yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościDzień sałaty Rijk Zwaan w Zastowie

Dzień sałaty Rijk Zwaan w Zastowie

5 sierpnia w gospodarstwie Krystyny i Wojciecha Brosiów w Zastowie (woj. małopolskie) odbyło się spotkanie dla producentów sałaty organizowane przez firmę Rijk Zwaan Polska, przy współudziale Grupy Mularski.

Spotkanie w Zastowie było okazją do zapoznania się z szeroką ofertą sałaty masłowej,
kruchej, Lollo Rossa i Lollo Bionda, dębolistnej, rzymskiej, batawskiej oraz zaprezentowano nowości Salanova®. Po poletkach pokazowych przybyłych producentów oprowadzali Michał Jankowski i Tomasz Nożykowski reprezentanci firmy Rijk Zwaan Polska.

Z odmian sałaty masłowej szczególną  uwagę zwrócono m.in. na Tombelo RZ, polecaną do uprawy od wiosny do jesieni. Roślina o wysokiej zdrowotności dobrze sprawdziła się w bieżącym, upalnym sezonie. Tolerancyjna na wybijanie w pęd kwiatostanowy. Najgroźniejszym patogenem sałat i innych warzyw liściowych jest mączniak rzekomy sałaty; odmiana Tombelo RZ jest odporna na wszystkie rasy grzyba (HR: IR 16−35 EU; należy pamiętać, że jest to grzyb, który bardzo często się zmienia i tworzy nowe rasy). Z sałat o jasnozielonych liściach M. Jankowski polecił odmianę Matricia RZ.

Na poletku demonstracyjnym w części poświęconej sałacie kruchej prelegent zwróciły uwagę m.in. na dwie odmiany Ikebanas RZ i Gustinas RZ – tworzące duże, kuliste główki. Ceniona przez producentów z regionu Krakowa jest odmiana Farinas RZ, przez hodowców polecana na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych i do przemysłu. 

Firma Rijk Zwaan jest twórcą KnoxTM, którego celem jest uzyskanie sałaty charakteryzującej się mniejszą podatnością na różowienie i brązowienie ciętych krawędzi liści. Jak mówią przedstawiciele firmy zastosowanie KnoxTM ma największe znaczenie w produktach paczkowanych, gotowych do spożycia.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Więcej na łamach miesięcznika Warzywa.

Zapraszamy do galerii

Tekst i zdjęcia Anna Wilczyńska

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl