AktualnościCeny warzyw na Broniszach. „Kowalski” odczuwa skutki czerwcowych upałów.

Ceny warzyw na Broniszach. „Kowalski” odczuwa skutki czerwcowych upałów.

Skutki suszy rolniczej i upałów zanotowanych w drugiej połowie czerwca wciąż dają swe znaki uczestnikom Rynku Hurtowego Bronisze. Najbardziej jest to widoczne na rynku warzyw gruntowych. Na giełdzie brakuje warzyw korzeniowych, kapustnych i liściowych. Tymczasem lepiej wygląda rynek warzyw spod osłon, które są mniej narażone na warunki atmosferyczne, ale wymagają większych nakładów kapitałowych i pracy ludzkiej.

Sytuacja rynkowa na Rynku Hurtowym Bronisze

  • Niska podaż warzyw kapustnych: kalafiory 5−6 zł/szt., kapusta biała 4−5 zł/szt. – skutki upałów – obecny rzut produkcyjny kalafiorów jest dosłownie „ugotowany”, czyli róże są zdeformowane lub słabo ukształtowane, hurtownicy na Rynku Bronisze są zmuszeni sprowadzać kalafiory aż z Pomorza gdzie w czerwcu były lepsze warunki pogodowe.
Kalafior podczas czerwcowych upałów. Fot. A. Andrzejewska
  • Opóźniający się zbiór młodej pietruszki powoduje ciągły wzrost cen na tę ubiegłoroczną, która dochodzi momentami do 18 zł/kg a pęczek młodej z nacią kosztuje 4−5 zł.

  • Niska podaż rzodkiewek spowodowała wzrost cen do 2−2,5 zł/pęczek – regularna cena o tej porze to 0,8−1 zł/pęczek.
rzodkiewka. fot. A. Wilczyńska
  • Od suszy i gorąca ucierpiały również szpinak, za który trzeba zapłacić 10 zł/kg a za koperek 3 zł/pęczek (w ubiegłych sezonach szpinak kosztował około 4−5 zł/kg, a koperek 1 zł/pęczek).
  • Marchew i cebula − to warzywa, których cena zachowuje się dość stabilnie. Marchew kosztuje 1,6−2 zł/kg a cebula z łuską 2-2,33 zł/kg.
  • Bardzo wysokie jak na te porę roku są ceny fasolki szparagowej 10−13 zł/kg – spowodowane brakiem fasolki polnej, która również wyschła. Producenci z okolic Potworowa i Przytyku narzekają również na kłopoty z zatrudnieniem pracowników do zbioru fasolki, który jest bardzo czasochłonny w porównaniu ze zbiorem np. papryki, bakłażanów i cukinii.
Fot. A. Wilczyńska
  • Zwiększająca się podaż krajowych papryk powoduje sukcesywny spadek cen. Papryka czerwona kosztuje obecnie 6−9 zł/kg a zielona 2,75−3,5 zł/kg, bakłażany 3−4 zł/kg,
    cukinia 3,5−4,5 zł/kg.
fot. A. Wilczyńska
  • Pod koniec opisywanego okresy zaobserwowaliśmy wzrost cen ogórków szklarniowych i gruntowych 3−3,5 do 4 zł/kg.
Fot. A. Wilczyńska
  • Również zdrożały pomidory czerwone do poziomu około 4−4,5 zł/kg i malinowe do 5 zł/kg
  • W 2017 roku ziemniaki odm. Irga kosztowały ok. 0,45 zł/kg w 2018 roku 0,75 zł/kg, a obecnie trzeba zapłacić za nie 2−2,33 zł/kg, jeszcze droższe są odmiany Irys i  Catania
    − tutaj cena kształtuje się na poziomie 2,66 zł/kg.

Źródło: WR-SRH Bronisze


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl