• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKomunikat Warzywniczy Procam z 29.05.2020 r. - Marchew

Komunikat Warzywniczy Procam z 29.05.2020 r. – Marchew

W obecnym czasie największym zagrożeniem w uprawie korzeniowych jest I pokolenie połyśnicy marchwianki (Chamaepsila rosae)

Połyśnica marchwianka jest szkodnikiem o dużym znaczeniu gospodarczym roślin korzeniowych (marchwi, pietruszki, pasternaku, selera oraz innych baldaszkowatych). Należy do rzędu  muchówek (Diptera) i rodziny połyśnicowatych (Psyllidae).

W sezonie występują jej dwa pokolenia. Stadium szkodliwym są larwy.

Larwy I pokolenia są groźne zwłaszcza dla wschodów roślin, kiedy marchew znajduje się w fazie BBCH 10/11-14. Wówczas jedna larwa może zniszczyć całkowicie do 10 roślin.

Larwy II pokolenia, uszkadzają korzenie drążąc w nich korytarze. Ścianki wydrążonych chodników ciemnieją, wypełniając się odchodami larw. Czerwienienie oraz zdrobnienie liści naci jest organoleptycznym symptomem żerowania Chamaepsila rosae wewnątrz korzenia. Larwy żerują do zbiorów, a nawet w korzeniach podczas składowania. Taka marchew nie ma wartości handlowej i konsumpcyjnej oraz nie nadaje się do przechowywania. Łatwo jest porażana wtórnie przez inne organizmy takie jak bakterie, grzyby i saprofityczne nicienie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aby uniknąć dużych strat, ważne jest dokładne wyznaczanie zabiegów za pomocą monitorowania lotu muchówek. Do tego celu stosujemy żółte tablice lepowe o wymiarach 20cm x 20cm, ustawiając je przy brzegach pola w okolicy zarośli. W II dekadzie maja stawiamy tablice dla określenia wystąpienia lotu I pokolenia, tablice obserwujemy do połowy czerwca. W drugiej dekadzie lipca i w sierpniu wstawiamy tablice dla „odłowu” II pokolenia, kiedy marchew jest w fazie BBCH 44-46.

ZDJĘCIE Nr 1 – żółte tablice lepowe na polu

ZDJĘCIE Nr 2 – plantacja marchwi (po siewie Bandur 2l/ha)

Lot muchówek w zależności od warunków pogodowych trwa do 4 tygodni.

W tym sezonie lot muchówek wydłuża się w czasie, ponieważ średnia temperatura gleby w okresie ostatnich 7 dni to 13,10C. W tym czasie muchówka składa jaja do gleby w okolicy zdrowych silnych roślin. Jedna samica może złożyć 100-120 jaj. Jajo jest malutkie, ledwo widoczne wielkości 0,5 mm białe, matowe.  

Progiem zagrożenia są 1-2 złapane muchówki w przeciągu 3 najbliższych dni. Z uwagi na to, że na żółty kolor łapie się wiele innych owadów/much, ważne jest, żeby wyłapać „te właściwe”. Szukamy muchówki o wielkości 4-5 mm z błyszczącym metalicznie czarnym tułowiem i odwłokiem , pomarańczowo żółtymi odnóżami i czerwonymi oczami. Odwłok ostro zakończony u samic grubszy.

ZDJĘCIE Nr 3 – żółte tablice lepowe

ZDJĘCIE Nr 4 – samica Chamaepsilla rosae na tablicy lepowej

 

Od tego czasu wartości progowej złapanych muchówek, po upływie 2-3 dni wykonujemy zabieg powtarzając go po 5-7 dniach w zależności od warunków pogodowych.

Z uwagi na to, iż na plantacjach często pojawia się również mszyca sugerujemy zastosowanie  pyretroidu np.: Decis Mega 50EW. Środek jest zarejestrowany do zwalczania zarówno połyśnicy marchwianki, dobrze zwalcza ją w okresie lotu muchówek, jak również jest skuteczny w ochronie przeciwko mszycom. Mszyce na plantacjach marchwiowych pojawiły się w tym roku wyjątkowo wcześnie. Przy ich zwalczaniu należy zwrócić  uwagę na dokładne pokrycie liści, co w  tej fazie marchwi nie powinno być problemem. W dalszej kolejności obserwując przebieg temperatur i sytuację na polu powinniśmy powtórzyć zabieg po 7-10 dniach.

Na plantacjach marchwi i nie tylko, wszędzie tam gdzie w roku ubiegłym uprawiane były ziemniaki, ze względu na bardzo ciepłą zimę obserwujemy ich masowe wschody. W chwili obecnej chemiczne zwalczanie samosiewów ziemniaka w marchwi jest niemożliwe.

ZDJĘCIE Nr 5 – samosiewy ziemniaka, ostrożeń tylko placowo (Bandur 2l po siewie)

Chłody dały się również we znaki marchwi. Należy dolistnie zastosować biostymulacje oraz dokarmianie preparatami Pro Horti Plus P 3-5 kg/ha + ImPROver 0,5 l/ha (można połączyć z zabiegiem insektycydowym). Niskie temperatury ograniczyły pobieranie fosforu, który jest niesamowicie istotny dla prawidłowego rozwoju korzenia marchwi, biostymulator pomoże zregenerować uszkodzone tkanki oraz pozytywnie wpłynie na intensywność fotosyntezy. Pro Horti Plus P jest również doskonałym źródłem mikroelementów.

 

Anna Pękalska, Doradca warzwniczy
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw

 „Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie”.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl