Demo Farma warzywnicza – jak przebiega sezon? 14.07.2020 WIDEO

14 lipca w gospodarstwie Karola Majchrowskiego w miejscowości Mokra niedaleko Skierniewic odbyło się spotkanie plenerowe Demo Farma warzywnicza zorganizowane przez firmę Timac Agro Polska.

Na poletkach doświadczalnych omówiony został przebieg wegetacji, a także program ochrony i nawożenia w sześciu gatunkach warzyw. Jest to ogórek gruntowy, cebula, marchew, burak ćwikłowy, ziemniak i kapusta biała.

Pomysłodawcą projektu jest Karol Majchrowski (Product Manager Vegetables Timac Agro). W założeniu uznano, że uprawa na jednorodnym pod względem zasobności gleby polu pozwoli ocenić plonowanie i jakość warzyw w różnych kombinacjach produkcyjnych. W tym roku testowanych jest pięć kombinacji nawożenia. Cztery z nich oparte są na nawozach granulowanych Timac Agro, uzupełnianych nawożeniem płynnym. Porównywana jest skuteczność działania, a także wielkość i jakość plonów w odniesieniu do kombinacji kontrolnej.

Podczas lustracji poletek wielokrotnie padały odniesienia do poprzedniego sezonu. Ubiegłoroczna susza odbiła się na jakości wschodów. W tym roku zaskoczyła natomiast duża ilość opadów, tym bardziej, że suszę przepowiadano początkowo również na ten sezon. W rezultacie w maju spadło jednak 89 litrów wody na metr kwadratowy, w czerwcu około 60 l. Warunki pogodowe pozwoliły na osiągnięcie dobrych wschodów, plonowanie prawdopodobnie będzie znacznie lepsze od tego z ubiegłego sezonu. Warunki pozwala monitorować stacja pogodowa dostarczona w ubiegłym roku przez Metos Polska. 

Aktualnie cebula odmiany Hytune zaczyna załamywać szczypior. Bardzo ważne w tym momencie jest dostarczenie potasu, szczególnie biorąc pod uwagę ryzyko wypłukania składników przez obfite deszcze. W tym sezonie na plantacji występują problemy ze Stemphylium. Doradcy Timac Agro zwracali uwagę, że w uprawach zagraża również mączniak rzekomy, a ze strony szkodników we znaki daje się wciornastek.

Duża wilgotność przyczyniła się także do sporej presji ze strony szkodników. Na poletku uprawiany jest ziemniak odmiany Satina. W tym roku wystąpiło wyjątkowo duże nasilenie występowania stonki ziemniaczanej. W przypadku kapusty białej odmian Novoton i Ambrosia, której rozsadę dostarczyła grupa Krasoń, zagrożenie występowało szczególnie ze strony tantnisia krzyżowiaczka.  Więcej szczegółów w filmie:


 

Justyna Dobrosz

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności