Istnieje nadal realne zagrożenie ze strony chorób w uprawach warzyw kapustnych, korzeniowych i cebulowych. W całym kraju plantacje cebuli pomimo ochrony „giną w oczach” z powodu presji patogenów grzybowych.
Dzieje się to za sprawą częstych infekcji mączniakiem rzekomym (Peronospora destructor) oraz stemphylium (Stemphylium vesicarium) i alternariozą (Alternaria spp). Ostatnie silne infekcje w/w patogenami stacje pogodowe w całym kraju zanotowały w okresie od 3 do 5 sierpnia. Zalecamy wykonanie zabiegów, które będą miały wpływ na zdolności przechowalnicze cebuli: Fandango 200 EC w dawce 1-25 l/ha skutecznie ogranicza zgniliznę szyjki cebuli, mączniaka i Stemphylium.
W uprawach warzyw korzeniowych (marchew, pietruszka , seler) od kilku dni w zależności od rejonu kraju pojawiają się pierwsze symptomy alternariozy marchwi (Alternaria dauci) w postaci drobniutkich brązowych plamek również na łodydze. Wszystkie czynniki pogodowe sprzyjają zarodnikowaniu w/w grzybów i ostatnia infekcja zarodnikami Alternaria spp miała miejsce w dniach 3 – 4 sierpnia. Obecne infekcje są na poziomie 60%-80%, za wyjątkiem północy kraju, gdzie w okolicach Kwidzyna 7 sierpnia zanotowano wysoką presję alternariozy.
W pierwszym tygodniu sierpnia (od 1 do 7 sierpnia) w uprawach warzyw kapustnych praktycznie codziennie na terenie całego kraju występowały optymalne warunki sprzyjające infekcji mączniakiem rzekomym.
Bardzo przejrzyście sygnalizują to stacje meteo.
Presja alternariozy (Alternaria spp.) i suchej zgnilizny kapustnych (Phoma linguam) jest trochę mniejsza w porównaniu z mączniakiem ale stwarza również poważne zagrożenie. Ostatnie poważne infekcje na terenie całego kraju miały miejsce 3-5 sierpnia, gdzie w przypadku Phoma zakażenie konidium wystąpiło na poziomie 90%-100% w zależności od regionu kraju.
Najmniejsze zagrożenie w tym okresie stanowi zgnilizna twardzikowa (Sclerotinia sclerotiorum). W Centralnej Polsce miała miejsce pojedyncza infekcja grzybem 5 sierpnia o 14:00, natomiast w pozostałych częściach kraju do infekcji dochodziło tego samego dnia w godzinach 03:00 do 12:00.
W walce przeciwko alternariozie marchwi na większości plantacji zostały już wykonane kolejne zabiegi. Powszechnie stosowana jest azoksystrobina w postaci produktów Azarius-PRO 250 SC/Amistar 250 SC, które posiadają rejestrację do zwalczania alternariozy i mączniaka prawdziwego. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych wzmacniamy zabieg poprzez wykorzystanie difenokonazolu 250 g/l w dawce 0,5l/ha, lub proponujemy stosowanie preparatu Scorpion 325 SC 1l/ha zawierającego w swoim składzie azoksystrobine oraz difenokonazol. Jeżeli ostatnio była zastosowana azoksystrobina lub difenokonazol to zalecamy Signum 33 WG w dawce 1kg/ha + Silwet Pro.
Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie Topsin M 500 1,2/l/ha + Silwet Pro, który ma rejestrację nie tylko przeciwko alternariozie ale również skutecznie zapobiega zgniliźnie twardzikowej . Niestety problemem w chwili obecnej jest dostępność produktów opartych na tiofanacie metylu.
Zabiegi przeciwko zgniliźnie twardzikowej są szczególnie ważne, zwłaszcza na polach z których plony będą długo przechowywane. W celu dobrego zabezpieczenia plantacji polecamy zastosowanie Switch 62,5 WG w dawce 0,8 kg/ha tam gdzie zamierzamy najdłużej przechowywać marchew lub Topsin M 500 1,2 l/ha przy krótszym przechowywaniu. Preparaty bardzo dobrze zapobiegają gniciu korzeni w przechowalni, Topsin polecany również do zastosowania po opadach gradu lub innych uszkodzeniach mechanicznych plantacji. Preparat Topsin możemy stosować już od 3 go liścia aż do fazy gdy korzeń osiągnie właściwą wielkość, maksymalnie 28 dni przed zbiorem, Switch 62,5 WG posiada tylko 7 dni karencji.
W uprawach kapustnych przeciwko alternariozie, mączniakowi rzekomemu i suchej zgniliźnie kapustnych polecamy stosowanie preparatów na bazie azoksystrobiny i difenokonazolu np. Scorpion 325 SC 1 l/ha+ Silwet Pro. Tam gdzie mamy problemy z chorobami bakteryjnymi należy regularnie co 7-10 dni stosować preparaty oparte na miedzi: Miedź Extra 380 SC 2,5-3 l/ha.
W zapobieganiu występowania zgnilizny twardzikowej na kapustnych dobrym rozwiązaniem jest stosowanie Luna Expirence 0,9l/ha lub Topsin M 500 SC 1l/ha łącznie ze zwilżaczem Silwet Pro.
Plantacje kapustnych w obecnym czasie mają objawy niedoborów mikroelementów. Jest to efekt zmiennych warunków pogodowych i słabej zdolności roślin do pobierania składników. Polecamy zdecydowanie zastosowanie nawożenia Prohorti Mikro Mg 4 kg/ha w formie zabiegu nalistnego. Produkt posiada aż 20% magnezu (Mg) siarkę (S) oraz całą paletę mikroelementów: bor (B), miedź (Cu), żelazo (Fe), mangan (Mn), molibden (Mo), cynk (Zn) oraz aminokwasy.
Anna Pękalska, Doradca warzywniczy
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.