• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościInflacja w Polsce - ten rekord nas nie ucieszy

Inflacja w Polsce – ten rekord nas nie ucieszy

Jak podaje GUS inflacja konsumencka w Polsce w lutym wyniosła 18,4 procent, to najwyższy odczyt w Polsce od ponad 26 lat, wówczas wynosiła 18,5 procent.

Z drożyzną w Polsce mamy do czynienia na każdym kroku, coraz głębiej musimy sięgać do portfela. Jak podaje GUS w lutym 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do lutego 2022 r o 18,4 procent (wskaźnik cen 118,4), a w stosunku do stycznia 2023 r. wzrosły o 1,2% (wskaźnik cen 101,2).

Z danych GUS wynika, że w lutym br. w ciągu roku najmocniej podrożały ceny w zakresie żywności – 24,0 proc. oraz transportu – o 23,7 proc. Ceny w zakresie użytkowania mieszkania lub domu i nośniki energii były o 22,7 proc. wyższe niż przed rokiem.

Opał podrożał o 53,6 proc. rok do roku. Ceny gazu wzrosły o 23,7 proc., a energii cieplnej – o 40,0 proc. Zdecydowanie więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej płacimy też za olej napędowy – o 40,9 proc. oraz benzynę – o 27,7 proc. Usługi transportowe są droższe o 21,8 proc.

Tymczasem owoce i warzywa podrożały w tym czasie o odpowiednio 17,9 i 22,3 proc.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
źródło: GUS

GUS zaktualizował też dane za styczeń. Roczna inflacja wyniosła 16,6 proc. (wobec 17,2 proc. r/r sprzed zmiany koszyka inflacyjnego). Więcej wydaliśmy na żywność, użytkowanie mieszkania, kulturę, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Z kolei niższe ceny były w zakresie odzieży i obuwia.

Uważamy, że szczyt rocznych dynamik inflacji przypadł właśnie w lutym, a następnie rozpocznie się ich spadek. Ceny nadal będą rosły, ale w wolniejszym tempie. Wpływ na to będą miały zarówno efekty statystyczne, jak i widoczne również globalnie tendencje dezinflacyjne, przede wszystkim w segmencie dóbr oraz cen energii i paliw. Spadek inflacji w kolejnych miesiącach może być dynamiczny, jednak z pewnością dojście do celu inflacyjnego jeszcze potrwa. Wskazuje na to utrzymująca się wysoka inflacja bazowa – uważa Bartosz Wałecki, analityk Michael / Ström Dom Maklerski.

źródło: GUS, analiza.pl, TVN24 Biznes


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl