OchronaIII spotkanie ziemniaczane w Kościerzynie

III spotkanie ziemniaczane w Kościerzynie

W tym roku już po raz trzeci firma Syngenta i Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bartoszewicach zaprosiły producentów ziemniaka z rejonu sieradzkiego na spotkanie ziemniaczane, którego głównym tematem była ochrona fungicydowa ziemniaka.

Ochrona plantacji przed chorobami – zwłaszcza zarazą i alternariozą ziemniaka była omawiana przez specjalistów Syngenty bardzo szczegółowo – zarówno na sali wykładowej, jaki i podczas prezentacji poletek chronionych według zaleceń tej firmy. Nie był to natomiast jedyny aspekt produkcji ziemniaków prezentowany podczas lipcowego spotkania w Kościerzynie (woj. łódzkie). Dużym zainteresowaniem cieszyły się poletka odmianowe, na których można było obejrzeć około 100 odmian ziemniaków – przede wszystkim bardzo wczesnych i wczesnych – najpopularniejszych w tym rejonie – oraz wystawa firm dostarczających środki do produkcji ziemniaków.

Na poletkach odmianowych

 

„Systemiki” na początek
Dr hab. Katarzyna Rębarz z firmy Syngenta podczas sesji wykładowej mówiła o strategii ochrony ziemniaka przed patogenami grzybowymi. Przypominała plantatorom, że o skuteczności całego programu fungicydowego decyduje w znacznej mierze moment rozpoczęcia ochrony i dobór odpowiedniego środka na pierwsze zabiegi. – Zastosowanie fungicydu kontaktowego we wczesnej fazie uprawy – na 15-, 20-centymetrowe rośliny nie chroni ich przed zarazą ziemniaka pochodzącą z porażonych bulw i dodatkowo przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, ponieważ większość cieczy roboczej trafia na glebę. Rozpoczęcie ochrony fungicydowej należy wyznaczyć na moment, w którym rzędy zwierają się w 50–70%, a na pierwszy zabieg wybrać produkt systemiczny, zwalczający pierwotne źródło infekcji, czyli patogeny na porażonych sadzeniakach, z których wyrosły rośliny. Firma Syngenta na dwa pierwsze zabiegi poleca Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG (metalaksyl i mankozeb), który „czyści” pole z infekcji pierwotnych. Dopiero wówczas można wchodzić z ochroną preparatami kontaktowymi i wgłębnymi – informowała K. Rębarz.
Specjalistka poświęciła dużo uwagi nowemu produktowi w portfolio Syngenty do stosowania wyłącznie przeciwko zarazie ziemniaka – Carial Flex, w którego składzie znajdują się: mandipropamid i cymoksanil. Produkt ma działanie wgłębne i powierzchniowe. Jest polecany zarówno do stosowania zapobiegawczego, jak i interwencyjnego w dawce 0,6 kg/ha. Skuteczność Carial Flex w zwalczaniu zarazy ziemniaka na liściach w skali EuroBlight została oceniona najwyżej i wynosi 4,4.

Dr hab. Katarzyna Rębarz – sesja panelowa

 

Program sprawdzony w praktyce
O skuteczności programu ochrony Syngenta można było się przekonać na poletkach doświadczalnych, gdzie dodatkowych, praktycznych informacji z zakresu stosowania fungicydów i herbicydu Arcade udzielali Przemysław Urbaniak i Janusz Malanowski. -Na poletkach w Kościerzynie do ochrony przed zarazą ziemniaka w pierwszym okresie wegetacji zastosowany został dwukrotnie Ridomil Gold w celu „wyczyszczenia” plantacji z pierwszych infekcji pochodzących z zainfekowanych bezobjawowo bulw oraz pełnej, systemicznej ochrony intensywnie rosnących roślin. Następnie w okresie kwitnienia i po nim stosowany jest naprzemiennie Carial Star  i Carial Flex . Taka kombinacja preparatów pozwala skutecznie ochronić ziemniaki przed każdym zagrożeniem grzybowym – zarazą ziemniaka i obydwoma gatunkami grzybów z rodzaju Alternaria – nawet w najtrudniejszych warunkach i przy wydłużonych odstępach między zabiegami – przekazywał Janusz Malanowski, specjalista z firmy Syngenta.

Janusz Malanowski prezentuje skuteczność programu ochrony firmy

 

W dalszej części sezonu – na początku dojrzewania bulw planowane jest zastosowanie preparatów Revus 250 SC i Amistar 250 SC. Na zakończenie ochrony ziemniaków przewidziano desykację łęcin herbicydem Reglone 200 SL, aby zapobiec przemieszczaniu się wirusów z części nadziemnych roślin do bulw, ograniczyć ich porażenie zarazą ziemniaka oraz zmniejszyć i zredukować uszkodzenia mechaniczne w trakcie zbioru.

Obok poletek demonstracyjnych dla uczestników spotkania przygotowano stanowisko diagnostyczne, na którym P. Urbaniak instruował, jak rozpoznać objawy chorób ziemniaka.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Przemysław Urbaniak na stanowisku diagnostycznym

Aleksandra Czerwińska-Nowak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl