy nasiennej Sakata, producenci rozsad warzyw – Grupa Krasoń oraz Grupa Mularski, jak również reprezentanci zakładów przetwórczych – CK Frost.

Grupa reprezentująca polskie Stowarzyszenie Promocji Brokułów

Z inicjatywy tego stowarzyszenia 4 października w Kowalu pod Włocławkiem odbyła się konferencja, w której uczestniczyli reprezentanci stowarzyszenia promującego spożycie brokułów z Hiszpanii. Polscy producenci pokazali Hiszpanom, jak wygląda uprawa brokułów na naszych polach. Mieli oni również okazję zwiedzić zakład CK Frost. Celem konferencji było zacieśnienie stosunków polsko–hiszpańskich oraz dyskusje na temat wpływu działań stowarzyszeń na konsumpcję brokuła w Europie.

Konferencję prowadziła Klaudia Horlop z firmy Sakata (Area Manager Sakata Vegetables Europe)

Podczas konferencji o produkcji informował między innymi Michał Groblewski, a o sytuacji w przetwórstwie mówił Przemysław Ciesielski (CK Frost), natomiast Klaudia Horlop z firmy Sakata przybliżyła plany działania Stowarzyszenie Promocji Brokułów.

Przemysław Ciesielski z CK Frost

Ze strony gości – sekretarz hiszpańskiego stowarzyszenia brokułowego przedstawił historię działalności, która sięga około 7 lat, a następnie przekonywał, dlaczego warto promować spożycie brokułów. Zwrócił uwagę, że warzywo to było stałym elementem diety amerykańskich żołnierzy i już w latach 60-tych ubiegłego wieku było reklamowane przez radio.

Reprezentanci hiszpańskiego stowarzyszenia brokułowego uczestniczący w konferencji na Kujawach

Informował, że Hiszpanie zaczęli promocję od analizy rynku, żeby sprawdzić co ich rodacy wiedzą o brokułach i czy je lubią. Okazało się, że często problem leży w niewłaściwym, najczęściej zbyt długim gotowaniu róż. Do akcji zaproszono szefów kuchni, którzy informowali, jak ciekawie, smacznie i zdrowo można przyrządzać te warzywa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jednak największą zaletą brokułów są ich właściwości antyrakowe, dzięki zawartości glukosynolanów. Ich pozytywne właściwości potwierdziły amerykańskie badania przeprowadzone w latach 90. XX w. W celu rozpowszechniania tych prozdrowotnych właściwości z hiszpańskim stowarzyszeniem współpracują naukowcy prezentując co jakiś czas kolejne wyniki badań potwierdzające prozdrowotne właściwości tych warzyw. Hiszpanie pokazali, jakie akcje promocyjne prowadzą, np. wydawanie książek kucharskich, zachęcanie dzieci do spożywania warzyw itp.

Uczestnicy konferencji na Kujawach

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl