Firmy Monsanto (Seminis), Sklep Ogrodniczy „Wioletta”, Tradecorp i BASF w lipcu ub.r. zorganizowały spotkanie dla producentów ogórków gruntowych w gospodarstwie Grzegorza Kulika w miejscowości Łoje pod Kozienicami (woj. mazowieckie), podczas którego zaprezentowano najnowszą odmianę partenokarpną o grubobrodawkowych owocach – Monisia F1, a także przekazano informacje dotyczące nawożenia i ochrony plantacji.
Główne cechy odmiany Monisia F1 omówili Piotr Dutkowski z koncernu Monsanto oraz Piotr Kutyła, reprezentujący Sklep Ogrodniczy „Wioletta”. Jak poinformowali, rośliny tego mieszańca mają silny wigor oraz otwarty pokrój, umożliwiający łatwe prowadzenie uprawy i wygodny zbiór owoców (fot. 1). Grubobrodawkowe owoce są kształtne, wyrównane, cylindryczne. Osiągają 11–12 cm długości i przez cały sezon zachowują pożądane proporcje między długością a średnicą (3,3 : 1). Są dobrze wypełnione, nie mają pustych komór w środku (fot. 2). Stanowią atrakcyjny produkt zarówno do sprzedaży na rynku warzyw świeżych, jak również do zaoferowania zakładom przetwórczym. Są polecane zwłaszcza do kwaszenia.
Maciej Wita z koncernu BASF przedstawił produkty przydatne w ochronie plantacji ogórka gruntowego przed chwastami i chorobami. Z oferty herbicydów polecał preparat Stomp® Aqua 455 CS, zawierający jako substancję aktywną pendimetalinę. Z kolei spośród fungicydów zwrócił uwagę na dwa produkty zarejestrowane do zwalczania mączniaka rzekomego dyniowatych, o 1-dniowym okresie karencji – Cabrio® Duo 112 EC i Orvego® 525 SC. Pierwszy środek zawiera dwie uzupełniające się substancje aktywne: dimetomorf i piraklostrobinę, a jego wartością dodaną jest efekt AgCelence®, dzięki któremu preparat nie tylko chroni rośliny, ale również wpływa na poprawę ich wigoru i zdrowotności.
Natomiast Orvego® 525 SC to nowoczesny fungicyd, będący kombinacją dimetomorfu oraz innowacyjnej substancji aktywnej ametoktradyny. Środek skutecznie zwalcza stadia infekcyjne patogenu, przerywając jego cykl rozwojowy oraz wykazuje wysoką efektywność w hamowaniu kiełkowania i mobilności zarodników pływkowych grzybów z rodzaju Oomycetes.
Dariusz Zmysłowski z firmy Tradecorp omówił nawozy i biostymulatory polecane do zastosowania w polowej uprawie ogórka. Uczestnikom spotkania rekomendował m.in. Humistar – preparat z grupy polepszaczy glebowych, zawierający kwasy huminowe i fulwowe. Produkt ten wpływa na poprawę żyzności gleby i zwiększenie dostępności składników pokarmowych dla roślin, dzięki czemu wspomaga rozwój systemu korzeniowego. Do fertygacji lub odżywiania dolistnego prelegent polecał linię nawozów rozpuszczalnych Nutricomplex, zawierających podstawowe makro i mikroelementy.
Zachęcał także ogrodników do stosowania biostymulatorów. Nowością w tej grupie jest gama preparatów Phylgreen, opartych na wyciągu z alg morskich Ascophyllum nodosum. Zastosowane przed wystąpieniem warunków stresowych ograniczają ich niekorzystny wpływ, wspomagają także rośliny w fazie intensywnego zawiązywania owoców.
Spośród innych produktów, D. Zmysłowski wyróżnił trzy nawozy dolistne – preparat wapniowy z magnezem, borem i schelatowanymi mikroelementami Calitech, nawóz magnezowy z dodatkiem boru i mikroelementów Magnitech oraz rozwór potasu z aminokwasami do stosowania dolistnego i doglebowego Amifol K, który jest polecany do uzupełnienia standardowego nawożenia w okresie plonowania roślin.
Tekst i fot. Anna Maciejuk
Artykuł został opublikowany w numerze 5/2017 “Hasła Ogrodniczego”