AktualnościUprawy warzyw pod silną presją chorób - Komunikat warzywniczy PROCAM z 21.08.2020...

Uprawy warzyw pod silną presją chorób – Komunikat warzywniczy PROCAM z 21.08.2020 r.

Istnieje nadal realne zagrożenie ze strony chorób w uprawach warzyw kapustnych, korzeniowych i cebulowych. W całym kraju plantacje cebuli pomimo ochrony „giną w oczach” z powodu presji patogenów grzybowych.

Dzieje się to za sprawą częstych infekcji mączniakiem rzekomym (Peronospora destructor) oraz stemphylium (Stemphylium vesicarium) i alternariozą (Alternaria spp). Ostatnie silne infekcje w/w patogenami stacje pogodowe w całym kraju zanotowały w okresie  od 3 do 5 sierpnia. Zalecamy wykonanie zabiegów, które będą miały wpływ na zdolności przechowalnicze cebuli: Fandango 200 EC w dawce 1-25 l/ha skutecznie ogranicza zgniliznę szyjki cebuli, mączniaka i Stemphylium.

Mączniak rzekomy cebuli
Stamphylium versicarium
Alternarioza cebuli

W uprawach warzyw korzeniowych (marchew, pietruszka , seler) od kilku dni  w zależności od rejonu kraju pojawiają się pierwsze symptomy alternariozy marchwi  (Alternaria dauci) w postaci drobniutkich brązowych plamek również na łodydze. Wszystkie czynniki pogodowe sprzyjają zarodnikowaniu w/w grzybów i ostatnia infekcja zarodnikami Alternaria spp miała miejsce w dniach 3 – 4 sierpnia. Obecne infekcje są na poziomie 60%-80%, za wyjątkiem północy kraju, gdzie w okolicach Kwidzyna 7 sierpnia zanotowano wysoką presję alternariozy.

Alternarioza naci marchwi

W pierwszym tygodniu sierpnia (od 1 do 7 sierpnia) w uprawach warzyw kapustnych praktycznie codziennie na terenie całego kraju występowały optymalne warunki sprzyjające infekcji mączniakiem rzekomym.

Bardzo przejrzyście sygnalizują to stacje meteo.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Presja alternariozy (Alternaria spp.) i suchej zgnilizny kapustnych (Phoma linguam) jest trochę mniejsza w porównaniu z mączniakiem ale stwarza również poważne zagrożenie. Ostatnie poważne infekcje na terenie całego kraju miały miejsce 3-5 sierpnia, gdzie w przypadku Phoma zakażenie konidium wystąpiło na poziomie 90%-100% w zależności od regionu kraju.

Najmniejsze zagrożenie w tym okresie stanowi  zgnilizna twardzikowa (Sclerotinia sclerotiorum). W Centralnej Polsce miała miejsce pojedyncza infekcja grzybem 5 sierpnia o 14:00, natomiast w pozostałych częściach kraju do infekcji dochodziło tego samego dnia w godzinach 03:00 do 12:00.

W walce przeciwko alternariozie marchwi na większości plantacji zostały już wykonane kolejne zabiegi. Powszechnie stosowana jest azoksystrobina w postaci produktów Azarius-PRO 250 SC/Amistar 250 SC, które posiadają rejestrację do zwalczania  alternariozy i mączniaka prawdziwego. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych wzmacniamy zabieg poprzez wykorzystanie difenokonazolu 250 g/l w dawce 0,5l/ha, lub proponujemy stosowanie preparatu Scorpion 325 SC 1l/ha zawierającego w swoim składzie azoksystrobine oraz difenokonazol. Jeżeli ostatnio była zastosowana azoksystrobina lub difenokonazol to zalecamy  Signum 33 WG w dawce 1kg/ha + Silwet Pro. 

Dobrym rozwiązaniem  jest też zastosowanie Topsin M 500 1,2/l/ha + Silwet Pro, który ma rejestrację nie tylko przeciwko alternariozie ale również skutecznie zapobiega zgniliźnie twardzikowej . Niestety problemem w chwili obecnej jest dostępność produktów opartych na tiofanacie metylu.

Zabiegi przeciwko zgniliźnie  twardzikowej są szczególnie ważne, zwłaszcza na polach z których plony będą długo przechowywane. W celu dobrego zabezpieczenia plantacji polecamy zastosowanie Switch 62,5 WG w dawce 0,8 kg/ha tam gdzie zamierzamy najdłużej przechowywać marchew lub Topsin M 500 1,2 l/ha przy krótszym przechowywaniu. Preparaty bardzo dobrze zapobiegają gniciu korzeni w przechowalni, Topsin polecany również do zastosowania po opadach gradu lub innych uszkodzeniach mechanicznych plantacji. Preparat Topsin możemy stosować już od 3 go liścia aż do fazy gdy korzeń osiągnie właściwą wielkość, maksymalnie 28 dni przed zbiorem, Switch 62,5 WG posiada tylko 7 dni karencji.

W uprawach kapustnych przeciwko alternariozie, mączniakowi rzekomemu  i suchej zgniliźnie kapustnych  polecamy stosowanie preparatów na bazie azoksystrobiny i difenokonazolu np. Scorpion 325 SC 1 l/ha+ Silwet Pro. Tam gdzie mamy problemy z chorobami bakteryjnymi należy regularnie co 7-10 dni stosować preparaty oparte na miedzi: Miedź Extra 380 SC 2,5-3 l/ha.

W zapobieganiu występowania  zgnilizny twardzikowej na kapustnych dobrym rozwiązaniem jest stosowanie Luna Expirence 0,9l/ha lub Topsin M 500 SC 1l/ha  łącznie ze zwilżaczem Silwet Pro.

Plantacje kapustnych w obecnym czasie mają objawy niedoborów mikroelementów. Jest to efekt zmiennych warunków pogodowych i słabej zdolności roślin do pobierania składników. Polecamy zdecydowanie zastosowanie  nawożenia Prohorti Mikro Mg 4 kg/ha w formie zabiegu nalistnego. Produkt posiada aż 20% magnezu (Mg) siarkę (S) oraz całą paletę mikroelementów: bor (B), miedź (Cu), żelazo (Fe), mangan (Mn), molibden (Mo), cynk (Zn) oraz aminokwasy.

Objawy niedoborów składników pokarmowych na kalafiorze

Anna Pękalska, Doradca warzywniczy
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw

Procam logo

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu  Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl