• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
NawożenieB-Mox – kolejny krok uszlachetniania nasion

B-Mox – kolejny krok uszlachetniania nasion

Hodowla odmian to główny obszar działania firm nasiennych, ale nie jedyny. Coraz częściej skupiają się one także na procesach uszlachetniających nasiona. Do nasion kalibrowanych, otoczkowanych czy podkiełkowanych dołączyła technologia B-Mox.

Ciągle rosnące wymagania jakościowe na rynku sprawiają, że poza czystością odmianową, zwraca się uwagę, aby materiał siewny charakteryzował się wysoką zdolnością kiełkowania i dużym wigorem, był przystosowany do precyzyjnego siewu i zapewniał szybkie wschody i wzrost roślin na plantacji oraz ułatwiał pielęgnację. Dążąc do zaspokojenia wymagań odbiorców nasion firmy nasienne stosują różne zabiegi, które mają na celu uszlachetnianie materiału siewnego, np. :kalibrowanie, zaprawianie, otoczkowanie oraz podkiełkowywanie.
 
Bejo wprowadza B-Mox
Holenderska firma hodowlano-nasienna Bejo Zaden poinformowała, że wdraża w różnych krajach nową formułę wzmacniającą nasiona. Aby dać roślinie mocniejszy start zespół badawczy Bejo Zaden opracował innowacyjną formułę B-Mox. Oparta na nowej technologii formuła B-Mox wzmacnia energię kiełkowania nasiona, stymuluje wzrost w najwcześniejszej fazie oraz poprawia wigor roślin. Podczas całego okresu wzrostu rośliny wykazują się lepszą tolerancją na stres i lepszą zdrowotnością ogólną, co jest spowodowane lepiej rozwiniętym systemem korzeniowym.
 
Doktor Liesbeth van der Heijden, kierownik Bejo Seed Technology Department, prowadzi ten projekt i jest entuzjastycznie nastawiony do wyników: Formuła B-Mox została specjalnie opracowana dla potrzeb rolnictwa nowoczesnego, poprzez silną roślinę mniej wrażliwą na warunki stresowe. Dzięki temu producenci mogą ograniczyć ochronę, a to oznacza że B-Mox jest również bardzo obiecujący dla produkcji ekologicznej. Na dzień dzisiejszy opracowano metodę B-Mox dla marchwi i pietruszki korzeniowej, ale jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni na potencjalne wyniki w innych gatunkach.
 
Porównanie korzeni pietruszki korzeniowej z plantacji z formułą B-Mox (z lewej) z korzeniami z pola, na którym wysiano nasiona podkiełkowane
W ciągu ostatnich kilku lat Bejo Zaden prowadziło doświadczenia z różnymi formułami na polach w krajach o chłodniejszym klimacie. Wykazały one, że B-Mox największą skuteczność wykazuje poprzez wzmocnienie siewek podczas chłodnego początku sezonu wegetacyjnego. Wyniki pokazały, że plon jest bardziej jednorodny i wyrównany podczas całego okresu wegetacyjnego, a przekłada się to na lepsze walory smakowe. W nadchodzących latach Bejo Zaden będzie kontynuować badania i testy nad rezultatami, jakie można uzyskać z B-Mox w warunkach cieplejszego klimatu.
 
Robert Schilder, manager sprzedaży na kraje Beneluxu i Skandynawii mówi: Próby polowe, które widziałem na naszych polach oraz u naszych klientów oceniam bardzo pozytywnie. Plon rośnie w szybkim tempie i ma wysoki wigor podczas całego sezonu wegetacyjnego czego rezultatem jest zauważalny wzrost plonu handlowego w porównaniu z uprawami z nasion nieulepszanych. Wzrost plonu (15%)w gatunkach tj. marchew i pietruszka korzeniowa nie jest niczym wyjątkowym. Ale co ważniejsze B-Mox pomaga w redukcji ryzyka uprawy podczas newralgicznych pierwszych tygodni produkcji, oraz wykazuje dobroczynne działanie podczas późniejszych okresów suszy i chłodu.
 

Uprawy z nasion wzmacnianych B-Mox aktualnie znajdują się na polach produkcyjnych oraz doświadczalnych w Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji, Norwegii, Finlandii i na Białorusi.

Marcin Bartczak; fot. firmowe

Artykuł pochodzi z numeru 8/2016 miesięcznika “Warzywa” 

Marcin Bartczak
Marcin Bartczak
Absolwent Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Poznaniu. Bezpośrednio po ukończeniu studiów magisterskich został słuchaczem studium doktoranckiego przy Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Poznaniu, gdzie w 2007 r. uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych w zakresie ogrodnictwa. Obecnie jako redaktor naczelny ogólnopolskiego czasopisma pt. „Warzywa”, poruszającego w poszczególnych działach problematykę z zakresu ekonomii, uprawy, nowości odmianowych, ekologii, ochrony, a także niezmiernie istotną – dotyczącą mechanizacji upraw i przechowalnictwa, dba o przekaz Czytelnikom najnowszych wyników nauki i praktyki warzywniczej oraz sadowniczej. W pracy zawodowej ze szczególnym zaangażowaniem poświęca się analizom opłacalności produkcji ważnych gospodarczo gatunków warzyw.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl