• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRolnictwo regeneratywne – szansa czy zagrożenie

Rolnictwo regeneratywne – szansa czy zagrożenie

Komisja Europejska opublikowała długo oczekiwany komunikat na temat „przywrócenia zrównoważonego obiegu węgla w przyrodzie” (tak zwany komunikat o rolnictwie regeneratywnym).

Kolejno przedstawiony zostanie wniosek ustawodawczy na temat świadectwa usunięcia dwutlenku węgla do końca 2022 r. Copa-Cogeca poinformowała, że z zadowoleniem przyjęła uwzględnienie rolnictwa regeneratywnego w agendzie politycznej oraz przyszłe działania podejmowane w celu wykorzystania potencjału rolnictwa do walki ze zmianami klimatu i stworzenia bardziej ekologicznej Europy.

Komunikat przewiduje stworzenie nowego ekologicznego modelu biznesowego, który nagradza metody gospodarowania gruntami, prowadzące do zwiększenia sekwestracji dwutlenku węgla w żywej biomasie, glebie i/lub martwej materii organicznej przez poprawę wychwytywania dwutlenku węgla oraz ograniczenie jego uwalniania do atmosfery. Komisja uznała że wdrożenie rolnictwa regeneratywnego jest uwarunkowane przez lokalizację, a podejście do tej kwestii nie może być uniwersalne. Komunikat określa wyzwania, z którymi zmierzą się rolnicy wprowadzając praktyki rolnictwa regeneratywnego. Są to obciążenia finansowe (w tym niepewność jeśli chodzi o dochody i koszty początkowe wdrożenia), niewystarczający dostęp do wiedzy oraz poziom dopasowania usług doradczych, bariery regulacyjne, wysoka złożoność oraz koszty związane z solidnym systemem monitorowania, raportowania i weryfikacji.

Komunikat przedstawia również skuteczne przykłady poprawy metod gospodarowania gruntami, co skutkuje wzrostem sekwestracji dwutlenku węgla. Nie uwzględnia niestety wykorzystania nawozów ekologicznych, jako że jest to bardzo korzystna praktyka jeśli chodzi o pochłanianie dwutlenku węgla, bioróżnorodność, wodę oraz glebę.

Copa-Cogeca podkreśliła, że w dalszym ciągu istnieją pewne wątpliwości. Ma to miejsce jeśli chodzi na przykład o wprowadzanie kredytów węglowych. Należy również objąć i doprecyzować kwestię terminów płatności oraz gdzie wprowadzić kredyty węglowe. Kluczowe jest podejście rynkowe, które pozwoli na to, aby kredyty węglowe wiązały się z dodatkowym przychodem dla rolników. Nie wyjaśniona pozostaje także kwestia, który sektor oraz w jaki sposób uprawniony będzie do usuwania dwutlenku węgla przez rolnictwo regeneratywne. Należy wprowadzić odpowiednie środki, aby uniknąć relacji wymiennych między przedsiębiorstwami i/lub podmiotami w sektorze przemysłowym, które mogą nabywać kredyty zamiast podejmowania wspólnych wysiłków mających na celu ograniczenie emisji i wynagradzanie za usuwanie dwutlenku węgla. Należy wyjaśnić też jaki jest ogólny wkład rolnictwa i leśnictwa w walkę ze zmianą klimatu, zapewniając, że różne żądania i/lub cele niektórych strategii, inicjatyw i propozycji Zielonego Ładu nie zagrożą bezpieczeństwu żywnościowemu i biomasy oraz rentowności rolnictwa i leśnictwa. W tym celu należy zagwarantować spójność przepisów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: Copa-Cogeca


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl