yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
Bez kategoriiAmplus obejmuje udziały w Terrabio

Amplus obejmuje udziały w Terrabio

Amplus sp. z o.o., czołowy polski producent i dystrybutor świeżych owoców i warzyw, podpisał umowę nabycia udziałów w spółce Terrabio, która zajmuje się opracowaniem pierwszego na rynku rolno – spożywczym w pełni mobilnego analizatora genetycznego.

Marcin Babilas

Dzięki podpisanej umowie, wrocławski startup będzie mógł w znaczący sposób przyspieszyć proces komercjalizacji produktu. Pozyskanie pierwszego branżowego inwestora to znaczący krok w kierunku komercjalizacji naszego analizatora. W 2021 roku udało się nam się potwierdzić jego 99 proc. skuteczność w wykrywaniu patogenów, w warunkach polowych. Dzięki podpisanej umowie z Amplusem, możemy liczyć na merytoryczne i techniczne wsparcie w zakresie komercjalizacji. W 2023 roku planujemy uruchomić pierwszą sprzedaż w Polsce oraz na wybranych europejskich rynkach. W dalszych planach rozwoju myślimy również o ekspansji na rynek amerykański. – powiedział Marcin Babilas, CEO Terrabio sp. z o.o.

Terrabio, to wrocławski startup zajmujący się opracowaniem nowoczesnego, mobilnego analizatora genetycznego, który dzięki wykorzystaniu autorskiego systemu diagnostycznego umożliwia przeprowadzanie badań z obszaru rolnictwa i bezpieczeństwa żywności poprzez szybką identyfikację patogenów czy mutacji genetycznych. Dzięki urządzeniu, użytkownik otrzyma półilościowy wynik obecności patogenów w próbce w ciągu zaledwie 60-90 minut. Obecnie rolnicy zmuszeni są czekać nawet 14 dni na wynik testu zrealizowanego przy użyciu wysoce precyzyjnych metod genetycznych. Terralyzer® pozwala na detekcję do 16 patogenów z jednej pobranej próby. Warto zaznaczyć, że rozwiązanie skutecznie ogranicza koszt badań. Zespół Terrabio przewiduje, że jednostkowy wydatek na zbadanie 4 patogenów nie przekroczy kwoty 100 zł.

Innowacyjność testów, których dokonuje urządzenie opiera się na opatentowanym systemie grzewczo-pomiarowo-detekcyjnym we współpracy z tzw. „złotym standardem” w diagnostyce patogenów, czyli metodzie real-time PCR. Jedną z istotnych zalet takiego rozwiązania jest brak wymogu utrzymywania stałej, niskiej temperatury przechowywania zestawów testowych co sprawia, że test można wykonać w niemal każdych warunkach.

Dodatkową przewagą naszego rozwiązania jest proces poboru próbki i wykonania testu. Działanie to jest wręcz banalnie proste i z jego wykonaniem poradzi sobie każdy użytkownik. Nie trzeba mieć doświadczenia laboratoryjnego, aby móc przeprowadzić takową analizę. – komentuje Bartosz Pencakowski, CTO Terrabio sp. z o.o.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W 2021 roku, spółka z sukcesem przeprowadziła testy polowe na polach Top Farms Polska w ramach Strefy Technologii Top Farms oraz na uprawach w Hiszpanii oraz Portugalii. Rozwiązanie spółki charakteryzuje ponad 99 proc. skuteczność wykrywaniu wszystkich patogenów mających DNA.

Terrabio to także odpowiedź na rosnące ograniczenia w stosowaniu pestycydów i dbanie o jakość produkowanej żywności na obszarze Unii Europejskiej. Terralyzer® oraz dedykowane panele testów umożliwią ograniczenie ilości zabiegów pielęgnacyjnych przy produkcji żywności, tym samym przyczynią się do zwiększenia jakości żywności.

Troska w zakresie bezpieczeństwa żywności pełni strategiczną rolę w przemyśle rolno-spożywczym. Jako dostawca warzyw i owoców do największych sieci handlowych w Polsce, musimy mieć 100 proc. pewność, że pozyskiwane od naszych producentów rolnych towary, spełniają wszelkie wymagania jakościowe oraz normy bezpieczeństwa. Terrabio wraz ze swoim produktem w znaczący sposób przyspiesza proces badań patogenów, co w naszej perspektywie realnie wpływa na rozwój naszego biznesu. Dzięki naszej wiedzy branżowej jesteśmy wstanie, wspólnie z Agro Smart Lab, w realny sposób wesprzeć podmiot zarówno w dopracowaniu rozwiązania ale też jego sprzedaży. – powiedział Bartłomiej Skrzydlewski, prezes zarządu Amplus sp. z o.o.

Terrabio jest spółką portfelową funduszu Carlson ASI EVIG Alfa, który w 2019 roku zainwestował 800.000,00 zł w jej rozwój oraz doprowadzenie rozwiązania do pełnej gotowości technologicznej.

Wejście Amplusa do grona inwestorów potwierdza, że rozwiązanie opracowywane przez naszą spółkę portfelową jest skuteczne i spełnia wymagania bardzo wymagającego rynku rolno-spożywczego w zakresie diagnostyki chorób roślin, bezpieczeństwa wody i żywności. Według ostatnich prognoz Data Bridge Market Research, w 2022 roku szacunkowa wartość globalnego rynku usług diagnostycznych żywności wyniosła 14,9 mld USD i może osiągnąć 21,6 mld USD do 2032 r. Dane te namacalnie pokazują, jak atrakcyjny jest to rynek zarówno z perspektywy inwestora, jak i naszej spółki portfelowej. Umowa z Amplusem zbliża Terrabio do rozpoczęcia sprzedaży produktu oraz wyrwania kawałka z tego atrakcyjnego tortu. – mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI EVIG Alfa.

Terrabio ma w swoich planach rozwoju stałe poszerzanie oferty paneli testów dedykowane do odbiorców nie tylko z sektora agro, ale także szeroko rozumianego przetwórstwa spożywczego. Dzięki temu będzie możliwa dywersyfikacja przychodów Spółki i generowanie jeszcze większego potencjału komercjalizacyjnego.

Komunikat prasowy

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl