• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDzień sałaty Rijk Zwaan w Zastowie

Dzień sałaty Rijk Zwaan w Zastowie

5 sierpnia w gospodarstwie Krystyny i Wojciecha Brosiów w Zastowie (woj. małopolskie) odbyło się spotkanie dla producentów sałaty organizowane przez firmę Rijk Zwaan Polska, przy współudziale Grupy Mularski.

Spotkanie w Zastowie było okazją do zapoznania się z szeroką ofertą sałaty masłowej,
kruchej, Lollo Rossa i Lollo Bionda, dębolistnej, rzymskiej, batawskiej oraz zaprezentowano nowości Salanova®. Po poletkach pokazowych przybyłych producentów oprowadzali Michał Jankowski i Tomasz Nożykowski reprezentanci firmy Rijk Zwaan Polska.

Z odmian sałaty masłowej szczególną  uwagę zwrócono m.in. na Tombelo RZ, polecaną do uprawy od wiosny do jesieni. Roślina o wysokiej zdrowotności dobrze sprawdziła się w bieżącym, upalnym sezonie. Tolerancyjna na wybijanie w pęd kwiatostanowy. Najgroźniejszym patogenem sałat i innych warzyw liściowych jest mączniak rzekomy sałaty; odmiana Tombelo RZ jest odporna na wszystkie rasy grzyba (HR: IR 16−35 EU; należy pamiętać, że jest to grzyb, który bardzo często się zmienia i tworzy nowe rasy). Z sałat o jasnozielonych liściach M. Jankowski polecił odmianę Matricia RZ.

Na poletku demonstracyjnym w części poświęconej sałacie kruchej prelegent zwróciły uwagę m.in. na dwie odmiany Ikebanas RZ i Gustinas RZ – tworzące duże, kuliste główki. Ceniona przez producentów z regionu Krakowa jest odmiana Farinas RZ, przez hodowców polecana na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych i do przemysłu. 

Firma Rijk Zwaan jest twórcą KnoxTM, którego celem jest uzyskanie sałaty charakteryzującej się mniejszą podatnością na różowienie i brązowienie ciętych krawędzi liści. Jak mówią przedstawiciele firmy zastosowanie KnoxTM ma największe znaczenie w produktach paczkowanych, gotowych do spożycia.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Więcej na łamach miesięcznika Warzywa.

Zapraszamy do galerii

Tekst i zdjęcia Anna Wilczyńska

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl