AktualnościMalinowa majówka pod Lesznem

Malinowa majówka pod Lesznem

Nadeszła pełnia zbiorów pomidorów w krajowych szklarniach. Jest to doskonały moment, aby ocenić potencjał produkcyjny nowych odmian. 25 maja w gospodarstwie Malczyk zlokalizowanym w Zaborówcu koło Leszna firma Monsanto przygotowała prezentację nowej odmiany DRTG3093 F1 (ma otrzymać nazwę Fujimaru F1) marki De Ruiter. W szklarniach gospodarzy spotkania można było porównać ją ze standardową odmianą Tomimaru Muchoo F1 uprawianą tam od kilku lat. Współorganizatorami majowego spotkania były firmy Koppert Polska, Grodan i Ogrofol.

Jak podkreślała dr Katarzyna Tykarska-Duchovska reprezentująca markę De Ruiter, nowa odmiana testowana jest w Polsce już drugi rok, w ubiegłym sezonie była też uprawiana z dobrym rezultatem w jednym z obiektów gospodarzy spotkania – państwa Koźlików w Zaborówcu.

Podczas malinowej majówki można było obejrzeć rośliny odmiany Fujimaru F1 w fazie dojrzewania owoców w szóstym gronie. Owoce były kształtne i duże – w kalibraży BBB i BB, ich średnia masa wynosiła ok. 220 g; wybarwione były na ciemny, malinowy kolor. Rośliny odmiany Fujimaru F1 są dość mocne, dlatego od samego początku uprawy wymagają generatywnego prowadzenia m.in. usuwania liścia między gronami w wierzchołkowej części rośliny. Liczba zawiązków w gronach powinna być zdaniem K. Tykarskiej-Duchovskiej regulowana do 4 szt., jednak w szklarni pp. Koźlików ze względu na trudne warunki w części obiektu, w której posadzono nową odmianę owoce są regulowane do 3 szt.

Nowa „malina” z oferty De Ruiter nie wykazuje skłonności do suchej zgnilizny wierzchołków owoców i tworzenia żółtych przebarwień podczas upałów.

Ze względu na dłuższe w porównaniu z Tomimaru Muchoo F1 międzywęźla specjalistka firmy Monsanto polecała uprawę tego pomidora w nowoczesnych, wysokich szklarniach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl