NawożenieNawożenie i ochrona ogórka gruntowego

Nawożenie i ochrona ogórka gruntowego

Firmy Monsanto (Seminis), Sklep Ogrodniczy „Wioletta”, Tradecorp i BASF w lipcu ub.r. zorganizowały spotkanie dla producentów ogórków gruntowych w gospodarstwie Grzegorza Kulika w miejscowości Łoje pod Kozienicami (woj. mazowieckie), podczas którego zaprezentowano najnowszą odmianę partenokarpną o grubobrodawkowych owocach – Monisia F1, a także przekazano informacje dotyczące nawożenia i ochrony plantacji.

Główne cechy odmiany Monisia F1 omówili Piotr Dutkowski z koncernu Monsanto oraz Piotr Kutyła, reprezentujący Sklep Ogrodniczy „Wioletta”. Jak poinformowali, rośliny tego mieszańca mają silny wigor oraz otwarty pokrój, umożliwiający łatwe prowadzenie uprawy i wygodny zbiór owoców (fot. 1). Grubobrodawkowe owoce są kształtne, wyrównane, cylindryczne. Osiągają 11–12 cm długości i przez cały sezon zachowują pożądane proporcje między długością a średnicą (3,3 : 1). Są dobrze wypełnione, nie mają pustych komór w środku (fot. 2). Stanowią atrakcyjny produkt zarówno do sprzedaży na rynku warzyw świeżych, jak również do zaoferowania zakładom przetwórczym. Są polecane zwłaszcza do kwaszenia.

Fot. 2. Grubobrodawkowe, dobrze wypełnione owoce odmiany Monisia F1 stanowią cenny surowiec do kwaszenia

Maciej Wita z koncernu BASF przedstawił produkty przydatne w ochronie plantacji ogórka gruntowego przed chwastami i chorobami. Z oferty herbicydów polecał preparat Stomp® Aqua 455 CS, zawierający jako substancję aktywną pendimetalinę. Z kolei spośród fungicydów zwrócił uwagę na dwa produkty zarejestrowane do zwalczania mączniaka rzekomego dyniowatych, o 1-dniowym okresie karencji – Cabrio® Duo 112 EC i Orvego® 525 SC. Pierwszy środek zawiera dwie uzupełniające się substancje aktywne: dimetomorf i piraklostrobinę, a jego wartością dodaną jest efekt AgCelence®, dzięki któremu preparat nie tylko chroni rośliny, ale również wpływa na poprawę ich wigoru i zdrowotności.

 

Natomiast Orvego® 525 SC to nowoczesny fungicyd, będący kombinacją dimetomorfu oraz innowacyjnej substancji aktywnej ametoktradyny. Środek skutecznie zwalcza stadia infekcyjne patogenu, przerywając jego cykl rozwojowy oraz wykazuje wysoką efektywność w hamowaniu kiełkowania i mobilności zarodników pływkowych grzybów z rodzaju Oomycetes.

 

Dariusz Zmysłowski z firmy Tradecorp omówił nawozy i biostymulatory polecane do zastosowania w polowej uprawie ogórka. Uczestnikom spotkania rekomendował m.in. Humistar – preparat z grupy polepszaczy glebowych, zawierający kwasy huminowe i fulwowe. Produkt ten wpływa na poprawę żyzności gleby i zwiększenie dostępności składników pokarmowych dla roślin, dzięki czemu wspomaga rozwój systemu korzeniowego. Do fertygacji lub odżywiania dolistnego prelegent polecał linię nawozów rozpuszczalnych Nutricomplex, zawierających podstawowe makro i mikroelementy.
Zachęcał także ogrodników do stosowania biostymulatorów. Nowością w tej grupie jest gama preparatów Phylgreen, opartych na wyciągu z alg morskich Ascophyllum nodosum. Zastosowane przed wystąpieniem warunków stresowych ograniczają ich niekorzystny wpływ, wspomagają także rośliny w fazie intensywnego zawiązywania owoców.
Spośród innych produktów, D. Zmysłowski wyróżnił trzy nawozy dolistne – preparat wapniowy z magnezem, borem i schelatowanymi mikroelementami Calitech, nawóz magnezowy z dodatkiem boru i mikroelementów Magnitech oraz rozwór potasu z aminokwasami do stosowania dolistnego i doglebowego Amifol K, który jest polecany do uzupełnienia standardowego nawożenia w okresie plonowania roślin.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tekst i fot. Anna Maciejuk

Artykuł został opublikowany w numerze 5/2017 “Hasła Ogrodniczego”

Anna Maciejuk
Anna Maciejuk
Absolwentka wydziału ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2003 roku pracowała na stanowisku redaktora w wydawnictwie ogrodniczym, od 2007 roku – w firmie Plantpress Sp. z o.o. Aktualnie jest redaktorem prowadzącym działu warzywniczego w „Haśle Ogrodniczym”.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl