UprawaMaluno - nowy pomidor malinowy na rynku

Maluno – nowy pomidor malinowy na rynku

W gospodarstwie państwa Krzywych 24 sierpnia br. odbył się dzień otwarty poświęcony nowej malinowej odmianie Maluno. Organizatorem spotkania była firma Syngenta, natomiast współorganizatorami firmy Saint-Gobain Cultilene, Grupa Mularski, Haifa i Koppert Polska.

W gospodarstwie Ryszarda, Honoraty, Mateusza i Konrada Krzywych z Zielonej Łąki k. Pleszewa (woj. wielkopolskie) pomidory uprawiane są na powierzchni 2,5 ha. Pomidory uprawiamy w obiektach o wysokości 4 i 5 m oraz na mniejszej powierzchni w szklarniach starszego typu tzw. ukrainkach, które obsadzamy dopiero w lutym. W tym sezonie zdecydowaliśmy się na trzy odmiany. Pierwszą z nich jest sprawdzona już w naszym gospodarstwie mięsista Altadena o czerwonych owocach, którą uprawiamy z rozsady szczepionej jednopędowej. Trafiła ona do szklarni na przełomie roku. Plony, które uzyskujemy w tym sezonie, są wyższe niż przeciętnie, zapewne za sprawą bardzo dużej ilości światła dostępnej dla roślin, jednak pod koniec lata owoce są nieco mniejsze niż w roku ubiegłym, do czego również przyczynił się przebieg pogody. Posadziliśmy ponadto standardową odmianę Edamso – po raz pierwszy mamy okazję pracować z nią w pełnym cyklu, ponieważ w zeszłym roku, kiedy uprawialiśmy ją po raz pierwszy, została wstawiona do nowo oddanego obiektu dopiero na przełomie marca i kwietnia. W doborze odmian w tym sezonie znalazła się również odmiana malinowa Maluno, którą posadziliśmy na powierzchni 0,5 ha po udanej ubiegłorocznej próbie. Przekonała nas do tej odmiany plenność, zbiory były o prawie 20% wyższe od standardu, który stanowił podstawę nasadzeń pomidorów malinowych w minionym sezonie. A w tym trudnym pogodowo roku dla “maliny” okazało się również, że owoce Maluno utrzymały wysoką jakość nawet podczas upałów – owoce z suchą zgnilizną wierzchołków trafiały się incydentalnie – i zadowalający kalibraż. Pod koniec sierpnia 30–35% plonu stanowiły owoce w kalibrażu BBB, pozostałe natomiast to „grube” BB, średnia masa owoców w tej frakcji wynosiła 180–200 g, choć i tak były drobniejsze niż na wcześniejszych etapach produkcji. Na pierwszych pięciu gronach zrywaliśmy owoce w kalibrażu BBBB i BBB, w kolejnych gronach udział poczwórnego „B” był już mniejszy, natomiast plon główny stanowiły owoce o średnicy zaliczanej do kalibrażu BBB.
W bieżącym sezonie pod względem uprawowym da się zauważyć w moich szklarniach kilka prawidłowości. Przede wszystkim zbieramy wyraźnie więcej pomidorów niż w latach ubiegłych. Obserwuję ponadto, że owoce są nieco drobniejsze pod koniec lata niż w sezonie ubiegłym, mimo to rośliny są w lepszej ogólnej kondycji, mają mocniejszy system korzeniowy i są zdrowsze – z powodu mniej sprzyjającego patogenom chorobotwórczym przebiegu pogody. Na tym etapie trudno jeszcze precyzyjne ocenić wynik ekonomiczny uzyskany w tym roku, wstępnego podsumowania dokonamy we wrześniu, przed podjęciem decyzji odmianowych i produkcyjnych na kolejny sezon. Nie wiem jednak, czy wyższe plony zrekompensują wyraźnie niższa w porównaniu do lat ubiegłych cena pomidorów
– mówił Mateusz Krzywy.
 
Marcin Grosner reprezentujący firmę Syngenta podkreślał,  – nowa odmiana w portfolio firmy Syngenta odznacza się silnymi roślinami, o wegetatywnym typie wzrostu, dlatego, aby trzymać je w stanie równowagi generatywno-wegetatywnej należy utrzymywać w szklarni aktywny klimat. Jeśli oszczędza się na ogrzewaniu może być trudno „utrzymać rośliny w ryzach”. Warta uwagi była dobra kondycja roślin mimo długotrwałych upałów z jakimi mięliśmy do czynienia tego lata oraz znikoma liczba owoców objawami suchej zgnilizny wierzchołków mimo sprzyjających temu zaburzeniu warunków pogodowych. Dzięki krótkim międzywęźlom odmiana nadaje się zarówno do nowoczesnych, wysokich obiektów, jak i tych niższych w których nie trzeba się obawiać, że rośliny „uciekną ze szklarni”. Jak dodał prelegent owoce Maluno przez cały sezon regulowane były do 4 szt. w gronie i utrzymały dobrą jakość latem, mimo iż producent nie zdecydował się na pokrycie szklarni produktami cieniującymi. Istotną zaletą odmiany Maluno jest także wielkość owoców, które nie mają tendencji do drobnienia i przez cały sezon utrzymują podobny kalibraż, co przekłada się na wyższą cenę uzyskiwaną za oferowany towar. Maluno dzięki wysokiej plenności, dużym owocom oraz wysokiemu udziałowi plonu handlowego w plonie całkowitym – również latem – jest odmianą umożliwiającą efektywną ekonomicznie produkcję pomidorów malinowych.

Zapraszamy do naszej galerii:

 

Tekst i fot. A. Czerwińska Nowak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl