yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościHydrożele w uprawie warzyw

Hydrożele w uprawie warzyw

Sporo mówiło się – w szczególności w marcu, kwietniu i w pierwszej połowie maja, które były ekstremalnie suche – o nawadnianiu i sposobach zatrzymywania wody w glebie. Jednym ze sposobów na oszczędność wody podczas nawadniania i lepsze jej wykorzystanie przez rośliny może być stosowanie hydrożeli.

Na temat tych hydrożeli rozmawiamy z Pawłem Piętką – prezesem zarządu i współwłaścicielem firmy ArtAgro Polska, która od ponad 25 lat rozwija produkty sklasyfikowane jako superabsorbenty z dedykowanym zastosowaniem w środowisku naturalnym. Wszystkie produkty wytwarzane w Miechowie są w pelni biodegradowalne.

Paweł Piętka, ArtAgro Polska

Co to są hydrożele i jaki jest mechanizm ich działania?

Paweł Piętka: Hydrożele to polimery, których celem działania jest wchłanianie dużych ilości roztworów wodnych. Możemy spotkać je w pieluchach, odświeżaczach powietrza czy opatrunkach medycznych. Wszystkie te produkty nie mogą jednak być stosowane w środowisku naturalnym ponieważ fakt ze chłoną wodne roztwory to nie wszystko. Dlatego o superabsorbentach wytwarzanych przez ArtAgro Polska mówimy „NanoGel” by poprzez nazwę własną podkreślić szereg cech, które można znaleźć w zastosowaniu naszego produktu takich jak: retencja wodna, biodegradowalność, pozytywny wpływ na mikroorganizmy glebowe czy brak metali ciężkich bądź środków rakotwórczych, które spotykamy w hydrożelach „przemysłowych”.

W jakiej formie występuje oferowany przez Państwa produkt i jak najlepiej zaaplikować go do gleby?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Paweł Piętka: Mamy gamę produktów które możemy zastosować na różnym etapie rozwoju roślin. Potrafimy otoczkować nasiona nanogelem, można go stosować także w substratach przy produkcji rozsad, mieszać z glebą, bądź otaczać korzenie sadzonek lub wstrzykiwać w ziemię w system korzeniowy już rosnących roślin.

Dwa najpopularniejsze NanoGele to te, które mieszamy z glebą przed założeniem uprawy dzięki temu tworzymy magazyn wody dla roślin, oraz ten, który otacza korzenie sadzonych krzewów i drzew poprawiając ich przyjmowanie się.

Produkt stanowiący magazyn wody ma formę kryształków (granulat), które możemy zaaplikować siewnikiem, podczas zabiegów głęboszowania bądź przy pomocy strip till. Produkt musi być zmieszany z ziemią by spełniał swoją rolę w ziemi przez kilka lat.

W jakich działach produkcji roślinnej wykorzystuje się obecnie najczęściej hydrożele?

Paweł Piętka: Najczęściej wykorzystuje się nasze produkty w uprawach rolnych takich jak kukurydza, burak, ziemniak czy rzepak. Efekty zastosowania są naprawdę spektakularne, gdyż w czasach suszy można zwiększyć plonowanie oszczędzając jednocześnie wodę i nawozy. Jednak stosowanie superabsorbentów w produkcji warzyw, owoców czy przy zakładaniu zieleni miejskich również nie jest nam obce. Dziś celem oszczędzania wody NanoGel powinien być wykorzystywany niemalże w każdym obszarze gdzie występują warzywa, owoce czy rośliny ozdobne.

Jakie są możliwości wykorzystania hydrożeli w uprawie polowej warzyw i czy można je również stosować w produkcji pod osłonami. Czy jest zainteresowanie takim rozwiązaniem ze strony plantatorów warzyw?

Oczywiście! Uprawy polowe są jak wspominałem ze względu na skalę największym z obszarów adresowanych przez spółkę. W tunelach czy szklarniach, w których uprawa prowadzona jest w glebie produkt ma również  zastosowanie, gdyż czy w szklarni roślinki nie potrzebują wody ? potrzebują – nawet więcej. A zamknięcie wody w krysztale zapewnia efektywniejsze wykorzystanie dostępnej wody gdyż jest w systemie korzeniowym na żądanie rośliny, która sama pobiera roztwór glebowy kiedy jest jej potrzebny.

Ile hydrożelu należy zastosować na jednostkę powierzchni, aby uzyskać oczekiwany efekt i w jakim zakresie kształtuje się koszt stosowania tego produktu?

Jak zawsze wszystko „zależy od” – najważniejsza jest klasa i typ gleby, sposób aplikacji oraz oczywiście rodzaj uprawy. Pod uprawy jagodowe (jak borówka ) wystarczy kilka gramów na roślinę, przy uprawie polowej zakres dawkowania to od 50 do 200 kg na hektar. Przypomnijmy jednocześnie, że produkt działa w ziemi kilka lat.

Koszt stosowania jak zawsze zależy od ilości – w większości przypadków zwraca się z nawiązką użytkownikom.

Co w przypadku gdy przewidując suchy rok zdecydujemy się na zastosowanie hydrożeli, a sezon okaże się deszczowy, co z nadmiarem wilgoci w glebie? Czy hydrożele mogą zaszkodzić uprawie?

Nie, produkt nie zaszkodzi uprawie – jedną z jego cech jest właśnie to, że broni rośliny również przed stresami wodnymi. Jest to jedna z obserwacji w winnicach. Przy obfitych opadach winogrona szczepu Brunello pękały plantatorowi, gdyż starały się wchłonąć wodę bardzo szybko. Zbiory tych owoców są opłacalne i drogie, a stały się lepsze dzięki temu że NanoGel przejął funkcje wchłaniania nadmiaru wody i powoli oddawał wodę krzewom. Gdy produkt osiągnie swoją maksymalną chłonność zostanie w tej formie do czasu gdy roślina ponownie zacznie pobierać wodę z kryształu.

Jak długo produkt utrzymuje swoje właściwości w glebie po jego zastosowaniu?

Produkt w ziemi pracuje 3-5 lat, biodegradacja mechaniczna i biologiczna z reguły kończy się po 10 latach. Jest to jedyny produkt który ma udokumentowaną pełną biodegradację.

Rozmawiała Aleksandra Czerwińska-Nowak

fot. ArtAgro

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl