• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
Informacje z firmCorteva Agriscience wspiera i inspiruje kobiety wiejskie w Polsce poprzez realizację programu...

Corteva Agriscience wspiera i inspiruje kobiety wiejskie w Polsce poprzez realizację programu TalentA

30 rolniczek z województwa podkarpackiego uczestniczy w polskiej edycji  programu TalentA, organizowanego przez Corteva Agriscience dla kobiet z terenów wiejskich. Projekt obejmuje część edukacyjną oraz konkurs na granty od firmy Corteva, o łącznej wartości 20 000 USD, przeznaczonych na realizację projektów wspierających gminy.

TalentA jest realizowana w Polsce w 2022 roku po raz pierwszy. Program zrzesza właścicielki i współwłaścicielki gospodarstw specjalizujących się w produkcji rolniczej, sadowniczej, hodowli bydła mlecznego oraz koni. Rolniczki wzięły udział w 19 szkoleniach m.in. z zakresu pozyskiwania środków finansowych na działalność rolniczą, księgowości, rachunkowości, prawa, sprzedaży bezpośredniej, agroturystyki, komunikacji i marketingu w mediach społecznościowych oraz rozwoju osobistego.

 Celem projektu jest wsparcie kobiet działających w rolnictwie poprzez zapewnienie im dostępu do wiedzy z różnych dziedzin życia związanych z rolnictwem, finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć oraz ich rozwój osobisty” – wyjaśnia Justyna Bernat, Marketing Communications Consultant w Corteva – „Pokazując rolniczkom nowe możliwości na dochodowy biznes uzupełniający standardową produkcję rolną, Corteva chce inspirować kobiety do rozszerzania działalności i powiększania zysków.”

Justyna Bernat, Corteva

W ramach działań edukacyjnych, na początku lipca, Corteva zorganizowała wyjazd szkoleniowy, aby pokazać uczestniczkom programu TalentA najciekawsze gospodarstwa rolne w regionie. Rolniczki miały okazję spotkać się z lokalnymi wytwórcami i producentami, zwiedzić ich gospodarstwa, a także posmakować wytwarzanych w nich wyrobów.

W szczególności, uczestniczki projektu TalentA zwiedziły winnicę Stańkowa, zlokalizowaną na trasie Karpackiego Szlaku Wina, gdzie na powierzchni 50 arów uprawiane są hybrydowe odmiany winorośli. Rolniczki poznały technologie wytwarzania wina, które zaprezentowała Sabina Szmyd-Rygiel współwłaścicielka winnicy. Właściciele farmy kóz w Smolniku “Bieszczadzka koza”, liczącej blisko 200 kóz rasy alpejskiej i karpackiej, zaprezentowali produkcję serów z niepasteryzowanego mleka koziego, które są dziś cenionym produktem regionalnym i stanowią podstawę dochodów gospodarstwa. Wiedzę w zakresie produkcji miodów przekazali Ewa i Marcin Pomykałowie z pasieki i rozlewni miodów” Bieszczady” w Jabłonce, która funkcjonuje od 20 lat i obecnie tworzy ją ponad 200 rodzin pszczelich. Ponadto, uczestniczki TalentA spotkały się z właścicielami certyfikowanej ekologicznej hodowli krów mlecznych Stanisława Rosia w Nowosiółkach, w której produkuje się 200 litrów mleka i sprzedaje je do OSM Mlekovita. Na koniec, uczestniczki spotkały się z Andrzejem Czechem, współwłaścicielem rzemieślniczego browaru Ursa Maior, który doradzał w jaki sposób efektywnie budować markę lokalnego produktu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Joanna Opala-Pasieka, właścicielka zachowawczej hodowli koni huculskich w miejscowości Hruszowice: „Starsze pokolenie kobiet wiejskich jest niedoceniane, ale młode kobiety rolniczki dają sobie bardzo dobrze radę. Kobiety są naprawdę genialne, muszą ogarnąć tyle spraw, agencje, dotacje, projekty – to jest naprawdę multum pracy, a one sobie dają radę. I to jest piękne. Bardzo fajnie spędziłyśmy czas. Było bardzo dużo różnych zajęć, nie tylko teoretycznych, ale też praktycznych. Ciekawych i różnorodnych.”

Teresa Radoń z gospodarstwa rolnego w Pikulicach specjalizującego się w hodowli bydła mlecznego rasy HF i Simentale: „Jestem bardzo zadowolona, byłam na wszystkich szkoleniach i wykładach, podobało mi się, była mowa o modernizacji gospodarstw rolnych, dofinansowaniu, ale także o stylizacji i zdrowej żywności.

Danuta Lenczyk z gospodarstwa rolnego w miejscowości Tarnawce: „Kobiety wiejskie są coraz bardziej świadome, rozwijają się. Zdecydowałam się na udział w programie TalentA z ciekawości, żeby posłuchać innych rolników, którzy prowadzą gospodarstwa i dowiedzieć się jak rozwijać swoją nowo założoną plantację borówki i pasiekę. Szczególnie podobało mi się szkolenie prowadzone przez plantatorów malin i truskawek oraz wykład właścicielki tłoczni olejów. Wiem teraz jak to działa.

Barbara Malik z gospodarstwa rolnego w miejscowości Stubno: „Podejście do kobiet na wsi się zmienia, ale nadal kobiety są niedoceniane. A przecież kobiety pracujące na wsi są silne, i fizycznie i psychicznie, poradzą sobie ze wszystkim.

Justyna Bernat dodaje, że “właśnie dlatego program jest tak ważny. Corteva wspiera kobiety wiejskie i pokazuje jak ważną rolę pełnią w życiu społecznym.”

Obecnie uczestniczki TalentA pracują nad projektami dla swoich społeczności, aby konkurować o granty z Corteva Agriscience. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się we wrześniu. Poza Polską, Corteva realizuje program TalentA na Węgrzech, w Rumunii, Ukrainie, Hiszpanii, Portugalii i Argentynie. W niektórych krajach jest to już druga lub trzecia edycja. Łącznie w projekcie TalentA w Europie wzięło udział ponad 500 kobiet. W Polsce Corteva prowadzi program we współpracy z Grupą Lokalną „Ziemia Przemyska”.

Informacja prasowa Corteva


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl