Informacje z firmStały wzrost ziemniaka

Stały wzrost ziemniaka

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Odpowiadając na potrzeby plantatorów związane ze zmieniającym się klimatem producenci środków ochrony i nawozów szukają rozwiązań, które mogły by zmniejszyć straty w plonach. Doświadczenia praktyków wskazują, że w uprawie ziemniaka najważniejsze jest, aby roślina rosła cały czas nie zatrzymując wegetacji. W odpowiedzi na ten problem firma Osadkowski SA opracowała technologię Don’t Stop Grow (DSG). Idea utrzymania ciągłego wzrostu roślin realizowana jest na aplikacji trzech produktów: H­850, Maxi­Grow oraz Barrier Si­Ca.

Pierwszy z nich H­850 jest produktem na bazie kwasów humusowych, jednak jako jeden z niewielu na polskim rynku jest w formie krystalicznej, co świadczy o wysokiej koncentracji kwasów humusowych. Jego stosowanie wpływa pozytywnie na glebę, poprawiając jej strukturę, zwiększając sorpcję wody oraz zawartość próchnicy i składników pokarmowych. Maxi Grow jest nawozem pochodzenia naturalnego o działaniu biostymulującym. W skład wchodzi ponad 50 aktywnie działających substancji organicznych. Produkt zawiera specjalnie opracowaną technologię zatrzymywania energii w roślinie PEST (ang. Plant Energy Saver Technology). Natomiast Barrier Si­Ca to unikatowe i jedyne na rynku połączenie wapnia i krzemu w całkowicie przyswajalnej formie dla rośliny. Łatwo miesza się z insektycydami, fungicydami i nawozami dolistnymi dostępnymi na polskim rynku. W uprawie ziemniaka jako partner do fungicydów wspomaga ochronę przed wnikaniem patogenów, tworząc fizyczną barierę na powierzchni liścia i łodygi.

Technologia DSG od samego początku

Cała technologia utrzymywania roślin ziemniaka w dobrej kondycji rozpoczyna się już od etapu sadzenia bulw (rys.1). Stosując produkty z technologii DSG podczas zaprawiania bulw ziemniaka wpływamy na przyszłe rośliny. Sposób ten pozwala zainicjować pewne procesy metaboliczne, które przekładają się na jakość i wielkość plonu aż do zbioru rośliny z pola. Zastosowanie w mieszaninie preparatów H­850 z Maxi­Grow (dawka 2,0 kg + 0,5 l/ha) kwasów humusowych oraz innych zawartych w Maxi Grow substancji organicznych stwarza korzystne warunki do stymulacji zawiązywania większej liczby oczek w wysadzonych bulwach sadzeniaka i wydania większej liczby pędów. Warto pamiętać, że więcej pędów stwarza korzystne warunki do zawiązywania większej ilości bulw. Oczywiście za większą ilością łodyg idzie również mocniejszy i silniej rozbudowany system korzeniowy, czyli ten element, który odpowiada za lepsze pobranie wody i składników pokarmowych z gleby. Zaprawianie bulw taką mieszaniną można przeprowadzić różnymi metodami, czyli począwszy od dysz zamontowanych na stołach przebierczych do dysz zlokalizowanych na sadzarkach. Oczywiście z powodzeniem można po prostu zanurzać skrzynki lub worki z sadzeniakami w przygotowanej cieczy roboczej (woda + nawozy). Tę mieszaninę można łączyć z zabiegami zaprawiania fungicydami.

Wsparcie w czasie tworzenia bulw

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kontynuacją technologii DSG jest zastosowanie w formie oprysku nalistnego preparatu Maxi­Grow w dawce 0,25 l/ha, kiedy rośliny osiągną wysokość ok. 15 cm. Tym zabiegiem dajemy sygnał roślinie do równomiernej inicjacji bulw, co ma duże znaczenie w dalszych etapach rozwoju ziemniaka. Najistotniejszym momentem zastosowania biostymulacji w uprawie ziemniaka jest początek zawiązywania bulw (BBCH 40). Jest to czas, w którym wszelkie stresy w roślinie mogą powodować zmniejszenie liczby zawiązywanych bulw. Należy pamiętać, że jest to też faza wzrostu, od której zależy wyrównanie bulw pod względem wielkości, czyli kalibrację. Oczywiście podatność odmianowa ma duże znaczenie. Im odmiana ma większe skłonności do wykształcania nierównomiernych bulw, tym zabieg ten jest jeszcze lepiej widoczny na polu. W fazie tej podajemy mieszaninę preparatów Maxi­Grow oraz Barrier Si­Ca (0,5 l + 2 l/ha), co wpływa nie tylko na liczbę bulw, ale także lepsze ich wyrównanie. W okresie największego zapotrzebowania energetycznego co u ziemniaka zbiega się z okresem kwitnienia
(BBCH 60­69) powtarzamy zabieg Maxi­Grow (0,75 l/ha). Dzięki temu dostarczamy „bombę energetyczną” w newralgicznym momencie oraz wpływamy na efektywniejsze wykorzystanie substancji czynnych ze środków ochrony i dodatkowo wpływamy na wyrównanie bulw.

Po kwitnieniu ziemniaka chcąc zwiększyć trwałość pozbiorczą bulw podajemy preparat krzemowy Barrier Si­Ca w dawce 2 l/ha. Jest to o tyle ważne, ponieważ preparat ten niweluje problemy z pobieraniem wapnia, a więc wspomaga rośliny w walce z chorobami fizjologicznymi bulw. Przekonaliśmy się o tym, że po zastosowaniu środka Barrier Si­Ca, roślina jest stymulowana do wzrostu. Daje to gwarancję, że składniki pokarmowe są swobodnie transportowane do najmłodszych części roślin. Plantatorzy stosujący nasze produkty potwierdzają, że dobrze odżywione rośliny, są również mniej podatne na patogeny.

DSG docenione przez ekspertów

Innowacyjna technologia DSG została dostrzeżona przez specjalistów z branży rolnej czego dowodem jest nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za innowacyjny produkt przyznana dla nawozu Barrier Si­Ca podczas ubiegłorocznych Krajowych Dni Ziemniaka w Nidzicy.

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl