yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
Informacje z firmEkspansja LED w sektorze ogrodnictwa szklarniowego

Ekspansja LED w sektorze ogrodnictwa szklarniowego

Oszczędność energii, redukcja kosztów, bezpieczeństwo roślin i wzrost plonów – takich korzyści szukają producenci żywności i operatorzy szklarni. Odpowiedzią na te potrzeby stał się projekt LED Light for You (LLFY). Partnerzy LLFY Osram Opto Semiconductors, Cezos, Mechatronix i LEDiL stworzyli modułowy Developer Kit, który pomoże projektantom i producentom opraw oświetleniowych przyspieszyć testy oraz proces rozwoju systemów oświetlenia ogrodniczego.

Oświetlenie ogrodnicze to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w branży LED. Analitycy szacują stopę wzrostu rynku diod LED w ogrodnictwie na 28,2% (w okresie analizowanym od 2016 roku). Według prognoz do roku 2022 wartość rynku oświetlenia ogrodniczego LED ma przekroczyć 357 mln dolarów.

Choć hodowcy roślin wciąż wybierają oświetlenie oparte na technologii HPS, projektanci systemów oświetleniowych coraz częściej szukają alternatywy dla lamp starego typu. Ze względu na mnogość zastosowań nowych systemów oświetleniowych przeznaczonych do przestrzeni ogrodniczej, opracowywane aplikacje muszą spełniać szereg specyficznych wymagań. Rozwiązaniami w pełni oferującymi oczekiwane funkcjonalności są te oparte na technologii LED. Obejmują one wybór właściwego spektrum barw i długości fal, mniejsze zużycie energii oraz dłuższy okres żywotności niż wysokoprężne lampy sodowe (HPS). Wiąże się to nie tylko z niższymi kosztami utrzymania i eksploatacji modułów, ale także ze zwiększeniem elastyczności w zakresie funkcji projektowania i sterowania.

Na tej podstawie firma Osram Opto Semiconductors oraz jej partnerzy LLFY utworzyli modularny Developer Kit, który ma na celu przyspieszenie procesu testowania i opracowywania nowych systemów przez projektantów. Pozwala on na tworzenie elastycznych i indywidualnie skomponowanych wariantów komponentów. Gotowy zestaw stanowi uniwersalną ofertę – pozwala na wykorzystanie standardowych ustawień (rozwiązanie typu plug-and-play) lub ich modyfikację przez dostosowanie poszczególnych części do indywidualnych potrzeb, dzięki rozwiązaniom firmy Cezos.

Standardowy moduł oświetlenia oferuje możliwość konfiguracji kolorów diod LED. Został wyposażony w cztery kanały pozwalające sterować pożądanymi długościami fal, co ma szczególne znaczenie w związku z odmiennymi wymogami przy różnych fazach wzrostu roślin. Dzięki tej opcji operatorzy szklarni zyskują wysoką elastyczność i skuteczne wsparcie poszczególnych etapów wzrostu ich upraw, a także wpływ na jakość plonów. Wykorzystywanie tego rodzaju systemów przekłada się także na redukcję kosztów i większy zysk, wypracowany przez efektywną organizację produkcji.

Osram Opto Semiconductors jest producentem diod LED Oslon SSL – układów, które można skonfigurować dla wszystkich długości fal. W projekcie LLFY wykorzystano diody o najczęściej używanych długościach fal (1x Hyper Red, 1x Far Red, 1x Deep Blue + 1x Cool White). Ponadto radiator produkowany przez firmę Mechtronixm ze względu na swój geometryczny kształt może łatwo rozszerzać pole działania – zarówno wzdłuż, jak i w poprzek przestrzeni pracy modułu. Jego funkcjonalności sprawdzają się zarówno w pasywnym, jak i aktywnym chłodzeniu za pomocą wentylatora lub ciepłowodów. Aby zapewnić właściwe przewodzenie ciepła, włączając izolację elektryczną, partnerzy LLFY EuRepTec i ICT Suedwerk przetestowali i zastosowali pięć różnych materiałów termotransferowych (TIM). LEDiL, partner odpowiedzialny za działanie tzw. Secondary Optics, wykorzystał różne rodzaje promieniowania do ustawienia jednorodnego poziomu oświetlenia całej hodowli (niezależnie punktów zawieszenia lub wysokości roślin).
Możliwość wyboru zarówno gotowych do instalacji rozwiązań, jak i niestandardowych, pozwalających na indywidualne dostosowanie komponentów dostarczanych przez zaufanych partnerów technologicznych pozwala projektantom i producentom tworzyć najlepiej dopasowane systemy oświetlenia w ogrodnictwie. Klienci końcowi – operatorzy szklarni i producenci urządzeń otrzymują więc zróżnicowaną ofertę, dzięki czemu mogą znaleźć odpowiednią oprawę standardową, albo wybrać dostawcę oświetlenia, który zaproponuje niestandardowe, optymalne dla ich potrzeb, rozwiązanie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl