yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościRolnictwo regeneratywne – szansa czy zagrożenie

Rolnictwo regeneratywne – szansa czy zagrożenie

Komisja Europejska opublikowała długo oczekiwany komunikat na temat „przywrócenia zrównoważonego obiegu węgla w przyrodzie” (tak zwany komunikat o rolnictwie regeneratywnym).

Kolejno przedstawiony zostanie wniosek ustawodawczy na temat świadectwa usunięcia dwutlenku węgla do końca 2022 r. Copa-Cogeca poinformowała, że z zadowoleniem przyjęła uwzględnienie rolnictwa regeneratywnego w agendzie politycznej oraz przyszłe działania podejmowane w celu wykorzystania potencjału rolnictwa do walki ze zmianami klimatu i stworzenia bardziej ekologicznej Europy.

Komunikat przewiduje stworzenie nowego ekologicznego modelu biznesowego, który nagradza metody gospodarowania gruntami, prowadzące do zwiększenia sekwestracji dwutlenku węgla w żywej biomasie, glebie i/lub martwej materii organicznej przez poprawę wychwytywania dwutlenku węgla oraz ograniczenie jego uwalniania do atmosfery. Komisja uznała że wdrożenie rolnictwa regeneratywnego jest uwarunkowane przez lokalizację, a podejście do tej kwestii nie może być uniwersalne. Komunikat określa wyzwania, z którymi zmierzą się rolnicy wprowadzając praktyki rolnictwa regeneratywnego. Są to obciążenia finansowe (w tym niepewność jeśli chodzi o dochody i koszty początkowe wdrożenia), niewystarczający dostęp do wiedzy oraz poziom dopasowania usług doradczych, bariery regulacyjne, wysoka złożoność oraz koszty związane z solidnym systemem monitorowania, raportowania i weryfikacji.

Komunikat przedstawia również skuteczne przykłady poprawy metod gospodarowania gruntami, co skutkuje wzrostem sekwestracji dwutlenku węgla. Nie uwzględnia niestety wykorzystania nawozów ekologicznych, jako że jest to bardzo korzystna praktyka jeśli chodzi o pochłanianie dwutlenku węgla, bioróżnorodność, wodę oraz glebę.

Copa-Cogeca podkreśliła, że w dalszym ciągu istnieją pewne wątpliwości. Ma to miejsce jeśli chodzi na przykład o wprowadzanie kredytów węglowych. Należy również objąć i doprecyzować kwestię terminów płatności oraz gdzie wprowadzić kredyty węglowe. Kluczowe jest podejście rynkowe, które pozwoli na to, aby kredyty węglowe wiązały się z dodatkowym przychodem dla rolników. Nie wyjaśniona pozostaje także kwestia, który sektor oraz w jaki sposób uprawniony będzie do usuwania dwutlenku węgla przez rolnictwo regeneratywne. Należy wprowadzić odpowiednie środki, aby uniknąć relacji wymiennych między przedsiębiorstwami i/lub podmiotami w sektorze przemysłowym, które mogą nabywać kredyty zamiast podejmowania wspólnych wysiłków mających na celu ograniczenie emisji i wynagradzanie za usuwanie dwutlenku węgla. Należy wyjaśnić też jaki jest ogólny wkład rolnictwa i leśnictwa w walkę ze zmianą klimatu, zapewniając, że różne żądania i/lub cele niektórych strategii, inicjatyw i propozycji Zielonego Ładu nie zagrożą bezpieczeństwu żywnościowemu i biomasy oraz rentowności rolnictwa i leśnictwa. W tym celu należy zagwarantować spójność przepisów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: Copa-Cogeca

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl