• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
OchronaNaprzeciw oczekiwaniom plantatorów

Naprzeciw oczekiwaniom plantatorów

Podczas międzynarodowego sympozjum marchwiowego, które odbywało się we wrześniu br. w Krakowie sporo mówiono o problemach związanych z ochroną roślin, w tym o zmniejszającej się liście preparatów. Dr inż. Dorota Łabanowska-Bury zapytała Alberta Schirringa oraz Mirosława Korzeniowskiego – reprezentantów koncernu Bayer jakie rozwiązania w tym zakresie przygotowuje ich firma?

Rozmówcy przypomnieli, że w Europie rolników obowiązują przepisy unijne EC 1107/2009 dotyczące stosowania środków ochrony roślin. Jak poinformowali przedstawiciele z firmy Bayer: Produkty, które dzisiaj są jeszcze dopuszczone do stosowania na plantacjach produkcyjnych owoców i warzyw już niebawem, zostaną bezpowrotnie wycofane z rynku. W tej grupie są substancje czynne fungicydów, insektycydów i herbicydów, co oznacza, że rolnicy będą mieli dużo mniejsze możliwości ochrony upraw. Jednym z nich jest np. chloropyrifos, który w ochronie marchwi i ziemniaków był szczególnie przydatny do zwalczania drutowców i larw sprężykowatych żerujących w glebie i uszkadzających korzenie. Drugim przykładem może być także linuron – substancja czynna herbicydu o szerokim zastosowaniu, który jeszcze w tym sezonie mógł być używany po raz ostatni.

Albert Schirring

Jak przekazał Albert Schirring: Bayer ma opracowane pewne rozwiązania, ale dla praktyki będą one dostępne w latach 2023–2024 zatem bardzo ważne jest wspomaganie plantatorów w kolejnych 5 latach zanim nowe rozwiązania będą dla nich dostępne na rynku. W najbliższych dwóch latach rozszerzeniu ulegną prawdopodobnie etykiety środków, m.in. insektycydu Movento w ochronie m.in. marchwi przed połyśnicą marchwianką. Nowym środkiem w ochronie upraw sadowniczych i warzywniczych głównie przed mszycami będzie Sivanto – nowy produkt z nową substancją aktywną –    flupyradifuronem (w Polsce pojawi się w 2019 r.).

Mirosław Korzeniowski

Natomiast Mirosław Korzeniowski zwrócił uwagę, na inną ważną kwestię: Niestety mało pocieszające jest to, że unijne regulacje dotyczą tylko krajów unijnych, a w innych regionach produkcji są nadal dostępne. Ta sytuacja sprawia, że europejscy rolnicy mają dużo mniejsze możliwości ochrony swoich pól, a także stają się mniej konkurencyjni na zagranicznych, światowych rynkach, np. w porównaniu z Białorusią czy Ukrainą, które nie są objęte unijnymi regulacjami – zwrócił uwagę rozmówca.

Cały wywiad z reprezentantami firmy Bayer zamieścimy w najbliższym wydaniu miesięcznika „Warzywa”. Zapraszamy do prenumeraty: www.plantpress.pl

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Andrzejewska, redaktor naczelny miesięcznika “Warzywa“.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl