• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
PolecaneDobór odmiany ogórka do typu produkcji

Dobór odmiany ogórka do typu produkcji

O tym, czym się kierować, wybierając odmianę ogórka szklarniowego do produkcji, mówił Wojciech Wasiak  z firmy Rijk Zwaan podczas konferencji zorganizowanej w ramach Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbyły się w styczniu w Nadarzynie.

Jak przekazał specjalista, wytypowanie odmiany do uprawy jest pierwszym elementem zapewniającym potencjał do osiągnięcia końcowego sukcesu w produkcji. Nie jest jednak jego gwarantem, ponieważ na udaną produkcję składa się wiele innych czynników uprawowych, a także niezależny od człowieka przebieg warunków pogodowych.

Fot. 1. Wojciech Wasiak przekazał
informacje o tym, jakie aspekty
uwzględnić wybierając odmianę ogórka
do uprawy

Przy wyborze odmiany warto przeanalizować i wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • wymagania odbiorcy;
  • typ i wysokość obiektu produkcyjnego;
  • sposób prowadzenia roślin;
  • termin sadzenia;
  • czy uprawa będzie standardowa, czy doświetlana (HPS/LED);
  • potencjał gospodarstwa względem siły roboczej;
  • wiedzę i doświadczenie ogrodnika.

Celem ogrodnika jest wyprodukowanie owoców, które będzie można sprzedać w najkorzystniejszej cenie. Rozważając wybór odmiany, należy więc wziąć pod uwagę wymagania odbiorców dotyczące takich cech owoców, jak: długość i średnica (ogórki długie, midi – fot. 2, mini, koktajlowe), masa, występowanie brodawek, jakość wewnętrzna, smak (zawartość cukrów wyrażona w skali Brix), trwałość pozbiorcza, sposób pakowania (plastikowe skrzynki, kartony, worki foliowe, opakowania jednostkowe).

Ważną rolę w wyborze właściwej odmiany odgrywa termin sadzenia. Ogórki źle reagują na niedobór światła, nie wszystkie odmiany nadają się więc do nasadzeń wczesnowiosennych i jesiennych (tabela).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Dobór odmiany ogórka szklarniowego do  terminu sadzenia:

Z terminem sadzenia wiąże się również rodzaj obiektu, jakim dysponuje gospodarstwo. Szklarnia, w której planowana jest produkcja z najwcześniejszych terminów, powinna charakteryzować się dużą transmisją światła zewnętrznego w okresie jego niedoborów i odpowiednią wysokością. Charakter wzrostu niektórych odmian, np. wielkość roślin, długość międzywęźli, wyklucza ich uprawę w obiektach niskich. Często uzyskanie wysokich plonów determinuje także techniczne wyposażenie szklarni, m.in. możliwość dokarmiania roślin dwutlenkiem węgla oraz utrzymania odpowiedniej temperatury podłoża (20–24°C).

Przy wyborze odmiany istotne znaczenie mają ponadto technologia uprawy i sposób prowadzenia roślin (fot. 3). Ogórki mogą być uprawiane na podwieszanych rynnach, na matach z wełny mineralnej ułożonych na podłożu obiektu uprawowego bądź w innych podłożach. Produkcja może być prowadzona z doświetlaniem asymilacyjnym, z zastosowaniem tradycyjnych lamp sodowych (HPS; fot. 4) lub międzyrzędowego oświetlenia LED.

Fot. 3. Rośliny prowadzone na jeden pęd z opuszczaniem

 

Fot. 4. Uprawa z doświetlaniem asymilacyjnym lampami sodowymi

System prowadzenia roślin powinien być dopasowany do cech odmiany. Kreacje o silnym wigorze mogą być uprawiane zarówno metodą „na parasol”, jak i w systemie wysokiego drutu. Z kolei odmiany typowo generatywne nie sprawdzają się w tym drugim systemie. W systemach wysokiego drutu oraz z opuszczaniem uprawia się przede wszystkim odmiany wytwarzające 1 owoc w węźle. Z kolei mieszańce tworzące w węzłach po 1 lub po kilka owoców (w typie multifruit), można uprawiać w systemie wysokiego drutu lub „na parasol”.

Sposób prowadzenia roślin jest także pośrednio skorelowany z pozostałymi czynnikami produkcji, tj. technologią i terminem uprawy oraz rodzajem obiektu.

Niektóre odmiany wymagają większego nakładu pracy na pielęgnację roślin niż inne. Jest to związane m.in. z wigorem roślin i poziomem ich regeneracji. Wpływa na to również zagęszczenie, w jakim uprawiane są rośliny.

Znajomość odmian i specyfiki ich produkcji, a także umiejętności, wiedza oraz doświadczenie ogrodnika są często niedocenianymi elementami, które mogą determinować wybór odmiany. – Wśród producentów panuje powszechny pogląd, że są odmiany łatwiejsze i trudniejsze w produkcji. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Odmiany „łatwe”, sadzone latem, czasami przynoszą satysfakcję finansową, a uprawa w tym czasie jest bardzo prosta. Sztuką jest wyprodukować ogórki w okresie, kiedy innym się to nie udaje i ceny sprzedaży są znacznie wyższe. Wymaga to wiedzy i doświadczenia. Przy doborze odmiany zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który pozwoli optymalnie dobrać odmianę i ustrzec się błędu już na początku produkcji – podsumował W. Wasiak.

Tekst i fot. Anna Maciejuk

Artykuł został opublikowany w numerze 4/2017 “Hasła Ogrodniczego”

Anna Maciejuk
Anna Maciejuk
Absolwentka wydziału ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2003 roku pracowała na stanowisku redaktora w wydawnictwie ogrodniczym, od 2007 roku – w firmie Plantpress Sp. z o.o. Aktualnie jest redaktorem prowadzącym działu warzywniczego w „Haśle Ogrodniczym”.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl