Pogoda w 2017 r. Wyzwania dla produkcji ogrodniczej

Ekstremalne warunki pogodowe, których w tym roku nie brakuje, utrudniają produkcję warzyw i owoców. Podczas gdy niedobór opadów dokuczał plantatorom na Lubelszczyźnie, lato w północnej i zachodniej części Polski przyniosło producentom warzyw nadmierne opady deszczu powodujące podtopienia, a także gradobicia niszczące plantacje. To problem obserwowany m.in. w Wielkopolsce, na Kujawach i Pomorzu, a także w części Mazowsza.

Rolnicy z Wielkopolski donoszą, że od początku roku spadło w regionie ponad 900 mm deszczu, co po 3 ostatnich skrajnie suchych latach zaskakuje. Liczne i obfite opady utrudniają terminowe wykonywanie chemicznych zabiegów ochrony roślin, a zalany system korzeniowy warzyw nie radzi sobie z pobieraniem składników pokarmowych, co generuje kolejnych problemy w uprawie. Wichury w wielu miejscach kraju powodowały dodatkowe zniszczenia budynków oraz infrastruktury drogowej i energetycznej.

Klimatolodzy zapowiadają, że w związku z ociepleniem klimatu generowanym przez człowieka możemy spodziewać się coraz częstszych ekstremalnych zjawisk meteorologicznych.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności