Nawadnianie kroplowe – zmaksymalizuj swój potencjał produkcji

Ziemniaki, po pszenicy, ryżu i kukurydzy zajmują czwarte miejsce na liście upraw najistotniejszych dla wyżywienia populacji ludzkiej na świecie. Ziemniaki są uprawiane w ok. 160 krajach na dziesiątkach milionów hektarów. Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem konsumpcji ziemniaków. Wyprzedza nas tylko Łotwa, a na trzecim miejscu uplasowała się Malta.

Nie wszystkie uprawy są jednak sobie równe pod względem efektywności i wydajności. Średni plon ziemniaków w skali całego świata wynosi 20 t/ha, podczas gdy w Niemczech jest to już 42,7 t/ha, a w Nowej Zelandii nawet 50 t/ha. W związku z tym, dla większości krajów wciąż istnieje możliwość znaczącego zwiększenia efektów produkcyjnych w bardzo prosty sposób. Tym sposobem jest zastosowanie nawadniania kroplowego.

Uprawa ziemniaków, a oczekiwania rynku

W większości krajów świata produkcja ziemniaków ukierunkowana jest na sprostanie oczekiwaniom odbiorcy końcowego. Od samego początku trwania uprawy należy opracować plan wzrostu, w taki sposób, aby spełnić rygorystyczne wymagania rynkowe.

Na świeżym rynku preferuje się duży lub średni kalibraż bulw, ich wyrównany kształt, gładką skórkę, niezbyt wysoką zawartość suchej masy, aby zapobiec obtłukiwaniu i dla łatwiejszego gotowania. W przypadku surowca dla rynku przetwórczego wymagany jest: Frytki – duży kalibraż bulw, większa zawartość suchej masy, jednolita barwa miąższu;
Chipsy – średni i duży kalibraż bulw, wysoka zawartość masy suchej, niska zawartość cukrów, aby zapobiec brązowieniu w trakcie obróbki termicznej;
Konserwy – mały kalibraż bulw, niska zawartość suchej masy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Uprawa ziemniaków prowadzona jest z myślą o wymaganiach odbiorców

Aplikacja właściwej dawki wody ma kluczowe znaczenie

Zapotrzebowanie ziemniaków na wodę w trakcie wzrostu bulw może wynosić do 25 mm/tydzień. Jednocześnie jest to uprawa bardzo wrażliwa zarówno na zbyt małe jak i zbyt duże dawki wody. Istnieją dwie przyczyny takiej wrażliwości:

  • Ziemniaki mają bardzo płytki system korzeniowy, przez co nie mają możliwości pobierania wody i składników odżywczych z głębszych warstw gleby.
  • Bulwy w fazie wzrostu są bardzo podatne zarówno na uszkodzenia, jak i na choroby.

Precyzyjne zarządzanie nawadnianiem jest kluczowym elementem do osiągnięcia najlepszych plonów, a nawadnianie kroplowe umożliwia utrzymywanie poziomu wilgotności gleby blisko jej pojemności wodnej, dzięki podawaniu małych i częstych dawek wody.

Niewłaściwa ilość wody może uszkodzić uprawę

Zbyt duże dawki wody prowadzą do wydłużenia czasu saturacji, co zwiększa ryzyko uszkodzenia korzeni, porażenia uprawy chorobami oraz pogorszenia jakości bulw. Skutkiem stosowania zbyt małych dawek wody lub niedostatecznej częstotliwości nawadniania jest stres wodny ograniczający wzrost bulw. Z kolei znaczne wahania wilgotności gleby zwiększają ryzyko deformacji i wad bulw;

Wskazówki dotyczące optymalnego wyboru właściwej linii lub taśmy kroplującej Rivulis opisane są w broszurze – do pobrania TUTAJ.

Precyzyjna chemigacja dzięki nawadnianiu kroplowemu

Podawanie N, P, K, Ca, Mg, S, B, Mn oraz Zn ma bezpośredni wpływ na wielkość plonów, kaliber, ilość bulw, masę suchą, wewnętrzną strukturę, skórkę, potencjał magazynowania, potencjał spożywczy oraz wytrzymałość bulwy.

Aby uzyskać plon zgodny ze specyfikacją rynku docelowego, należy dozować wszystkie z powyższych składników w odpowiedniej ilości, w odpowiednim czasie i w we właściwym miejscu. Na przykład zbyt duża ilość azotu może spowodować szybszy rozrost liści, a jednocześnie zmniejszyć zawartość masy suchej i skrobi.

Jedną z największych zalet nawadniania kroplowego jest umożliwienie przeprowadzania bardzo precyzyjnej i efektywnej chemigacji (podawania nawozów i środków ochrony roślin) poprzez system nawadniania. Mogą one być w prosty sposób dostarczone bezpośrednio do strefy korzeniowej przy 90% równomierności, bez potrzeby wykorzystania zasobów ludzkich czy maszyn polowych.

Zraszacze nie zapewniają takiej elastyczności i dokładności. Aby zastosować nawozy i odżywki potrzebne jest wykorzystanie traktora, co wymaga więcej zasobów (paliwo, sprzęt i robocizna), a zarazem jest mniej efektywne. Ponadto zraszacze zwiększają wilgotność powietrza, zwilżają rośliny i glebę, co sprawia, że rośnie ryzyko wystąpienia czarnej nóżki.
Zraszacze nawadniają również przestrzenie pomiędzy rzędami i redlinami, co oznacza konieczność zapobiegania wzrostowi chwastów w tych miejscach. Zraszanie liści może doprowadzić również do ich porażenia przez grzybopodobne lęgniowce. ponadto zraszacze spłukują fungicydy, które zostały zastosowane, tak więc rośliny nie są w pełni chronione, a  środki spływają do gleby i są marnowane.

Mniejsze zużycie wody i jednocześnie większe plony?

Z taśmami kroplującymi Rivulis to możliwe !!!

Peter Grayson z Queensland (Australia)

Dzięki nawadnianiu taśmą kroplującą Rivulis T-Tape 510-30-340,
Peter Grayson z Queensland (Australia) zredukował zużycie wody o 50% i zwiększył plony o 25% w porównaniu do bloków nawadnianych zraszaczami.

Uwagi dotyczące zastosowanego rozwiązania:
– Ciągi o długości 180 m, 1% spadek terenu
– Rozstaw pomiędzy rzędami: 0.8 m
– 1 ciąg taśmy kroplującej na rząd
– dawka aplikacji wody: 4,5 mm na godzinę przy ciśnieniu 1 bar

Poniższa fotografia przedstawia porównanie pól testowych: część pola po lewej nawadniany z zastosowaniem rozwiązania Rivulis T-type, część pola po prawej nawadniane zraszaczami.

Taśmy kroplujące Rivulis odznaczają się wyjątkową wytrzymałością i trwałością. Dowiodły tego nasze testy.

Obszerniejsze informacje dotyczące wyboru właściwej linii lub taśmy kroplującej Rivulis opisane są w broszurze – do pobrania TUTAJ

Więcej informacji o dotacjach na inwestycje w nawadnianie gospodarstw dostępnych jest TUTAJ 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności