yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDemo Farma warzywnicza – jak przebiega sezon? 14.07.2020 WIDEO

Demo Farma warzywnicza – jak przebiega sezon? 14.07.2020 WIDEO

14 lipca w gospodarstwie Karola Majchrowskiego w miejscowości Mokra niedaleko Skierniewic odbyło się spotkanie plenerowe Demo Farma warzywnicza zorganizowane przez firmę Timac Agro Polska.

Na poletkach doświadczalnych omówiony został przebieg wegetacji, a także program ochrony i nawożenia w sześciu gatunkach warzyw. Jest to ogórek gruntowy, cebula, marchew, burak ćwikłowy, ziemniak i kapusta biała.

Pomysłodawcą projektu jest Karol Majchrowski (Product Manager Vegetables Timac Agro). W założeniu uznano, że uprawa na jednorodnym pod względem zasobności gleby polu pozwoli ocenić plonowanie i jakość warzyw w różnych kombinacjach produkcyjnych. W tym roku testowanych jest pięć kombinacji nawożenia. Cztery z nich oparte są na nawozach granulowanych Timac Agro, uzupełnianych nawożeniem płynnym. Porównywana jest skuteczność działania, a także wielkość i jakość plonów w odniesieniu do kombinacji kontrolnej.

Podczas lustracji poletek wielokrotnie padały odniesienia do poprzedniego sezonu. Ubiegłoroczna susza odbiła się na jakości wschodów. W tym roku zaskoczyła natomiast duża ilość opadów, tym bardziej, że suszę przepowiadano początkowo również na ten sezon. W rezultacie w maju spadło jednak 89 litrów wody na metr kwadratowy, w czerwcu około 60 l. Warunki pogodowe pozwoliły na osiągnięcie dobrych wschodów, plonowanie prawdopodobnie będzie znacznie lepsze od tego z ubiegłego sezonu. Warunki pozwala monitorować stacja pogodowa dostarczona w ubiegłym roku przez Metos Polska. 

Aktualnie cebula odmiany Hytune zaczyna załamywać szczypior. Bardzo ważne w tym momencie jest dostarczenie potasu, szczególnie biorąc pod uwagę ryzyko wypłukania składników przez obfite deszcze. W tym sezonie na plantacji występują problemy ze Stemphylium. Doradcy Timac Agro zwracali uwagę, że w uprawach zagraża również mączniak rzekomy, a ze strony szkodników we znaki daje się wciornastek.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Duża wilgotność przyczyniła się także do sporej presji ze strony szkodników. Na poletku uprawiany jest ziemniak odmiany Satina. W tym roku wystąpiło wyjątkowo duże nasilenie występowania stonki ziemniaczanej. W przypadku kapusty białej odmian Novoton i Ambrosia, której rozsadę dostarczyła grupa Krasoń, zagrożenie występowało szczególnie ze strony tantnisia krzyżowiaczka.  Więcej szczegółów w filmie:


 

Justyna Dobrosz

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl