• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPomidory mogą pomóc w walce z chorobą Parkinsona?

Pomidory mogą pomóc w walce z chorobą Parkinsona?

Naukowcom z brytyjskiego centrum John Innes udało się wyprodukować pomidora zdolnego do wytwarzania L-DOPA, leku na chorobę Parkinsona. Pomidor został wybrany, jako szeroko uprawiana roślina, którą można wykorzystać do produkcji na większą skalę.

Zespół naukowców z centrum Johna Innesa zmodyfikował owoc pomidora, wprowadzając gen odpowiedzialny za syntezę L-DOPA w burakach, gdzie odgrywa on rolę w produkcji pigmentów betalain.

L-DOPA jest wytwarzana z tyrozyny, aminokwasu występującego w wielu produktach spożywczych. Zespół badawczy wstawił gen kodujący tyrozynazę, enzym wykorzystujący tyrozynę do budowy cząsteczek, takich jak L-DOPA. Podniosło to poziom L-DOPY, szczególnie w owocowej części rośliny i doprowadziło do wyższych plonów niż te związane z produkcją L-DOPY w całej roślinie.

Pomidory osiągają poziomy – 150 mg L-DOPA na kilogram pomidorów – które są porównywalne z obserwowanymi w innych roślinach gromadzących L-DOPA – bez niektórych znanych wad, które wcześniej hamowały metaboliczną produkcję leku przez rośliny.

Celem jest teraz stworzenie rurociągu produkcyjnego, w którym L-DOPA jest ekstrahowana z pomidorów i oczyszczana do produktu farmaceutycznego. Cathie Martin, profesor z John Innes Centre, wyjaśnia: „Pomysł jest taki, że można uprawiać pomidory przy niewielkiej infrastrukturze. Jako organizmy modyfikowane genetycznie można je uprawiać pod osłonami w kontrolowanym środowisku. Wtedy można by zwiększyć produkcję, przy stosunkowo niskich kosztach. Lokalny przemysł mógłby przygotować L-DOPĘ z pomidorów, ponieważ jest rozpuszczalna i można ją ekstrahować. Wtedy można by przygotować oczyszczony produkt o stosunkowo niskiej technologii, który mógłby być wydawany lokalnie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Choroba Parkinsona to narastający problem w krajach rozwijających się, gdzie wielu ludzi nie stać na codzienną cenę syntetycznej L-DOPY w wysokości 2 dolarów.

Naukowcy są również przekonani, że wykorzystanie tego warzywa jako naturalnego źródła L-DOPY, może również przynosić korzyści osobom cierpiącym na niepożądane skutki chemicznie syntetyzowanego leku, w tym nudności i komplikacje behawioralne.

Źródło: Italiafruit News


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl