yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNawozy pod kontrolą PIORiN

Nawozy pod kontrolą PIORiN

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku Oddziału w Człuchowie przeprowadzili kontrolę w Spółce będącej wiodącym na rynku dystrybutorem nawozów. Sprawdzono szereg aspektów…

Każdy rolnik podejmując decyzję o zastosowaniu nawożenia w swoich uprawach musi przyjąć strategię dotyczącą stosowania i wpływu ich na produkcję żywności. Ogromny rynek nawozów w Polsce oraz ich różnorodność zmuszają producentów rolnych do analizy ich stosowania.

Aby przyswajalność przez rośliny składników zawartych w nawozach była na wysokim poziomie, a ich wpływ na środowisko nie powodował negatywnych skutków, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ramach swoich zadań ustawowych sprawuje nadzór nad rynkiem nawozów przeprowadzając:

  • kontrole wprowadzania do obrotu i konfekcjonowania nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin;
  • kontrolę znakowania i pakowania nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin.

W ramach przeprowadzanych kontroli pobierane są również próbki nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin do badań laboratoryjnych.

Chcąc mieć pewność, że nawóz będzie spełniał powyższe wymagania, najlepiej zakupić produkt u sprawdzonego dystrybutora, pochodzący z pewnego i zaufanego źródła produkcji. Każdy podmiot gospodarczy wprowadzający do obrotu na terenie Polski nawóz lub środek wspomagający uprawę roślin musi wykazać, że produkty są wprowadzane zgodnie z przepisami rozporządzenia (UE) 2019/515 oraz, że spełniają przepisy art. 5 ustawy o nawozach i nawożeniu. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o nawozach i nawożeniu, nawozy oraz środki wspomagające uprawę roślin, o których mowa w art. 3 ust. 2 (tj. nawozy organiczne, organiczno-mineralne, mineralne nieoznaczone znakiem „NAWÓZ WE” i środki wspomagające uprawę roślin) są wprowadzane do obrotu na podstawie uzyskanego pozwolenia.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku Oddziału w Człuchowie przeprowadzili kontrolę w powyższym zakresie w Spółce będącej wiodącym na rynku dystrybutorem nawozów. Podczas kontroli sprawdzono czy opakowania nawozów mineralnych zapewniają zapobieganie zagrożeniu dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Skontrolowano oznakowanie nawozów UE numerem typu oraz czy podana jest nazwa i adres producenta, zarejestrowana nazwa handlowa, dane o deklarowanej zawartości składników pokarmowych, dane dotyczące formy lub rozpuszczalności składników pokarmowych, masa netto nawozu oraz czy są zaopatrzone w instrukcję stosowania i przechowywania nawozów.

Źródło: PIORiN

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl