• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościEskimos szkoli swoich dostawców

Eskimos szkoli swoich dostawców

Firma Eskimos S.A. co roku przed sezonem organizuje szkolenia dla swoich dostawców, podczas których poruszane są różne kwestie dotyczące produkcji warzyw, a także prezentowana jest oferta środków do produkcji rolnej. W tym roku szkolenie odbyło się 24 lutego w Lipowym Moście na Podlasiu.

Praktyczny wykład na temat szkodników warzyw kapustnych wygłosił Robert Wrzodak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Podpowiadał, jak identyfikować poszczególne szkodniki i jak je skutecznie zwalczać. Podkreślał, że w ostatnich latach wraz ze zmianami klimatycznymi zmieniają się okresy występowania i nasilenie szkodników, stąd tak ważne są częste lustracje pól wspomagane prowadzeniem monitoringu.

Adam Kupczyk z firmy Yara Poland mówił o zasadach prawidłowego nawożenia gleby pod uprawę warzyw. Podkreślał rolę analizy gleby, na podstawie której powinny być wyliczane dawki poszczególnych składników pokarmowych. Z oferty firmy Yara polecał m.in. nawóz YaraMila Complex, który może być dostarczany zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie. W uprawie warzyw kapustnych zalecał również stosowanie nawozów wapniowych, np. Unika Calcium (posypowo) czy YaraLiva Calcinit (dolistnie).

Na aspekty związane z nawożeniem zwracała również uwagę Iwona Polewska-Jankowiak z firmy Agrosimex. Polecała stosowanie produktu Rosahumus w celu poprawy żyzności gleby. Zachęcała też do wypróbowania produktu Rhizosum N, który zawiera Azotobacter vielandii, wiążący wolny azot z powietrza.

Magdalena Piotrowska z agencji Ważka wyjaśniała zagadnienia związane z możliwościami zatrudnienia pracowników sezonowych. W przypadku zatrudniania obcokrajowców prelegentka informowała, że istnieje tzw. procedura uproszczona, która pozwala obywatelowi jednego z 6 państw: Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy wykonywać pracę w Polsce przez 6 miesięcy w okresie 12 następujących po sobie miesiącach bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Warunkiem skorzystania z tej procedury jest zarejestrowanie przez powiatowy urząd pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz posiadanie przez cudzoziemca dokumentu potwierdzającego tytuł pobytowy w RP.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Katarzyna Gładka z firmy Bayer podpowiadała jak skutecznie zwalczyć mączliki w uprawach warzyw kapustnych stosując preparat Movento. Informowała również o zastosowaniu preparatu Proteus, który w przeciwieństwie do Movento działa szybko, ale jego działanie jest krótkotrwałe. Prelegentka prezentowała wyniki doświadczeń z tym preparatami, które wskazywały na długofalowe korzystne działanie preparatu Movento. Ponadto K. Gładka zachęcała do wypróbowania środków biologicznych z oferty firmy Bayer m.in. bakteryjnego produktu – Serenade ASO wykazujący skuteczność w zwalczaniu m.in. szarej pleśni czy mączniaka prawdziwego, a także produktu Contans, który jest skuteczny w ograniczaniu zgnilizny twardzikowej.

Prof. Jerzy Szymona z jednostki certyfikującej w rolnictwie ekologicznych Ekogwarancja PTRE informował o zasadach produkcji żywności ekologicznej.

Ponadto swoją ofertę produktową przedstawiły firmy nasienne: HM. Clause, Syngenta i Floraland. Sławomir Mechacki (HM. Clause) przedstawił m.in. bogatą ofertę odmian kalafiorów, a Mariusz Kwiatkowski i Zbigniew Chuchnowski (Syngenta) oprócz odmian kalafiorów zaprezentowali odmiany brokułów i kalafiorów, natomiast Tomasz Babańczyk z firmy Floraland pokazał również odmiany brokułów i kalafiorów, ale z hodowli Sakata. Piotr Pawlak z firmy Arysta oferującej środki ochrony roślin i biostymulatory informował, jakie korzyści może przynieść stosowanie tych produktów w uprawie warzyw. Ponadto ofertę ciekawych środków organicznych dla roślin i gleby zaprezentowała Maria Kasińska z firmy Agrarius.

Na zakończenie szkolenia organizatorzy przygotowali lożę ekspertów, do której zaprosili wykładowców i reprezentantów firm, którzy odpowiadali na pytania uczestników spotkania.

Loża ekspertów: Marek Kaniewski (Eskimos SA), Tomasz Babańczyk (Floraland), Maria Kasińska (Agrarius), Sławomir Mechacki (HM. Clause), Mariusz Kwiatkowski i Zbigniew Chuchnowski (Syngenta), Adam Kupczyk (Yara), Iwona Polewska-Jankowiak (Agrosimex), Robert Wrzodak (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach), Magdalena Piotrowska (Agencja Ważka) oraz Katarzyna Gładka (Bayer)

Po szkoleniu odbyła się uroczysta kolacja, podczas której świętowano 20-lecie firmy Eskimos. Najlepsi plantatorzy zostali wyróżnieni i nagrodzeni przez reprezentantów firmy.

Uroczyste świętowanie jubileuszu 20-lecia Eskimos SA

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl