yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościKomunikat Warzywniczy Procam z 29.05.2020 r. - Marchew

Komunikat Warzywniczy Procam z 29.05.2020 r. – Marchew

W obecnym czasie największym zagrożeniem w uprawie korzeniowych jest I pokolenie połyśnicy marchwianki (Chamaepsila rosae)

Połyśnica marchwianka jest szkodnikiem o dużym znaczeniu gospodarczym roślin korzeniowych (marchwi, pietruszki, pasternaku, selera oraz innych baldaszkowatych). Należy do rzędu  muchówek (Diptera) i rodziny połyśnicowatych (Psyllidae).

W sezonie występują jej dwa pokolenia. Stadium szkodliwym są larwy.

Larwy I pokolenia są groźne zwłaszcza dla wschodów roślin, kiedy marchew znajduje się w fazie BBCH 10/11-14. Wówczas jedna larwa może zniszczyć całkowicie do 10 roślin.

Larwy II pokolenia, uszkadzają korzenie drążąc w nich korytarze. Ścianki wydrążonych chodników ciemnieją, wypełniając się odchodami larw. Czerwienienie oraz zdrobnienie liści naci jest organoleptycznym symptomem żerowania Chamaepsila rosae wewnątrz korzenia. Larwy żerują do zbiorów, a nawet w korzeniach podczas składowania. Taka marchew nie ma wartości handlowej i konsumpcyjnej oraz nie nadaje się do przechowywania. Łatwo jest porażana wtórnie przez inne organizmy takie jak bakterie, grzyby i saprofityczne nicienie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aby uniknąć dużych strat, ważne jest dokładne wyznaczanie zabiegów za pomocą monitorowania lotu muchówek. Do tego celu stosujemy żółte tablice lepowe o wymiarach 20cm x 20cm, ustawiając je przy brzegach pola w okolicy zarośli. W II dekadzie maja stawiamy tablice dla określenia wystąpienia lotu I pokolenia, tablice obserwujemy do połowy czerwca. W drugiej dekadzie lipca i w sierpniu wstawiamy tablice dla „odłowu” II pokolenia, kiedy marchew jest w fazie BBCH 44-46.

ZDJĘCIE Nr 1 – żółte tablice lepowe na polu

ZDJĘCIE Nr 2 – plantacja marchwi (po siewie Bandur 2l/ha)

Lot muchówek w zależności od warunków pogodowych trwa do 4 tygodni.

W tym sezonie lot muchówek wydłuża się w czasie, ponieważ średnia temperatura gleby w okresie ostatnich 7 dni to 13,10C. W tym czasie muchówka składa jaja do gleby w okolicy zdrowych silnych roślin. Jedna samica może złożyć 100-120 jaj. Jajo jest malutkie, ledwo widoczne wielkości 0,5 mm białe, matowe.  

Progiem zagrożenia są 1-2 złapane muchówki w przeciągu 3 najbliższych dni. Z uwagi na to, że na żółty kolor łapie się wiele innych owadów/much, ważne jest, żeby wyłapać „te właściwe”. Szukamy muchówki o wielkości 4-5 mm z błyszczącym metalicznie czarnym tułowiem i odwłokiem , pomarańczowo żółtymi odnóżami i czerwonymi oczami. Odwłok ostro zakończony u samic grubszy.

ZDJĘCIE Nr 3 – żółte tablice lepowe

ZDJĘCIE Nr 4 – samica Chamaepsilla rosae na tablicy lepowej

 

Od tego czasu wartości progowej złapanych muchówek, po upływie 2-3 dni wykonujemy zabieg powtarzając go po 5-7 dniach w zależności od warunków pogodowych.

Z uwagi na to, iż na plantacjach często pojawia się również mszyca sugerujemy zastosowanie  pyretroidu np.: Decis Mega 50EW. Środek jest zarejestrowany do zwalczania zarówno połyśnicy marchwianki, dobrze zwalcza ją w okresie lotu muchówek, jak również jest skuteczny w ochronie przeciwko mszycom. Mszyce na plantacjach marchwiowych pojawiły się w tym roku wyjątkowo wcześnie. Przy ich zwalczaniu należy zwrócić  uwagę na dokładne pokrycie liści, co w  tej fazie marchwi nie powinno być problemem. W dalszej kolejności obserwując przebieg temperatur i sytuację na polu powinniśmy powtórzyć zabieg po 7-10 dniach.

Na plantacjach marchwi i nie tylko, wszędzie tam gdzie w roku ubiegłym uprawiane były ziemniaki, ze względu na bardzo ciepłą zimę obserwujemy ich masowe wschody. W chwili obecnej chemiczne zwalczanie samosiewów ziemniaka w marchwi jest niemożliwe.

ZDJĘCIE Nr 5 – samosiewy ziemniaka, ostrożeń tylko placowo (Bandur 2l po siewie)

Chłody dały się również we znaki marchwi. Należy dolistnie zastosować biostymulacje oraz dokarmianie preparatami Pro Horti Plus P 3-5 kg/ha + ImPROver 0,5 l/ha (można połączyć z zabiegiem insektycydowym). Niskie temperatury ograniczyły pobieranie fosforu, który jest niesamowicie istotny dla prawidłowego rozwoju korzenia marchwi, biostymulator pomoże zregenerować uszkodzone tkanki oraz pozytywnie wpłynie na intensywność fotosyntezy. Pro Horti Plus P jest również doskonałym źródłem mikroelementów.

 

Anna Pękalska, Doradca warzwniczy
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw

 „Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie”.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl