Dzień sałaty Rijk Zwaan w Zastowie

Dzień sałaty Rijk Zwaan w Zastowie

5 sierpnia w gospodarstwie Krystyny i Wojciecha Brosiów w Zastowie (woj. małopolskie) odbyło się spotkanie dla producentów sałaty organizowane przez firmę Rijk Zwaan Polska, przy współudziale Grupy Mularski.

Spotkanie w Zastowie było okazją do zapoznania się z szeroką ofertą sałaty masłowej,
kruchej, Lollo Rossa i Lollo Bionda, dębolistnej, rzymskiej, batawskiej oraz zaprezentowano nowości Salanova®. Po poletkach pokazowych przybyłych producentów oprowadzali Michał Jankowski i Tomasz Nożykowski reprezentanci firmy Rijk Zwaan Polska.

Z odmian sałaty masłowej szczególną  uwagę zwrócono m.in. na Tombelo RZ, polecaną do uprawy od wiosny do jesieni. Roślina o wysokiej zdrowotności dobrze sprawdziła się w bieżącym, upalnym sezonie. Tolerancyjna na wybijanie w pęd kwiatostanowy. Najgroźniejszym patogenem sałat i innych warzyw liściowych jest mączniak rzekomy sałaty; odmiana Tombelo RZ jest odporna na wszystkie rasy grzyba (HR: IR 16−35 EU; należy pamiętać, że jest to grzyb, który bardzo często się zmienia i tworzy nowe rasy). Z sałat o jasnozielonych liściach M. Jankowski polecił odmianę Matricia RZ.

Na poletku demonstracyjnym w części poświęconej sałacie kruchej prelegent zwróciły uwagę m.in. na dwie odmiany Ikebanas RZ i Gustinas RZ – tworzące duże, kuliste główki. Ceniona przez producentów z regionu Krakowa jest odmiana Farinas RZ, przez hodowców polecana na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych i do przemysłu. 

Firma Rijk Zwaan jest twórcą KnoxTM, którego celem jest uzyskanie sałaty charakteryzującej się mniejszą podatnością na różowienie i brązowienie ciętych krawędzi liści. Jak mówią przedstawiciele firmy zastosowanie KnoxTM ma największe znaczenie w produktach paczkowanych, gotowych do spożycia.

Więcej na łamach miesięcznika Warzywa.

Zapraszamy do galerii

Tekst i zdjęcia Anna Wilczyńska

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności