Nawozy potasowe – będą rekompensaty za embargo na nawozy z Białorusi?

Nawozy

Unia Europejska wprowadza zakaz importu nawozów potasowych z Białorusi. Kto teraz dołoży do droższych nawozów? Czy będą rekompensaty do rolników?

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej uzgodnili w czerwcu br. nałożenie embarga na Białoruś, a jednym z elementów ma być wprowadzenie całkowitego zakazu importu soli potasowej i nawozów potasowych.

Rolnicy, w tym producenci warzyw, są pełni obaw gdyż odcięcie Białorusi od dostawy nawozów potasowych do Polski może skutkować brakiem na rynku tych nawozów oraz podwyżkami cen.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Komisarza UE ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego w tej sprawie: “Białoruś jest jednym z największych na świecie producentów potasu dla rolnictwa. Ponadto jest najbliższym sąsiadem Polski i import z tego kraju jest podstawowym źródłem nawozów potasowych dla polskich rolników.

Działania  polityczne, bo tak to należy nazwać, odbiją się na rolnikach. Embargo może spowodować ograniczenie dostaw nawozów potasowych oraz wzrost ich ceny, co jednoznacznie wiąże się z obniżeniem opłacalności produkcji.

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności