• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSzkodniki w uprawach cebuli - Komunikat warzywniczy Procam z 24.06.2020 r.

Szkodniki w uprawach cebuli – Komunikat warzywniczy Procam z 24.06.2020 r.

Obecnie plantacjom warzyw cebulowych zagrażają wciornastki (Thysanoptera). W pochwach liściowych można znaleźć maleńkie 1-2 mm kremowe larwy oraz osobniki dorosłe. Średnio przypada 6-10 osobników /roślinę w fazie 3-5 liści cebuli. Wartość ta przekracza próg zagrożenia i w związku z powyższym jest sygnałem do rozpoczęcia zabiegów insektycydowych.

Szkodliwe są formy dorosłe i larwy, które żerując zostawiają drobne białe plamki powodując tzw. srebrzenie liści.

Fot. 1 Osobnik dorosły wciornastka     

 Fot. 2. Larwy wciornastka

Zauważamy obecność mszycy, ale nie stanowi ona jeszcze zagrożenia. Poza tym, wykonując zabiegi na wciornastki, ograniczymy jednocześnie jej populacje.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na plantacjach z siewu, gdzie mamy cebulę w fazie ok 5 liścia polecamy zastosowanie jednego z zarejestrowanych pyretroidów  np. Karate Zeon 50 SC w dawce 0,12 l/ha + Siltac 100 EC w stężeniu 0,15%. Zabieg będzie ograniczał– śmietkę cebulankę, mszyce, wciornastki.

Sytuacja na polach cebuli z siewu jest  trudna ponieważ w wielu rejonach po wcześniejszych chłodach oraz ostatnich opadach deszczu i gradu rośliny nie zdążyły się zregenerować, dlatego zdecydowanie zalecamy zastosowanie wieloskładnikowego nawozu dolistnego ProHorti Plus P wzbogaconego o mikroelementy z przewagą fosforu w dawce 4kg/ha, z dodatkiem biostymulatora ImPROver 0,5 l/ha łącznie z insektycydem.

Plantacje cebuli ozimej i dymki gdzie rośliny są w fazie intensywnego wzrostu lub są już w fazie załamywania szczypioru, polecamy zastosowanie Benevia 100 OD w dawce 0,75 l/ha + zwilżacz olejowy. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w tym czasie dokarmiania dolistnego produktem Prohorti Plus K w dawce 5 kg/ha. Producent Benevii nie zaleca stosowania produktu w mieszaninach więc konieczne będą osobne zabiegi.

Benevia 100 OD działa wgłębnie i translaminarnie na roślinie i jest dobrym rozwiązaniem przy dużej presji szkodników. Ma szerokie spektrum zwalczania – okres karencji wynosi 14 dni.

Choroby w uprawach cebulowych (cebula z siewu, cebula z dymki, cebula dymka)

W ostatnim czasie wysoka wilgotność względna powietrza utrzymuje się na stałym poziome
od wielu godzin przy temp, około 20°C. Biorąc pod uwagę, że do zakażenia  w takich warunkach może dojść  po 4-6 godzinach, mamy do czynienia z infekcjami mączniakiem rzekomym cebuli (Peronospora destructor). 

Fot. 3. Objawy mączniaka rzekomego na plantacji ekologicznej – widoczny nalot zarodnikowania konidialnego na liściu.

Zalecamy do końca czerwca wykonywanie zabiegów fungicydowych co 2 tygodnie, począwszy od lipca do początku sierpnia zalecane są maksymalne 2-3 tygodniowe interwały między zabiegami w zależności od pogody i stanu plantacji.

Obecne warunki pogodowe sprzyjają również zagrożeniom ze strony innych chorób grzybowych. Notujemy kolejne infekcje konidiów alternarii (Alternaria spp) , stemphylium (Stemphylium versicariuim) oraz pierwsze infekcje szarą pleśnią (Botrytis cinerea).

Fot. 4. Objawy Stemphylium na liściu cebuli

Wysoka wilgotność powietrza temperatura powyżej 20°C oraz uszkodzenia roślin po gwałtownych deszczach sprzyjają wnikaniu i mogą przyczynić się do rozwoju chorób bakteryjnych

Na chwilę obecną bardzo sporadycznie obserwujemy brązowienie zewnętrznych łusek jednak zalecamy zastosowanie preparatów miedziowych, które można połączyć z azoksytrobiną w celu uzyskania szerszego spektrum działania. Pamiętajmy o rotacji preparatów i jeżeli stosowaliśmy ostatnio azoksystrobinę to teraz jest czas na Signum 33 WG w dawce 1 kg/ha lub odwrotnie.

Przy silnej presji mączniaka należy zastosować Planet  72 WP w dawce 2,5 kg/ha.

Anna Pękalska, Doradca warzywniczy
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw

Procam logo

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu  Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl