AktualnościHydrożele w uprawie warzyw

Hydrożele w uprawie warzyw

Sporo mówiło się – w szczególności w marcu, kwietniu i w pierwszej połowie maja, które były ekstremalnie suche – o nawadnianiu i sposobach zatrzymywania wody w glebie. Jednym ze sposobów na oszczędność wody podczas nawadniania i lepsze jej wykorzystanie przez rośliny może być stosowanie hydrożeli.

Na temat tych hydrożeli rozmawiamy z Pawłem Piętką – prezesem zarządu i współwłaścicielem firmy ArtAgro Polska, która od ponad 25 lat rozwija produkty sklasyfikowane jako superabsorbenty z dedykowanym zastosowaniem w środowisku naturalnym. Wszystkie produkty wytwarzane w Miechowie są w pelni biodegradowalne.

Paweł Piętka, ArtAgro Polska

Co to są hydrożele i jaki jest mechanizm ich działania?

Paweł Piętka: Hydrożele to polimery, których celem działania jest wchłanianie dużych ilości roztworów wodnych. Możemy spotkać je w pieluchach, odświeżaczach powietrza czy opatrunkach medycznych. Wszystkie te produkty nie mogą jednak być stosowane w środowisku naturalnym ponieważ fakt ze chłoną wodne roztwory to nie wszystko. Dlatego o superabsorbentach wytwarzanych przez ArtAgro Polska mówimy „NanoGel” by poprzez nazwę własną podkreślić szereg cech, które można znaleźć w zastosowaniu naszego produktu takich jak: retencja wodna, biodegradowalność, pozytywny wpływ na mikroorganizmy glebowe czy brak metali ciężkich bądź środków rakotwórczych, które spotykamy w hydrożelach „przemysłowych”.

W jakiej formie występuje oferowany przez Państwa produkt i jak najlepiej zaaplikować go do gleby?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Paweł Piętka: Mamy gamę produktów które możemy zastosować na różnym etapie rozwoju roślin. Potrafimy otoczkować nasiona nanogelem, można go stosować także w substratach przy produkcji rozsad, mieszać z glebą, bądź otaczać korzenie sadzonek lub wstrzykiwać w ziemię w system korzeniowy już rosnących roślin.

Dwa najpopularniejsze NanoGele to te, które mieszamy z glebą przed założeniem uprawy dzięki temu tworzymy magazyn wody dla roślin, oraz ten, który otacza korzenie sadzonych krzewów i drzew poprawiając ich przyjmowanie się.

Produkt stanowiący magazyn wody ma formę kryształków (granulat), które możemy zaaplikować siewnikiem, podczas zabiegów głęboszowania bądź przy pomocy strip till. Produkt musi być zmieszany z ziemią by spełniał swoją rolę w ziemi przez kilka lat.

W jakich działach produkcji roślinnej wykorzystuje się obecnie najczęściej hydrożele?

Paweł Piętka: Najczęściej wykorzystuje się nasze produkty w uprawach rolnych takich jak kukurydza, burak, ziemniak czy rzepak. Efekty zastosowania są naprawdę spektakularne, gdyż w czasach suszy można zwiększyć plonowanie oszczędzając jednocześnie wodę i nawozy. Jednak stosowanie superabsorbentów w produkcji warzyw, owoców czy przy zakładaniu zieleni miejskich również nie jest nam obce. Dziś celem oszczędzania wody NanoGel powinien być wykorzystywany niemalże w każdym obszarze gdzie występują warzywa, owoce czy rośliny ozdobne.

Jakie są możliwości wykorzystania hydrożeli w uprawie polowej warzyw i czy można je również stosować w produkcji pod osłonami. Czy jest zainteresowanie takim rozwiązaniem ze strony plantatorów warzyw?

Oczywiście! Uprawy polowe są jak wspominałem ze względu na skalę największym z obszarów adresowanych przez spółkę. W tunelach czy szklarniach, w których uprawa prowadzona jest w glebie produkt ma również  zastosowanie, gdyż czy w szklarni roślinki nie potrzebują wody ? potrzebują – nawet więcej. A zamknięcie wody w krysztale zapewnia efektywniejsze wykorzystanie dostępnej wody gdyż jest w systemie korzeniowym na żądanie rośliny, która sama pobiera roztwór glebowy kiedy jest jej potrzebny.

Ile hydrożelu należy zastosować na jednostkę powierzchni, aby uzyskać oczekiwany efekt i w jakim zakresie kształtuje się koszt stosowania tego produktu?

Jak zawsze wszystko „zależy od” – najważniejsza jest klasa i typ gleby, sposób aplikacji oraz oczywiście rodzaj uprawy. Pod uprawy jagodowe (jak borówka ) wystarczy kilka gramów na roślinę, przy uprawie polowej zakres dawkowania to od 50 do 200 kg na hektar. Przypomnijmy jednocześnie, że produkt działa w ziemi kilka lat.

Koszt stosowania jak zawsze zależy od ilości – w większości przypadków zwraca się z nawiązką użytkownikom.

Co w przypadku gdy przewidując suchy rok zdecydujemy się na zastosowanie hydrożeli, a sezon okaże się deszczowy, co z nadmiarem wilgoci w glebie? Czy hydrożele mogą zaszkodzić uprawie?

Nie, produkt nie zaszkodzi uprawie – jedną z jego cech jest właśnie to, że broni rośliny również przed stresami wodnymi. Jest to jedna z obserwacji w winnicach. Przy obfitych opadach winogrona szczepu Brunello pękały plantatorowi, gdyż starały się wchłonąć wodę bardzo szybko. Zbiory tych owoców są opłacalne i drogie, a stały się lepsze dzięki temu że NanoGel przejął funkcje wchłaniania nadmiaru wody i powoli oddawał wodę krzewom. Gdy produkt osiągnie swoją maksymalną chłonność zostanie w tej formie do czasu gdy roślina ponownie zacznie pobierać wodę z kryształu.

Jak długo produkt utrzymuje swoje właściwości w glebie po jego zastosowaniu?

Produkt w ziemi pracuje 3-5 lat, biodegradacja mechaniczna i biologiczna z reguły kończy się po 10 latach. Jest to jedyny produkt który ma udokumentowaną pełną biodegradację.

Rozmawiała Aleksandra Czerwińska-Nowak

fot. ArtAgro

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl