AktualnościJak zaplanować jesienne wapnowanie gleby

Jak zaplanować jesienne wapnowanie gleby

Badania przeprowadzone przez wiele niezależnych instytucji wskazują, że ponad 50 proc. gleb w Polsce charakteryzuje się odczynem bardzo kwaśnym lub kwaśnym. Na takich glebach większość warzyw plonuje źle, ich rozwój jest słaby, a wzrost zaburzony przez choroby, bo rośliny nie są w stanie prawidłowo przyswajać wszystkich składników pokarmowych.

W uprawie warzyw kapustnych kwaśne gleby sprzyjają występowaniu kiły kapusty. Niski odczyn gleby sprzyja chorobom fizjologicznym związanym z niedoborem wapnia, jak np. sucha zgnilizna wierzchołkowa w uprawie pomidora i papryki czy tipburn w uprawie sałaty lub kapusty.

Metodą na podwyższenie odczynu gleby jest wapnowanie, a najlepszym terminem przeprowadzenia takiego zabiegu jest połowa jesieni. Pierwszym etapem jest wykonanie analizy własności fizykochemicznych gleby, aby ustalić m.in. jej odczyn, a co się z tym wiąże, dawkę zastosowanego nawozu.

Proces  wapnowania wykonuje się poprzez zmieszanie gleby z odpowiednio dobranym nawozem wapniowym. Przy wyborze nawozu należy kierować się cechami jakościowymi produktu wpływającymi na efektywność wapnowania, co oznacza, że  najlepsze do stosowania jesienią są nawozy jak najbardziej skoncentrowane, czyli o wysokiej zawartości CaO.

Zabieg najlepiej wykonywać w czasie suchej i bezwietrznej pogody.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Bardzo ważne jest, aby nie łączyć nawożenia wapniowego z żadnym innym, ani mineralnym, ani organicznym (np. obornik)! Od wapnowania do zastosowania innych nawozów należy zachować minimum 1-2 miesięczny odstęp.

Warto rozważyć zastosowanie produktu, który właśnie pojawił się na rynku – Calhumus – który jest przeznaczony do upraw rolniczych i specjalistycznych. Produkt zawiera 39 proc. tlenku wapnia CaO. Dodatkowo posiada bardzo ważną zaletę – zawiera minimum 8% substancji organicznej bogatej w kwasy humusowe. Zastosowanie naturalnych kwasów humusowych jest całkowicie bezpieczne, a wapń w tym produkcie jest ich idealnym nośnikiem. Kwasy humusowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów poprawy żyzności i produktywności gleby, poprawę jej struktury i polepszenie jej warunków powietrznych i zdolności zatrzymywania wody (zwłaszcza w glebach ciężkich). Wpływają one bardzo korzystnie na kiełkowanie, wzrost roślin, a także na zwiększenie plonowania upraw. Warzywa zdecydowanie lepiej pobierają wapń, gdy w glebie jest dużo próchnicy.

Zabieg wapnowania należy wykonywać regularnie co 2-3 lata ze względu na to, że gleba regularnie ulega zakwaszeniu, a duża część składników mineralnych jest wywożona wraz z plonem. Efekty wapnowania jesiennego są lepsze dla wyglądu i plonowania warzyw niż wapnowania wiosennego. Dzieje się tak dlatego, bo proces odkwaszania następuje stopniowo i równomiernie przez cały okres jesienno-zimowy. Przemiana ta zachodzi wolno, dodatkowo jest zależna od temperatury oraz phopadów (przebiega wolniej, gdy zima jest sucha i mroźna). Przez wiele tygodni w glebie zachodzą i stabilizują się złożone procesy chemiczno-biologiczne. Wiosną ziemia jest gotowa do siewu i sadzenia oraz nawożenia innymi składnikami pokarmowymi.

Gleba o odczynie lekko kwaśnym, obojętnym lub lekko zasadowym, czyli idealnym do uprawy większości warzyw jest także bardzo przyjazna dla rozwoju pożytecznych organizmów w glebie.

Artykuł promocyjny


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl